čtvrtek 13. srpna 2020 Alena

Babiš: Česko má zájem o normální vztahy s Ruskem

Česká republika má zájem o normální vztahy s Ruskem, velmi zodpovědně proto přistupuje ke vzájemným konzultacím. Novinářům to sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády by si přál, aby výsledkem úsilí vlády a konzultací, které Česko navrhlo Moskvě na počátku května, bylo i česko-ruské setkání na vysoké úrovni. Babiš tak reagoval na dnešní prohlášení mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, že nynější rusko-české vztahy jsou zkalené a kontakty s českým vedením se nyní neplánují.

"To, že česko-ruské vztahy nejsou ideální, není překvapení ani pro nás, ani pro Rusy. Právě proto jsme se společně dohodli na zahájení česko-ruských konzultací," napsal Babiš. Konzultace by podle něj měly zhodnotit bilaterální vztahy a vyřešit spory tam, kde to bude možné. "Právě proto, že máme o normální vztahy s Ruskem zájem, ke konzultacím přistupujeme velmi zodpovědně," dodal.

Česká diplomacie prostřednictvím mluvčí Zuzany Štíchové dnes sdělila, že Praha chce problémy ve vztazích s Ruskem řešit konzultacemi, ale nevidí na druhé straně odezvu. "Na ruské straně zatím nevidíme vůli k jejich zahájení," uvedla Štíchová. ČR navrhla Moskvě konzultace na základě vzájemné smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993. Strany se ale od té doby nedohodly na formátu jednání a vzájemně se obviňovaly z jejich blokování.

Předseda zahraničního výboru Sněmovny Ondřej Veselý (ČSSD) řekl ČTK a České televizi, že Rusko není ochotné k jednání v rovném postavení a nabízelo pouze dialog mezi svým velvyslancem a českým ministrem zahraničí, což odporuje diplomatickým zvyklostem. Podle něj se Moskva chová jako typický autoritativní režim, který se snaží zakrývat své problémy ukazováním na domnělé vnější a vnitřní nepřátele a tím obhajovat svou legitimitu vůči vlastním občanům. "Skoro to vypadá, že si Rusko vybralo nás jako vnějšího nepřítele, proti kterému chce bojovat," řekl.

Babiš dnes uvedl, že na řešení situace má zájem celá vláda. "Přál bych si samozřejmě, aby výsledkem naší společné snahy bylo i česko-ruské setkání na vysoké úrovni," dodal premiér.

Peskov dnes mluvil o špatných vztazích v souvislosti s údajnou špionážní aférou kolem poradce šéfa vesmírné agentury Roskosmos a bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle obhájců ruská kontrarozvědka (FSB) podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Safronov obvinění odmítl a někteří odpůrci ruského režimu uspořádali na jeho podporu demonstrace. Naznačovali, že skutečným důvodem jeho zadržení byla Safronovova novinářská činnost.

Česko-ruské vztahy pošramotila v posledních letech řada sporů. Bezpečnostní informační služba (BIS) i Vojenské zpravodajství pravidelně varují před ruskou zpravodajskou činností v ČR. Česko letos také vyhostilo dva ruské diplomaty, kteří podle tajných služeb řešili vzájemné spory smyšleným obviněním o hrozbě jedem ricin českým komunálním politikům. Země se přou i o interpretaci historických událostí.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, Rusko, diplomacie, Babiš

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.