pátek 15. ledna 2021 Alice

VOLBY 2020: První den voleb skončil. Do večera hlasovalo ve volbách mezi 20 až 30 procenty voličů

První den voleb je u konce. Do dnešních 20:30 přišlo odevzdat svůj hlas v krajských a senátních volbách mezi 20 až 30 procenty voličů. Účast je tak zatím zhruba podobná jako před čtyřmi lety. Výrazně se ale liší v jednotlivých volebních okrscích. O něco větší zájem je o krajské volby. V roce 2016 byla celková volební účast ve volbách do krajských zastupitelstev 34,6 procenta

V Libereckém kraji odevzdala hlas přibližně čtvrtina voličů. Vrátilo se také už všech pět speciálních volebních komisí, které objížděly voliče v izolaci a v karanténě. "Do krajského zastupitelstva volilo 82 lidí a do Senátu 13," řekla vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová.

Na Vysočině přišlo zatím k urnám mezi 23 až 30 procenty voličů. Z účasti se vymyká třebíčský čtrnáctý okrsek, kde byla účast jen sedmiprocentní," řekla zapisovatelka Hana Koutná.

Necelých 20 procent voličů dosud odevzdalo svůj hlas na jihu Čech. Nižší účast je v Moravskoslezském kraji, kde dosud hlasovalo asi 15 procent lidí. Policie na Karvinsku prověřuje možné kupování hlasů voličů. Kraj ale žádné oficiální informace k incidentu nemá.

V průměru kolem 25 procent se pohybuje účast v Olomouckém kraji, větší zájem je přímo v Olomouci. Na Základní škole Mozartova hlásí dokonce 35 procent voličů. "Účast je opravdu poměrně vysoká, lidí přišlo hodně a pořád chodí. Po otevření volební místnosti sem mířili především starší voliči, večer už volí hlavně střední generace," řekla členka komise Markéta Šnoblová. Na Základní škole Zeyerova odevzdalo hlas 26 procent voličů.

Ve středních Čechách je účast mezi 20 a 25 procenty. Ve Zlíně činila ve 20:30 volební účast 28,45 procenta. V místním referendu, které se týká vodárenství, to bylo 22,97 procenta, uvedl mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer. V Kroměříži přišlo do 20:00 hlasovat do volebních místností zhruba 26 procent oprávněných voličů, řekl mluvčí tamní radnice Jan Vondrášek.

V Náchodě byla večer volební účast zhruba 25 procent. "Účast lze označit za standardní, prozatím předpokládáme, že dosáhne podobných celkových hodnot jako v předkoronavirové době. V roce 2016 byla volební účast 37 procent," řekla večer mluvčí náchodské radnice Nina Adlof. Zhruba čtvrtina voličů odevzdala hlas také v Jičíně.

V největším vsetínském volebním okrsku v Rokytnici přišlo do 20:15 volit 23,8 procenta oprávněných voličů, v nejmenším okrsku v Semetíně to bylo 29 procent voličů, řekla Andrea Bumbalová ze vsetínského městského úřadu.

Komisaři v Karlovarském kraji odhadují účast mezi 16 až 30 procenty. V obci Boží Dar na Karlovarsku přišlo k volbám asi 26 procent voličů, v jedné z místností v Karlových Varech 30 procent, naopak v Chebu je účast nižší.

Autoři | Foto Petr Bezděk

Štítky ČR, volby, senát, kraje, účast

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Karel Janyška

Senátní voby u nás nejsou, tak k volbám nejdu. Je úplně totiž jedno, kdo bude zvolen do krajů a obcí. Nakonec se propojí, jak zmije do chumlu, viz ANO a ODS v Ostravě a stejně musí jednat jen podle zákona. A a dokonce jsou drze za svobodné hlasování mnohdy policií obviněni. A to říkám jak bývalý městský radní a znalec kompozitivní teorie, takto vždy nejvyššího vědění lidstva, popisující lidskou situaci a to výhradně na neutrální vědecké bázi, tedy bez náboženských a okultních ohledů ... Dzp.

sobota, 3. října 2020, 09:00

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.