Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vláda bude jednat o 68 milionech na pomoc zemím s uprchlíky

 
sobota, 6. července 2019, 11:30

Na prevenci nelegální migrace, ochranu dětí na cestě nebo například podporu zdravotní péče chce ministerstvo vnitra do států severní Afriky a do Jordánska poslat 68 milionů korun. Peníze mají jít z programu ministerstva Pomoc na místě. Už v dubnu Česká republika darovala Severní Makedonii 25 milionů korun na posílení ochrany hranic. Návrh v pondělí projedná vláda.

Mali, kam chce vnitro z programu poslat 25 milionů korun, je podle dokumentu nejen zdrojovou zemí migrace, ale také tranzitní a i cílovou zemí pro migranty ze západních částí Afriky. Do země navíc cestuje čím dál více nedoprovázených dětí, které míří do Evropy. "Dle statistik UNICEF během roku 2018 přišlo na území Španělska 5500 dětí, z toho 77 procent bylo nedoprovázených a většina z nich uvedla, že cestovaly přes Mali," uvádí materiál.

Pomocí peněz z Česka bude moci UNICEF realizovat projekt, jehož cílem je stabilizace dětí na migrační trase, která Mali prochází. Dětem také poskytne potřebnou ochranu a zajistí jim buď sloučení s jejich rodinami v domovských zemích, nebo případně náhradní péči. "Projekt též zahrnuje posílení malijských vládních kapacit směřujících k včasné reakci a poskytnutí ochrany dětem bez doprovodu," píše se v dokument. Součástí bude i kampaň o rizicích nelegální migrace pro děti a mladistvé.

Dalších deset milionů korun chce vnitro poslat do států severní Afriky. Jsou totiž dlouhodobým zdrojovým a tranzitním regionem pro migraci do Evropské unie, uvádí dokument. Například v Libyi se podle materiálu nachází až 800 tisíc migrantů a uprchlíků. "Azylové a migrační systémy severoafrických zemí současně nejsou připravené aktuální velké množství vysídlených osob kapacitně pojmout," vysvětluje návrh.

Regionální program rozvoje a ochrany, do kterého bude tento dar směřovat, vede Itálie a zaměřuje se na Alžírsko, Egypt, Libyi, Mauritánii, Maroko, Niger a Tunisko, jeho cílem je také stabilizace a ochrana uprchlíků v těchto zemích. Celkový rozpočet programu je 12 milionů eur na roky 2019 a 2020.

Na podporu zdravotní péče a vzdělávání pro zdravotně postižené děti v Jordánsku chce vnitro darovat 25 milionů korun. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) žila převážná většina uprchlíků v zemi pod národní hranicí chudoby, tyto základní služby jsou pro ně proto nedostupné.

S tím souvisí i poslední dar, který vnitro v návrhu předkládá. Osm milionů korun by tak mělo jít na podporu drobného podnikání syrských uprchlíků v jordánské provincii Irdib a v uprchlickém táboře Zatárí. Projekt zajišťuje Lutheránská světová federace (LWF) a jeho cílem je zřízení centra odborného vzdělávání v táboře Zatárí, kde v současnosti žije zhruba 78 tisíc uprchlíků. "Následně bude vyškoleno 150 syrských uprchlíků, zejména ženy, bude s nimi vypracován individuální byznysový plán, bude jim poskytnuta podpora při registraci podnikání a budou jim pořízeny vstupy nezbytné pro zahájení drobné podnikatelské činnosti," píše se v materiálu.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Slovenská prezidentka Čaputová ve čtvrtek navštíví Česko

středa, 19. června 2019, 14:22

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová navštíví ve čtvrtek Českou republiku. Bude to její první zahraniční cesta ve funkci...

Šéf komunistů Filip odmítá nákup vrtulníků z USA

úterý, 18. června 2019, 10:16

Předseda KSČM Vojtěch Filip nesouhlasí s chystaným nákupem 12 vrtulníků z USA. Podle něj jsou helikoptéry předražené, vadí mu i...

Čaputovou v Praze vedle politiků uvítají i hudebníci koncertem

pátek, 14. června 2019, 14:28

Příští slovenská prezidentka Zuzana Čaputová by ve čtvrtek v Praze vedle setkání se svým protějškem Milošem Zemanem a předsedy...

Podezření kolem Babiše oslabují českou pozici v EU, varuje Senát

středa, 12. června 2019, 12:43

Podezření ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) oslabují podle senátorů českou pozici na jednáních Evropské rady,...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Jihočeský kraj rozdělí na výměnu kotlů tři sta milionů korun

Jihočeský kraj rozdělí ve třetím kole dotací na výměnu starých kotlů 302 milionů korun. Žádosti přijme 23. září. Nově nelze žádat dotaci na kombinované kotle na biomasu a uhlí s ručním přikládáním. V předchozích dvou kolech dotací rozdělil kraj zhruba mezi 6 tisíc lidí asi 600 milionů korun na výměnu ekologicky závadných kotlů. Peníze poskytuje ministerstvo životního prostředí, ve třetím kole dotací takto v Česká republika rozdělí 3,1 miliardy. Novinářům to dnes řekli krajský radní Antonín Krák a náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.

Budějcká Drbna

Svoboďák zaplavily sladké dobroty

Sladké pokrmy od koblihy po marmelády v neděli zaplnily náměstí Svobody během Sweet Dream Festu. Zhruba pět tisíc návštěvníků si mohlo pochutnat i na klobásách, mlsání doprovázela živá hudba.

Brněnská Drbna

Už zítra proběhne v Chotyni veřejné setkání kvůli Turówu

Zítra od 15 hodin proběhne v chotyňské sokolovně veřejné setkání s tématem Pokračování těžby ložiska hnědého uhlí Turów.

Liberecká Drbna

Recidivista napadl před hostincem tři muže. Hrozí mu vězení až na tři roky

Čtyřiadvacetiletý recidivista z Konice je podezřelý z přečinu ublížení na zdraví. Toho se dopustil v sobotu, když před devátou hodinou večer napadl tři muže před jedním z konických hostinců.

Olomoucká Drbna

Nenapravitelný dealer marihuany skončil ve vazbě. Při zadržení měl u sebe přes kilo drogy

Pelhřimovští policisté na začátku minulého týdne dopadli dealera marihuany. Byl přichycen téměř „při činu“. Později se ukázalo, že třiatřicetiletý dealer už má za sebou trestní minulost.

Jihlavská Drbna

Soud v kauze hřebčína Kladruby potrestal tři z 22 obžalovaných

Krajský soud v Hradci Králové dnes v případu údajně zmanipulovaných zakázek na opravy Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem na Pardubicku potrestal peněžitými tresty trojici obžalovaných mužů, jeden z nich navíc dostal podmíněný trest vězení. V případu bylo obžalováno pět firem a 17 lidí, všechny ostatní soud obžaloby zprostil, včetně stavebních firem Geosan Stavební, Chládek a Tintěra, Strabag, Cettus a Metrostav. Rozsudek není pravomocný.

Hradecká Drbna