sobota 16. listopadu 2019 Otmar

Výbor chce prověřit, zda poslanec Kolářík nedostal zprávu v režimu utajení

Sněmovní bezpečnostní výbor chce, aby policie prověřila, zda poslanec a místopředseda výboru Lukáš Kolářík (Piráti) nedostal zprávu Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), jež měla být v režimu utajení. Předseda výboru Radek Koten (SPD) má o záležitosti informovat orgány činné v trestním řízení, podá tak trestní oznámení na neznámého pachatele. Situaci by měl řešit také Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), uvedl na dnešní tiskové konferenci Koten. Kolářík České televizi (ČT) a ČTK řekl, že informace, které měl, podle něho utajení nepodléhaly. Situaci považuje za nedorozumění.

Incident se týká dnešního zasedání bezpečnostního výboru, na kterém Kolářík žádal pro veřejnost uzavřít projednávání prvního bodu programu, který se týkal IT systému na ministerstvu práce a sociálních věcí. Kolářík byl zpravodajem bodu. Na jednání byli přizváni také ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivana Janů a zástupci Bezpečnostní informační služby a NÚKIB.

Poslanec Josef Bělica (ANO) uvedl, že Kolářík byl dotázán ředitelem NÚKIB Dušanem Navrátilem, odkud má zprávu, ze které čerpá. "Na to pan poslanec Kolářík odpověděl, že ji našel na svém stole v modrých deskách. To je pro nás nepřijatelné. Projednávání bodu bylo následně přerušeno s přijatým usnesením. Předseda výboru byl pověřen, aby informoval o celé záležitosti orgány činné v trestním řízení," řekl Bělica.

"Dá se říct, že informace, které jsme obdrželi od místopředsedy Lukáše Koláříka, v nás vzbudily dojem, že by se mohlo jednat o utajované informace, které byly v nějakém režimu, nevíme dosud v jakém. Tuto záležitost bychom velice rádi nechali prošetřit, protože úniky informací nebo dostávání se k informacím, které nejsou určeny přímo pro toho člověka, se tady stává bohužel poslední dobou nepsaným pravidlem. Tomu bychom jako výbor pro bezpečnost chtěli do budoucna předcházet," doplnil Koten.

Podle Koláříka některé členy výboru zmátlo, že chtěl uzavřít jednání výboru, protože v dokumentu byly popsány konkrétní chyby v IT systémech v resortu. "Bohužel na základě této informace bylo přijato usnesení, že se celá věc má oznámit policii, ale tyto informace nebyly pod žádným režimem utajení. To znamená, že to podání musí být odloženo," řekl. "Já tu informaci obdržel v poště. I proto, že jsem popisoval nějaké chyby v IT systémech na ministerstvu práce jsem chtěl, aby výbor byl uzavřený, a to možná některé mé kolegy zmátlo," dodal. Doplnil, že se mu do rukou nedostal žádný dokument, který by neměl mít.

Podle Jany Černochové (ODS) je usnesení, které výbor přijal, obecného charakteru. "My jsme pouze preventivně chtěli reagovat na něco, z čeho by v budoucnu mohl být problém a co by mohlo ohrozit bezpečnostní zájmy naší země," řekla.

Autoři

Štítky ČR, sněmovna, policie, bezpečnost, výbory

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.