čtvrtek 1. října 2020 Igor

Na Tchaj-wan doprovodí Vystrčila 90členná delegace

Na Tchaj-wan doprovodí předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) devadesátičlenná delegace včetně osmi senátorů. Misi, v níž budou co do počtu převažovat podnikatelé, dnes schválil organizační výbor horní komory. Vystrčil novinářům řekl, že na Tchaj-wan poletí i vdova po zesnulém předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS), který cestu plánoval, Věra Kuberová. V programu má Vystrčil setkání s tchajwanskou prezidentkou, předsedou tamního parlamentu a některými ministry.

Na Tchaj-wan nebude Vystrčil cestovat vládním letounem, ale strojem tchajwanských aerolinek. Předseda horní komory dnes zopakoval, že ho k tomu vedly praktické důvody spojené s pandemií koronaviru, ne politický tlak. V případě použití vládní letky by musela delegace při mezipřistání vystoupit na několik hodin z letadla, což by znamenalo, že na Tchaj-wanu by po příletu musela nastoupit do karantény. "Vládní letka nedělala žádné problémy. My jsme skutečně neměli jiné řešení než využít komerční let," uvedl.

Opatření spojená s ochranou před koronavirem ovlivní i přípravu na cestu. Členové delegace podle Vystrčila nastoupí předem do dobrovolné karantény a budou se posledních 14 dní chovat podle jeho slov velmi opatrně. Nevyloučil proto, že někteří zájemci svoji účast přehodnotí, přesto podle něj pořád existuje mírný převis zájmu o cestu. On sám se hodlá rovněž chovat opatrně a nosit roušku častěji, než vyžadují předpisy.

Návštěvu Tchaj-wanu delegace v čele s Vystrčilem absolvuje na přelomu srpna a září. Proti cestě protestovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou provincii. Návštěvu kritizují i Hrad a představitelé vlády. Misi plánoval Kubera před svým lednovým úmrtím. I jeho od cesty zrazoval zejména prezident Miloš Zeman, podle něhož to ohrozí vztahy s Čínou. Ani premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) cestu nedoporučili. Vystrčil se ale rozhodl misi uskutečnit i z principiálních důvodů a kvůli nátlaku Číny, která pohrozila odvetou.

Tlak na to, aby se cesta neuskutečnila, podle něj stále existuje. "Dozvěděl jsem se to, co jsem již věděl, že Hrad s tou cestou nesouhlasí. Rovněž existuje vyjádření čínské ambasády, které je bych řekl, že bylo zdvořilejší než to, které obdržel zesnulý Jaroslav Kubera. Ale žádný jiný zásadní dokument nebo zásadní výzvu, abych nejezdil, nebo uvidím, jsem neobdržel," řekl dnes Vystrčil.

Na druhé straně cítí podporu, čehož si váží. "Z tohoto místa chci za to také poděkovat, že sílí podpora. Dokonce i z míst, která jsou velmi vlivná," dodal předseda Senátu. "Já myslím, že se to brzy dozvíte," odpověděl na dotaz ohledně těchto vlivných míst. Téma by mohlo být jednou ze součástí středečního jednání amerického ministra zahraničí Mikea Pompea v Senátu.

Autoři | Foto ODS

Štítky ČR, Tchaj-wan, senát, diplomacie, Vystrčil

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Karlos Mikitovský

Vystrčil si hraje na statečného bojovníka z naprosto zbytečné instituce zvané senát. Tenhleten spolek se již měl dávno rozpustit, stačilo by postupně a nebo jednorázově vyhladovět.

neděle, 16. srpna 2020, 16:50

Jordan Novák

Panu Vystrčilovi děkuji za to, že se nenechal zviklat bolševickou garniturou kolem Zemana a že si prosadil cestu na Thaj-wan. Čeká na to i 80 podnikatelů, kteří se této podnikatelské mise zúčastní.

středa, 12. srpna 2020, 23:34

Fero Hrabal-Krondak

Tchajwan je asi taková "odtržená provincie" ČLR, jako je ČR odtržená provincie Rakousku, anebo Jižní Amerika třeba Španělska. Resp. ČLR má na připojení / anexi Tchajwanu asi takové právo, jako Španělé na Argentinu, Kubu a Filipíny, Rusové na Aljašku anebo Británie na Indii a USA. Právo na sebeurčení komunistům - ruským ani čínským - nic neříká, uznávají pouze právo silnějšího. Covid-19 byl varováním.Komunistům a zlu obecně je třeba vzdorovat. Morálku nelze podřizovat kalkulačce, mamonu ani strachu. Navíc i z praktického hlediska Čínská republika je pro nás užitečnějším (a hlavně serioznějším) partnerem , než komunistická ČLR. Té je na čase přirazit už dveře před nosem. a nejde vůbec o Miloše Vystrčila!Komunistům a zlu obecně je třeba vzdorovat vždy. Morálku nelze podřizovat kalkulačce, mamonu ani strachu. Navíc i z praktického hlediska Čínská republika je pro nás užitečnějším (a hlavně serioznějším / bezpečnějším) partnerem , než komunistická ČLR. Té je na čase přirazit už konečně dveře před nosem. Oportunistický Západ si ústupky a kšefty s maoisty vykrmil takového rudého molocha, který mu nakonec vykroutí krk ... Korejská válka, ekonomická a kybernetická diverze, vyzbrojování severokorejského Frankensteina a snahy o anexi celé jv. Asie, koronavirus a přestřelky na čínsko-indických hranicích byly jen varováním

středa, 12. srpna 2020, 17:42

Fero Hrabal-Krondak

Níže uvedený anonymní troll má asi dojem, že jeho kydy budou působit jako hlas národa, přihlásí-li se pod několika falešnými profily. Ani nemluvě již o absurdnosti, chce-li jakýkoliv nýmand kritizovat cestu "garnituru zbytečných senátorů" A podnikatelů. ...

středa, 12. srpna 2020, 17:41

Vlastimil Raušer

Nad chováním pana Vystrčila zůstává rozum stát. Je zcela zarážející co si páni senátoři v čele s Vystrčilem dovolují. Celá politická garnitura ČR včele s prezidentem, předsedou semnátu, ministrem zahraničních věcí a mnoho dalších s cestou na Tchaj-wan nesouhlasí, ale tato garnitura zbytečných senátorů si natruc umane, že tam just pojedou! Je to zcela jasné pohrdání s názory lidí, kteří by měli v prvé řadě o zahraniční politice ČR rozhodovat! Pan Vystrčil tímto jednáním působí jako děcko a ne jako politik. On taky tak vypadá a taky tak se chová.Zajímal by mně také pravý účel cesty paní Kuberové. To nechám na posouzení celé veřejnosti! Senát, který je zcela zbytečný , zrušit a peníze užít rozumněji!

středa, 12. srpna 2020, 10:27

Dana Kodová

Co tam asi bude dělat Kuberová? Koho reprezentuje, kterou firmu?

středa, 12. srpna 2020, 09:22

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.