středa 21. dubna 2021 Alexandra

Vojtěch předložil návrh k zlepšení situace v posudkové službě

K zajištění dostatečného počtu posudkových lékařů by měla přispět novela lékařského vzdělávacího zákona, kterou předložil Sněmovně bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Předloha by přinesla i další novinky, například v oboru ochrany veřejného zdraví.

Změny by podle důvodové zprávy umožnily zvýšit počet lékařů v nástavbovém oboru posudkové lékařství. Zkrátily by vzdělávání v tomto oboru tak, aby v něm lékaři získali zvláštní specializovanou způsobilost rychleji. Mohli díky tomu začít samostatně působit v lékařské posudkové službě dříve než nyní.

Lékařská posudková služba, která hodnotí zdravotní stav lidí kvůli přidělení a výši invalidních důchodů nebo příspěvků na péči, dlouhodobě sklízí kritiku. Na její přístup a dlouhé vyřizovací lhůty si stěžují lidé se zdravotním omezením i pacientské organizace. Situaci kritizovali opakovaně také poslanci. Vláda podpořila v pondělí jinou poslaneckou předlohu, podle které by posudkovým lékařům mohli pomáhat s přípravou posudků vysokoškolsky vzdělaní zdravotníci - nelékaři.

Vojtěchova novela by měla podle zdůvodnění zlepšit prostupnost celého systému specializačního vzdělávání lékařů, zubních lékařů a farmaceutů. "Jde především o změny, které mají za cíl zlepšit personální zajištění orgánů ochrany veřejného zdraví," stojí v důvodové zprávě. Týkají se hygieny a epidemiologie.

Vzdělávání v základním kmeni pro lékaře v oboru všeobecné praktické lékařství by bylo podle důvodové zprávy možné i na pracovištích, která mají akreditaci pro obory s povinnou praxi. Pro všeobecné praktické lékařství by akreditaci tato pracoviště mít nemusela. Jde o chirurgii, gynekologii a porodnictví, anesteziologii a intenzivní medicínu a o vnitřní lékařství.

Změny se týkají také započítávání odborné praxe s ohledem na úpravy vzdělávacích programů před třemi lety. Opatření by mělo omezit administrativu, když lékaři by o uznání praxe nemuseli žádat individuálně.

Vojtěchovu předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodne o ní Parlament. Není ale jisté, zda ji Sněmovna stihne projednat do konce volebního období.

Autoři | Foto vlada.cz

Štítky ČR, sněmovna, lékaři, sociální, vzdělání, ANO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.