pátek 28. února 2020 Lumír

Trikolóra navrhla úplný zákaz financování stran ze zahraničí

Opoziční Trikolóra navrhla úplný zákaz financování českých politických stran a hnutí ze zahraničí. Zároveň chce novelou zvýšit hranici nákladů, které může politické uskupení vynaložit na kampaň před sněmovními volbami, a zrušit třímilionový roční limit pro dary stranám a hnutím od českých firem.

Současný zákon umožňuje politickým uskupením přijímat dary jen od zahraničních politických stran a veřejně prospěšných fundací. Trikolóra Václava Klause mladšího chce tuto výjimku odstranit. "Českou politiku a věci veřejné mají ovlivňovat čeští občané a české subjekty. Nikoli zájmy cizích států, organizací, politických stran, jejich nadací a podobně," stojí ve zdůvodnění.

Na sněmovní kampaň by mohly strany a hnutí vydat podle novely až 200 milionů korun místo současných 90 milionů. Jde podle předkladatelů o částku, která může být pro efektivní propagaci za nynějšího volebního systému potřebná. Nynější limit vede podle jejich názoru ke snahám zákon obcházet.

Více než tři milionu korun ročně by podle novely nadále nesměly dostávat strany a hnutí od jednotlivců, v případě firem by tato hranice padla. "Je žádoucí, aby byly politické strany financovány českými právnickými osobami bez omezení," píše se v důvodové zprávě. Obdobná úprava platí podle Trikolóry v Německu.

Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodne o ní Parlament.

Autoři | Foto facebook.com

Štítky ČR, sněmovna, strany, volby, Trikolóra

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.