úterý 1. prosince 2020 Iva

Řeporyje budou mít vzpomínkové místo na vlasovce. V úterý o tom rozhodlo zastupitelstvo

Potvrzeno, schváleno. Pražské Řeporyje nechají postavit vzpomínkové místo na padlé vojáky Ruské osvobozenecké armády, pro které se vžilo pojmenování vlasovci. Záměr, který především v Rusku vzbudil velké emoce, na úterním jednání jednomyslně odsouhlasili zastupitelé. Vzpomínkové místo by mělo být odhaleno příští rok, tedy na 75. výročí ukončení druhé světové války.

„Osobně se domnívám, že Praha 5 ten pomník dluží. Schovávat se za pomníky neznámých vojínů mi nepřipadá jako dostatečná pieta. Řeporyje na vlasovce vzpomínají v dobrém. Spali tu po zahradách, u lidí a v kronikách není zaznamenán jediný incident, který by tu byl mezi vojáky a civilním obyvatelstvem. Na rozdíl od vojáků "rudé armády",“ shrnul na včerejším jednání starosta Řeporyjí Pavel Novotý (ODS).

Proti záměru městské části se už dříve vyslovilo ruské velvyslanectví v Praze a ruská diplomacie.

Jak bude pamětní místo vypadat, o tom bude teprve vedení Řeporyjí jednat. Veřejná výtvarná soutěž není podle Novotného v plánu. „Zdůrazňuji svým zastupitelům, že s projektem budou vícenáklady. Je tu jasná nutnost zabezpečit místo kamerovým systémem, je nutné pracovat s tím, že objekt může být v budoucnosti náchylný k ohrožení,“ dodal starosta Řeporyjí. Proto by měl být pomník opatřen antigraffiti nátěrem.

Vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády. S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům. Podle dostupných informací vydal generál major Buňačenko v Řeporyjích 6. května svému štábu rozkaz pro útok následujícího dnes s cílem dobít Prahu a zachránit bratry Čechy. „Tento okamžik je bezesporu významnou událostí Pražského povstání a měl by být krom obětí Ruské osvobozenecký armády Pražského povstání rovněž na pomníčku připomenut. Rudá armáda dorazila do Prahy 8. května dopoledne a její příslušníci se zúčastnili už jen lokálních bojů. Němci se vzdávali a stahovali. To je výsledek bojového vystoupení vlasovců. Praha získala tři dny navíc,“ uzavřel Novotný.

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z...

Samotná realizace projektu ovšem není kvitována například některými lokálními politiky. Proti záměru vystoupili zastupitel Prahy 11 za SPD Robert Vašíček nebo proruský aktivista Žarko Jovanovič. Stavba pomníku se také nelíbí některým obyvatelům Řeporyjí. "Takovou hanbu stavět pomník nacistům by si v Německu nedovolili. V Řeporyjích dnes byl cítit závan protektorátu, když dva starousedlíci vzpomínali, jak jim rodiče vyprávěli o hodných nacistech," shrnul Vašíček.

Ohodnoť článek

Štítky ČR, Rusko, správa, historie, výtvarné, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.