Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vláda bude jednat o 68 milionech na pomoc zemím s uprchlíky

 
sobota, 6. července 2019, 11:30

Na prevenci nelegální migrace, ochranu dětí na cestě nebo například podporu zdravotní péče chce ministerstvo vnitra do států severní Afriky a do Jordánska poslat 68 milionů korun. Peníze mají jít z programu ministerstva Pomoc na místě. Už v dubnu Česká republika darovala Severní Makedonii 25 milionů korun na posílení ochrany hranic. Návrh v pondělí projedná vláda.

Mali, kam chce vnitro z programu poslat 25 milionů korun, je podle dokumentu nejen zdrojovou zemí migrace, ale také tranzitní a i cílovou zemí pro migranty ze západních částí Afriky. Do země navíc cestuje čím dál více nedoprovázených dětí, které míří do Evropy. "Dle statistik UNICEF během roku 2018 přišlo na území Španělska 5500 dětí, z toho 77 procent bylo nedoprovázených a většina z nich uvedla, že cestovaly přes Mali," uvádí materiál.

Pomocí peněz z Česka bude moci UNICEF realizovat projekt, jehož cílem je stabilizace dětí na migrační trase, která Mali prochází. Dětem také poskytne potřebnou ochranu a zajistí jim buď sloučení s jejich rodinami v domovských zemích, nebo případně náhradní péči. "Projekt též zahrnuje posílení malijských vládních kapacit směřujících k včasné reakci a poskytnutí ochrany dětem bez doprovodu," píše se v dokument. Součástí bude i kampaň o rizicích nelegální migrace pro děti a mladistvé.

Dalších deset milionů korun chce vnitro poslat do států severní Afriky. Jsou totiž dlouhodobým zdrojovým a tranzitním regionem pro migraci do Evropské unie, uvádí dokument. Například v Libyi se podle materiálu nachází až 800 tisíc migrantů a uprchlíků. "Azylové a migrační systémy severoafrických zemí současně nejsou připravené aktuální velké množství vysídlených osob kapacitně pojmout," vysvětluje návrh.

Regionální program rozvoje a ochrany, do kterého bude tento dar směřovat, vede Itálie a zaměřuje se na Alžírsko, Egypt, Libyi, Mauritánii, Maroko, Niger a Tunisko, jeho cílem je také stabilizace a ochrana uprchlíků v těchto zemích. Celkový rozpočet programu je 12 milionů eur na roky 2019 a 2020.

Na podporu zdravotní péče a vzdělávání pro zdravotně postižené děti v Jordánsku chce vnitro darovat 25 milionů korun. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) žila převážná většina uprchlíků v zemi pod národní hranicí chudoby, tyto základní služby jsou pro ně proto nedostupné.

S tím souvisí i poslední dar, který vnitro v návrhu předkládá. Osm milionů korun by tak mělo jít na podporu drobného podnikání syrských uprchlíků v jordánské provincii Irdib a v uprchlickém táboře Zatárí. Projekt zajišťuje Lutheránská světová federace (LWF) a jeho cílem je zřízení centra odborného vzdělávání v táboře Zatárí, kde v současnosti žije zhruba 78 tisíc uprchlíků. "Následně bude vyškoleno 150 syrských uprchlíků, zejména ženy, bude s nimi vypracován individuální byznysový plán, bude jim poskytnuta podpora při registraci podnikání a budou jim pořízeny vstupy nezbytné pro zahájení drobné podnikatelské činnosti," píše se v materiálu.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Slovenská prezidentka Čaputová ve čtvrtek navštíví Česko

středa, 19. června 2019, 14:22

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová navštíví ve čtvrtek Českou republiku. Bude to její první zahraniční cesta ve funkci...

Šéf komunistů Filip odmítá nákup vrtulníků z USA

úterý, 18. června 2019, 10:16

Předseda KSČM Vojtěch Filip nesouhlasí s chystaným nákupem 12 vrtulníků z USA. Podle něj jsou helikoptéry předražené, vadí mu i...

Čaputovou v Praze vedle politiků uvítají i hudebníci koncertem

pátek, 14. června 2019, 14:28

Příští slovenská prezidentka Zuzana Čaputová by ve čtvrtek v Praze vedle setkání se svým protějškem Milošem Zemanem a předsedy...

Podezření kolem Babiše oslabují českou pozici v EU, varuje Senát

středa, 12. června 2019, 12:43

Podezření ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) oslabují podle senátorů českou pozici na jednáních Evropské rady,...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

FOTO: Kapela Stíny plamenů zatáhla Volyni do špíny a smradu

Stíny plamenů jsou i po zhruba dvaceti letech existence zajímavý úkaz české blackmetalové scény. Úkaz, který svým způsobem žánrové fanoušky rozděluje, ale zároveň úkaz, který bude jednou bezesporu prohlášen za kult. V sobotu 20. července zahráli na koupališti ve Volyni na festivalu Enter The Eternal Fire Fest.

Budějcká Drbna

DRFG aréna má nejmodernější mantinely a osvětlení v celé republice

Velkými změnami za víc jak 10 milionu korun prošla během hokejových prázdnin víceúčelová hala DRFG. Kromě bezpečnějších mantinelů a úspornějšího osvětlení došlo také k modernizaci střídaček a dalšího vybavení. Tím ale rekonstrukce nekončí. V plánu je i výstavba parkovacích míst, nová střecha nebo chladící technologie.

Brněnská Drbna

Oprava silnice mezi Dobranovem a Heřmaničkami komplikuje dopravu

V polovině července odstartovala rekonstrukce silnice třetí třídy č. 2621 vedoucí mezi Dobranovem a Heřmaničkami na Českolipsku. Rekonstrukce je rozplánována do tří etap a potrvá až do konce srpna.

Liberecká Drbna

Řidič dodávky dostal na mokré silnici v zatáčce smyk a skončil v příkopu. Jeho spolujezdec byl se zraněním převezen do nemocnice

Dvaadvacetiletý řidič dodávky Mercedes-Benz v pátek před šestnáctou hodinou havaroval u obce Vlkoš.

Olomoucká Drbna

Tatínci v jihlavské porodnici mohou přespat na rozkládacím křesle. Nové postýlky mají i miminka

Jihlavská porodnice myslí i na novopečené tatínky. Na čtyři pokoje totiž pořídila rozkládací křesla pro strávení první noci se svojí rodinou.

Jihlavská Drbna

FOTO, VIDEO: Pašerák léků ujížděl na kolečkových bruslích. Batoh hodil do lesa

Kuriózní případ řešili celníci na Trutnovsku u statní hranice s Polskem. Dopadli tam sedmatřicetiletého muže ujíždějícího na kolečkových bruslích, který pašoval z Polska léky s obsahem pseudoefedrinu určené pro výrobu pervitinu. Našli u něj také injekční stříkačky a látky připomínající hašiš a pervitin. Celníci si muže na kolečkových bruslích s napěchovaným batohem na zádech všimli večer na silnici poblíž hranic.

Hradecká Drbna