sobota 5. prosince 2020 Jitka

Joe Biden byl zvolen prezidentem USA, Trump jeho výhru odmítá

Kandidát Demokratické strany Joe Biden byl podle amerických médií zvolen novým prezidentem Spojených států. Agentura AP i televize NBC a CNN skoro čtyři dny po uzavření volebních místností vyhodnotily, že bývalý viceprezident ovládl hlasování i v klíčovém státě Pensylvánie a má tak zajištěnou většinu ve sboru volitelů. Biden bude 46. šestou hlavou státu v amerických dějinách a zároveň nejstarším nastupujícím prezidentem v historii USA.

Biden v reakci uvedl na twitteru, že je mu ctí, že ho lidé zvolili, aby vedl zemi. "Bude před námi těžká práce, ale slibuji vám toto: budu prezidentem všech Američanů, ať jste pro mě hlasovali nebo ne," napsal Biden. Uvedl také, že "nyní, když kampaň skončila, je čas nechat zlost a ostrá slova za námi a spojit se jako národ".

Většina velkých amerických médií dnes ráno Bidenovi přisuzovala 253 hlasů tzv. volitelů, které v americkém volebním systému rozhodují o vítězi. Na celkový triumf je zapotřebí minimálně 270 volitelských hlasů, přičemž za vítězství v Pensylvánii si jich Biden připsal 20.

V okamžiku, kdy média ohlásila verdikt ohledně výsledku v klíčovém severovýchodním státě a tedy i v celém souboji o Bílý dům, bylo v Pensylvánii sečteno 98 procent odhadovaného počtu odevzdaných hlasů. Biden měl v neúplných výsledcích navrch o půl procentního bodu, což odpovídalo více než 30 tisíc hlasů. Jeho náskok se s postupujícím časem zvyšoval.

Úspěch demokratů v letošní prezidentské volbě přináší vícero historických milníků. Biden se ve věku 77 let stal nejstarším vítězem v dějinách volby hlavy státu v USA. Do Bílého domu s ním půjde jako viceprezidentka dosavadní senátorka Kamala Harrisová, která se stává první ženou v dané funkci.

Trump odmítá zprávu o Bidenově volebním vítězství

Letošní prezidentská volba zdaleka není u konce, ačkoli velká americká média za vítěze prohlásila demokratického kandidáta Bidena. Takto zareagoval na nejnovější vývoj prezident Trump, který podle všeho jako první šéf Bílého domu od roku 1992 neobhájil mandát. "Prostým faktem je to, že volby zdaleka nejsou u konce," uvedl prezident v komuniké. Média podle něj "nechtějí, aby byla odhalena pravda". Trump se v prohlášení zmínil o možném přepočítání hlasů v některých státech i o soudních sporech o regulérnosti voleb.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto youtube.com

Štítky USA, volby, Biden, Trump

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.