úterý 29. září 2020 Michal

Vláda pozastavila EET, promine zálohy na daň a pokuty

Na podporu firem kvůli dopadům šíření koronaviru dnes vláda schválila řadu opatření. Po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců chce pozastavit elektronickou evidenci tržeb (EET). Promine také červnovou zálohu na daň z příjmů u živnostníků i firem a také pokuty za pozdě dodané přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí nebo úhradu daně. Firmy také budou moci umořit případnou letošní daňovou ztrátu zpětně. Šíření nákazy novým typem koronaviru v Česku na firmy tvrdě dopadá, pivovarům například kvůli uzavření restaurací výrazně klesla poptávka, pro minipivovary to může znamenat existenční problémy.

Vládní návrh na pozastavení EET je třeba upravit zákonem, v úterý návrh projedná Poslanecká sněmovna na mimořádném zasedání. Žádný poplatník by podle návrhu nemusel evidovat své tržby po danou dobu a povinnost nebude nikterak kontrolována. Do EET je aktuálně zapojeno zhruba 200 tisíc podnikatelů. Podle údajů jednoho z největších provozovatelů pokladních systémů pro EET, společnosti O2 eKasa, první týden po omezení obchodu přestaly své zboží a služby prodávat tři čtvrtiny podnikatelů zařazených do EET. U zbývajících klesl prodej v průměru na desetinu obvyklých hodnot.

Prominutí zálohy na daň z příjmů se týká červnové zálohy, tedy druhé u čtvrtletních plátců a první u pololetních. V případě daňové ztráty budou moci firmy umořit případnou letošní daňovou ztrátu zpětně z loňského a předloňského zisku. Rozhodnutí bude muset posvětit Sněmovna. Podle současných pravidel mohou ztrátu umořovat následujících pět let. Daňová opatření jsou součástí tzv. liberačního balíčku II.

Vláda by měla dnes schvalovat také kurzarbeit. Podle návrhu ministerstva práce by stát zaměstnavatelům hradil 50 až 80 procent výdajů na mzdy. Opatření má firmám a institucím ulevit a má bránit propouštění. Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) plánuje resort práce odpustit sociální odvody na půl roku od března do srpna, někteří členové vlády zmínili i případné odpuštění zdravotního pojištění. Odbory žádají, aby stát odpustil sociální a zdravotní odvody také zaměstnancům a převzal za ně v koronavirové krizi na tři měsíce placení pojistného. Odborová konfederace upozornila, že kvůli výpadku příjmu řada lidí může skončit v dluzích a exekucích. "Lidé výplatu za únor mají. Problém nastane za březen," řekl předák centrály Josef Středula.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) dnes ráno řekl, že by vláda mohla jednat i o odpuštění sociálního pojištění. "Navrhujeme po noční diskusi se zaměstnavateli, pokud firma pojede a bude platit zaměstnancům 100 procent mzdy, tak jsme připraveni jim navrhnout odpuštění jednoho měsíce sociálního pojištění," uvedl Havlíček. Česká správa sociálního zabezpečení evidovala na konci loňska téměř 4,63 milionu zaměstnanců, 283 tisíczaměstnavatelů a 1,03 milionu OSVČ.

Ministr Havlíček také uvedl, že stát bude proplácet část mzdy pracovníků jen těm firmám, které jsou zavřené kvůli propadu odbytu, chybějícímu materiálu nebo zaměstnancům v karanténě. Podniky, které zavřely "bez objektivního důvodu", nebudou mít na náhradu nárok.

Vicepremiér dnes odmítl nedělní výzvu nejsilnějšího odborového svazu KOVO, aby firmy kvůli šíření koronaviru alespoň na dva týdny přerušily výrobu. Firmy jsou podle Havlíčka připraveny, mají pro zaměstnance dezinfekci a ochranné prostředky. Proti se postavila také Ocelářská unie, podle které je návrh nepromyšlený. Podle Hospodářské komory potřebuje země pravý opak, tedy aby závody, které budou mít odbyt, dále pracovaly. V Česku už výrobu přerušily například velké automobilky - Škoda Auto, označovaná za motor českého hospodářství, TPCA u Kolína i Hyundai v Nošovicích.

Současná omezení doléhají na firmy působící v cestovním ruchu. Češi nesmějí z republiky odjíždět a cizinci nemohou přijíždět. Šéf krizového štábu Roman Prymula v neděli uvedl, že cestování do zahraničí může být omezené i v příštím roce či dvou. Ministerstvo pro místní rozvoj dnes sdělilo, že připravuje nástroj na financování rozvoje domácího cestovního ruchu, jehož podstatou jsou rekreační poukazy pro zaměstnance a živnostníky, které by se daly odečíst z daňového základu.

S problémy se také potýkají pivovary, kterým kvůli uzavření restaurací po vyhlášení nouzového stavu výrazně klesla poptávka. Budějovický Budvar, ale také Regent nebo Dudák zastavily linky na stáčení piva do sudů. "Ze dne na den přestal existovat trh pro prodej sudového piva. Sudové pivo nám tvoří asi 50 procent, výrobu jsme proto výrazně redukovali," řekl ředitel pivovaru Primátor Náchod Petr Kaluža. Drtivý dopad mají ovšem koronavirová opatření na malé pivovary. Pokud současný stav bude trvat i po Velikonocích, může to pro některé z nich znamenat vážné existenční problémy.

Současná krize má vliv i na nákladní dopravu na železnici. Řada vlaků musela být zrušena kvůli přerušování výroby některých firem či poklesu dovozu z Číny. Ve stavebnictví mohou jít dopady do miliard korun. Analytici ale očekávají, že stavebnictví může být po skončení opatření tahounem při zotavení ekonomiky.

Pěstitelům ovoce spíš než koronavirus dělá potíže počasí. Po brzkém jaru jsou stromy hodně rozkvetlé a o víkendu je zasáhly mrazy. Dopad to bude mít zejména na peckoviny, nejméně zřejmě na jablka. "U meruněk to bude průšvih. Záleží, kolik takových mrazivých dní bude," řekl ředitel firmy Zemcheba z Chelčic na Strakonicku Jaroslav Muška.

Autoři | Foto facebook.com

Štítky ČR, hospodářství, vláda, koronavirus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.