sobota 5. prosince 2020 Jitka

Čeští politici uvítali vítězství Bidena v prezidentských volbách

Vítězství Joea Bidena a viceprezidentky Kamaly Harrisové v amerických prezidentských volbách jsou podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) příležitostí k utužení transatlantické spolupráce včetně česko-amerických vztahů. S poukazem na své únorové unáhlení se, kdy na sociálních sítích věštil demokratům výhru pouze s Mikem Bloombergem, Hamáček gratulaci Bidenovi zveřejnil na twitteru. Přání a vyjádření očekávání spolupráce adresovali Bidenovi i další čeští politici napříč spektrem.

S komentáři ohledně zvláštností amerického volebního systému, kdy vítězství nemusí zaručit převaha hlasů, na sociálních sítích Bidenovi blahopřáli i další čeští politici. Vyhrála podle nich slušná kampaň.

Na prostředky, jimiž vedl kampaň Bidenův protikandidát - dosavadní prezident Donald Trump poukázal na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). "Prosím všechny učitele o zařazení tweetů Donalda Trumpa do metodických listů mediální výchovy a kohokoliv o zaslání sítě do Washingtonu," uvedl.

"Americký volební systém je mírně řečeno zvláštní. Nicméně je třeba jej respektovat - do klání přece vstoupíte s respektem vůči pravidlům. Já mám radost, že letos vyhrál kandidát s největším počtem hlasů. Joe Biden, ať si o něm, jeho kampani či politice, myslíme cokoliv, bude prezidentem amerického lidu," uvedl na twitteru předseda hnutí STAN Vít Rakušan s přáním štěstí při výkonu mandátu.

Gratulaci připojila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Vyhrál ten, který vedl kampaň slušně, držel se zásad a myslel ve svých projevech i na ty, kteří mu nedali svůj hlas. To je naprosto zásadní, protože zakopání příkopů po Donaldu Trumpovi bude nejlepší zprávou pro USA i pro nás," uvedla.

Bidenovo vítězství je pozitivní zprávou i pro Piráta Jana Lipavského. "Pro Česko a EU to bude znamenat čtyři roky spolupráce na celosvětových výzvách - změna klimatu, regulace technologických firem nebo rostoucí vliv totalitních států," napsal Lipavský ČTK. Stejně jako šéf české diplomacie Tomáš Petříček očekává, že v příštích týdnech se bude pravděpodobně odehrávat právní bitva. "Donald Trump zpochybňuje sčítání hlasů a mluví o podvodu, nic tomu ale nenasvědčuje. Korespondenční hlasy jsou platné a zcela legitimní, jen jejich sčítání trvá déle. Toto zpoždění vidíme především proto, že v některých státech Republikánská strana nastavila pravidla tak, aby distanční volbu znesnadnila," míní pirátský expert na zahraniční politiku.

Volby podle Lipavského znovu ukázaly, jak je americká společnost rozdělená. "Byť vítězstvím Joea Bidena z Bílého domu odejde polarizující rétorika, hluboké neshody přetrvají. Jedním z nejtěžších úkolů nového prezidenta tak bude zahojit rány, které tyto volby ještě prohloubily," uvedl.

"Doufám, že Amerika bude mít vůli ke změně, nebude podporovat agrese a vměšování se do suverénní politiky států po celém světě. Věřme, že jeho zájmem bude svět bez válek a agresí, s prosperující ekonomikou a celkovým rozvojem," komentoval Bidenovo vítězství předseda komunistů Vojtěch Filip.

Agentura AP i velké televizní stanice skoro čtyři dny po uzavření volebních místností vyhodnotily, že bývalý viceprezident ovládl hlasování i v klíčovém státě Pensylvánie, a má tak zajištěnou většinu ve sboru volitelů. Trump na vývoj reagoval prohlášením, ve kterém neuznal volební porážku a výsledky znovu zpochybňoval. "Prostým faktem je to, že tyto volby zdaleka nejsou u konce," uvedl šéf Bílého domu.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto youtube.com

Štítky ČR, USA, volby, prezident, ohlasy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.