sobota 5. prosince 2020 Jitka

Babiš se pustil do Blahy, který se ho ptal na otrávenou Bečvu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se pustil do poslance ODS Stanislava Blahy, který se ministerského předsedy při dnešních sněmovních interpelacích ptal na otrávenou Bečvu a nepřímo zmínil chemičku Deza. Babiš poslance nařkl z toho, že nemá nic jiného než program "antibabiš", a dokonce mu doporučoval, aby si nechal změřit IQ. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) pak nabádal k tomu, aby se účastníci interpelací nenapadali osobně.

Blaha poukazoval na to, že Bečva je pět desítek dní mrtvá řeka a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) podle něho zvolil strategii mlčení a odvolává se na policii, která únik kyanidu vyšetřuje. "Co se ale musí tajit, když se vlastně nic neví, nebo je to jinak? Máte informace, které lidem jen nechcete říct?" ptal se premiéra Blaha.

Uvedl také, že v roce 2008 z Dezy uniklo 20 tun naftalenu a firma to přiznala až po 11 dnech. "V září jsme na Bečvě pozorovali velmi podobnou situaci," řekl poslanec. Deza patří do skupiny Agrofert, kterou Babiš vložil do svěřenského fondu. Podle Blahy unikají kyanidy z Dezy pravidelně.

"Pan poslanec zůstal věrný své pověsti programu 'antibabiš'. Nic jiného neumí," prohlásil Babiš. Připomněl úterní vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), podle kterého policie čeká na rozbor odebraných vzorků. Znalec jej má provést do 20. prosince. Strany takzvaného demokratického bloku premiér nařkl z toho, že kauzu využily v kampani před krajskými volbami. "Zcela úmyslně a účelově jste šířili vykonstruované lži, že katastrofu zapříčinila Deza. To je samozřejmě lež," řekl. Podle premiéra jde jen o "další z těch akcí prolhaných, vymyšlených". "Nechte si změřit IQ, protože ty vaše otázky jsou bez komentáře," dodal.

"Jenom chci, aby to bylo vyšetřeno a poukazuji na nějaké prapodivnosti, které se kolem toho odehrávají," ohradil se Blaha. Zastal se ho také poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. "Jsme na půdě Poslanecké sněmovny, a ne ve čtvrté cenové skupině," řekl. Babišovy reakce pokládá za nepřiměřené. "Toto tedy opravdu na půdě Sněmovny nemá co zaznívat," dodal Výborný.

Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov, viník havárie zatím nebyl odhalen. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto vlada.cz

Štítky ČR, sněmovna, ekologie, kriminalita, Babiš, ODS, Bečva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

František Martínek

Ostatně to že se ptají Premiéra na stav vyšetřování je přeci špatné, pokud by mě premiér odpovědnost , pak by to znamenalo, že vyšetřování není nezávislé a podléhalo by politickým zásahům. Takže pokud se někdo z opozice na to ptá premiéra, je to politická provokace a dokazuje to, že policie nikdy za vlády opozice nebyla nezávislá, byla vždy pod vlivem politiků a pracovala pro ně. Proto se proberme a uvažujme a nenechme se opozicí opět zmanipulovat, žene nás do pasti a opět nás bude okrádat. Jistě Babiš není ideální a má své chyby , ostatně jako každý z nás, sleduji to od počátku tak zvané Sametové revoluce ( revoluce to nebyla ,byl to jen obchod a zrada občanů) a tato vláda , ač není dle mého názoru složena dobře, je zatím ta nejlepší co jsme tu měli. Osobně preferuji přímou demokracii, kde z neomezených pánů politiků se stanou sluhy občanů.

pondělí, 16. listopadu 2020, 22:09

Jiří Zapletal

A co na to vodohospodářský orgán, hygiena a životní prostředí, že Bečva napájí studny, které zásobují pitnou vodou celé povodí Bečvy ???? To nikomu z obyvatel tohoto regionu nevadí, že se napájí kyanidem????? To pan premiér všem těmto orgánům zakázal tento průser vyšetřovat?????

pátek, 13. listopadu 2020, 07:45

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.