Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Největší zájem o eurovolby byl podle všeho v Praze

 
sobota, 25. května 2019, 14:06

Zájem lidí o výběr kandidátů do Evropského parlamentu nebyl ani dnes dopoledne velký. Volební účast v jednotlivých krajích se podle zjištění zpravodajů pohybuje nejčastěji mezi 15 a 21 procenty. Zřejmě největší zájem o volby je v hlavním městě. V Praze odvolila téměř třetina oprávněných voličů. Vybírat zástupce do Evropského parlamentu šlo do dnešních 14:00, výsledek voleb bude zveřejněn v neděli pozdě večer.

V hlavním městě volební účast mezi 10:00 a 11:00 zpravidla dosahovala 30 procent. Více lidí zatím přišlo k volbám například v Praze 6, kde dosáhla dvě hodiny po otevření volebních místností 34,1 procenta. Třicetiprocentní hranici překročila i Praha 1. Vyšší účast by mohla být i v některých čtvrtích Prahy 8. Ve volební místnosti Základní školy Na Slovance v Libni se členové komise shodli na tom, že je volební účast zhruba 35 procent. Podobná účast tu bývá i při jiných volbách, řekli. Naproti tomu v Praze 12 evidovali volební komise v 11:00 účast pouhých 15 procent.

Účast kolem 30 procent hlásí kromě Prahy také v devíti okrscích Hradec Králové. Jinak ale přišlo v Pardubickém a Královéhradeckém kraji do volebních místností přibližně pětina voličů.

Ve středních Čechách přesáhla volební účast 20 procent. Například v Kolíně přišlo k urnám 22 procent voličů, ke stejnému procentu se blíží účast také na Berounsku. V Benešově už odvolilo 21 procent lidí. V Mělníku a Kladně přišlo zatím volit kolem 18 procent voličů.

Malý zájem voličů je na severu Čech. Průměrná volební účast v Ústeckém kraji je 15 procent, řekla mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová. "Dnes už jsou volební místnosti navštěvované jen velmi málo," uvedla. Například v Krupce na Teplicku je účast 15 procent, v Chřibské na Děčínsku 16 procent.

Velké rozdíly v účasti mezi jednotlivými okrsky jsou v Libereckém kraji. Zdeněk Valášek z libereckého krajského úřadu, který volební místnosti objíždí, dnes řekl, že například v Ktové na Semilsku se účast pohybuje okolo 32 procent. "Záleží vždy na složení voličů, jejich věku, sociálním zázemí," uvedl.

Ke 20 procentům se dnes dopoledne blížila volební účast ve větších městech v Plzeňském a Karlovarském kraji. Například v Plzni v jednom z okrsků v Kralovické ulici měl před 11:00 přes 18 procent, v Karlových Varech v lázeňském centru byla účast 17,5 procenta, ale spolu s lidmi s voličským průkazem to bylo 28 procenta. V malých obcích je účast nižší, například v Abertamech na Karlovarsku byla okolo 12 procent.

Na jihu Čech se průměrná volební účast zatím pohybuje kolem 17 procent, uvedla Alena Karvánková z krajského úřadu. Nadprůměrnou účast 42 procent hlásí Heřmaneč na Jindřichohradecku. Odvolilo 29 lidí včetně člověka, který přišel s voličským průkazem.

Kolem pětiny oprávněných voličů dorazilo k urnám na Vysočině. "Co se týká obcí, mají tak dvacet procent, Jihlava má méně. Kolegyně navštívily několik (jihlavských) okrajových volebních místností a tam byla účast podstatně nižší," řekla Ivana Schimmerová z krajského úřadu.

Na jižní Moravě přišlo do dnešních 10:00 volit 21,03 procenta lidí. v Brně byla účast u eurovoleb o něco vyšší, dosáhla 25,88 procenta. Jednu z nejvyšších účastí hlásí z Holubic, kde se souběžně s volbami koná místní referendum. Zatím tak přišlo hlasovat 45 procent oprávněných voličů.

V Olomouckém a Zlínském kraji se volební účast pohybuje kolem 20 procent. Podle pracovníků volebních komisí lidé chodili i dnes dopoledne, ale účast je již menší než v pátek. Například na Terrově náměstí v Olomouci přišlo dosud 24 procent voličů.

dto red dr

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

V Česku začal druhý den voleb do Evropského parlamentu, v pátek byla...

sobota, 25. května 2019, 08:47

V Česku dnes ráno začal druhý den voleb do Evropského parlamentu. Lidé v nich mají poslední možnost ovlivnit, kdo je bude...

Češi si začnou vybírat budoucí europoslance

pátek, 24. května 2019, 07:56

Češi dnes začnou rozhodovat o tom, kdo je příštích pět let bude zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti, jichž je...

PRŮZKUM: Dezinformací na českých webech před eurovolbami nepřibylo

čtvrtek, 23. května 2019, 14:24

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně...

ANALÝZA: Nejliberálnější europoslance měli Svobodní a ODS

čtvrtek, 23. května 2019, 09:37

Nejliberálnějšími europoslanci, kteří podporovali decentralizaci nebo volný trh, byli v končícím volebním období podle analýzy...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Pyrotechnika na stadionech má být přestupkem až za padesát tisíc korun

Pokutami od 10 tisíc korun do 50 tisíc korun (sto tisíc korun v případě opakovaného přestupku) navrhuje ministerstvo vnitra postihovat použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

Budějcká Drbna

TIPY NA VÍKEND: Tattoo Grand Prix na výstavišti, PSH na Flédě, party v šalině, vůně guláše v Líšni nebo cinkající skleničky s vínem na Svoboďáku

Neslyšíte něco vrčet? To si tatéři ze všech koutů republiky i světa žhaví své strojky, aby mohli nastoupit v plné polní na víkendový festival na Brněnském výstavišti Tattoo Grand Prix! Že vás jehly děsí a raději byste něco dobrého? Tak to vaše kroky nasměrujeme do Líšně na Guláš Fest! Zapít se pořádný talíř voňavé omáčky s masem stavte na náměstí Svobody. Tam se již dnes otevírají stánky s burčákem a vínem mnohých značek, barev i chutí. A chybět nebude ani pořádná party. Dnešním dnem zahajuje turné legendární české seskupení PSH s Vladimirem 518, Orionem a DJ Mikem T. Hodit bokem si můžete přijít také přímo do party šaliny na hudbu od Malalata. Tento víkend prostě bude stát za to!

Brněnská Drbna

Od pondělí si můžete podat žádost o kotlíkovou dotaci

Pokud si chcete požádat o dotaci na výměnu starých kotlů za nové, od pondělí máte příležitost. Kraj by mohl vyhovět až 1400 žadatelům.

Liberecká Drbna

Do zaparkované dodávky se během pěti minut dostal zloděj. Odnesl si téměř třicet tisíc a platební karty

Řidiče stálo pár minut nepřítomnosti, u nepříliš dobře zabezpečeného auta, celkem vysokou částku.

Olomoucká Drbna

Hledaná čtrnáctiletá dívka byla nalezena na zastávce na Pávovské ulici. Putovala do zařízení pro mládež

Na zastávce městské hromadné dopravy na Pávovské ulici v Jihlavě stála ve středu 18. září po 15. hodině čtrnáctiletá dívka z Prahy. Jak později policisté zjistili, bylo po ní vyhlášeno celostátní pátrání.

Jihlavská Drbna

Hradec málem ztratil čtyřgólový náskok! V infarktovém utkání zvítězil Mountfield 6:5

Hradečtí hokejisté vybojovali první domácí vítězství v letošním ročníku hokejové extraligy. Doma zdolali Plzeň o jeden gól, ačkoliv v utkání vedli hned o čtyři góly! Plzeň sice dokázala snížit na rozdíl jediného gólu, ale nakonec se Hradec raduje z vítězství 6:5.

Hradecká Drbna