Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

ANKETA: Vláda se postavila proti volebnímu právu od 16 let

 
pondělí, 20. května 2019, 16:45

Poslanecký návrh Starostů, podle něhož by komunální politiky směli volit lidé už od 16 let věku, vláda na svém dnešním zasedání odmítla. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Proti snížení věkové hranice voličů o dva roky se postavila ministerstva vnitra a spravedlnosti, výhrady mělo i celkově neutrální ministerstvo financí. O předloze rozhodne Sněmovna.

Ministerstvo vnitra poslancům STAN vytklo, že návrh předložili bez analýzy, co by takový krok znamenal. "Předkladatelé například neodhadují, jakého počtu občanů by se navržená změna dotkla. Nárůst počtu voličů v rozsahu dvou věkových ročníků přitom obnáší zhruba 220 tisíc osob," uvedlo ministerstvo.

Poslanci podle ministerstev vnitra i spravedlnosti dostatečně neobjasnili, proč by se snížení věkové hranice voličů mělo vztahovat jen na obecní volby. Vnitro se také obává snadnějšího možného ovlivňování studentů středních škol a učilišť, "především z důvodu jejich nedostatečné sociální a občanské zralosti".

"Případná argumentace, že rozumová a volní vyspělost 16letého postačuje na obecní politický život, avšak nikoli na krajský a celostátní, nemůže podle názoru ministerstva obstát, a to zvláště s ohledem na to, že volby do zastupitelstev obcí jsou z hlediska uplatnění aktivního volebního práva považovány za poměrně komplikované," uvádí se ve zprávě.

Podle Starostů jsou argumenty vlády proti snížení věkové hranice politického rázu. "Vláda dala svým stanoviskem najevo, že se o problémy mladé generace nezajímá a zajímat ani nechce. Přitom je to právě současná generace, která by už teď měla mít možnost spolurozhodovat o tom, kam budeme směřovat a jak má svět kolem nich vypadat," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Nejzávažnějším argumentem pro snížení věkové hranice je podle ministerstva financí fakt, že šestnáctiletí mohou pracovat, a tedy platit daně a mají tedy právo na politické zastoupení. Ve světě je ale možnost hlasovat před dosažením 18 let věku spíše výjimkou.

Starostové k výtkám uvedli, že mladá generace je často mediálně zdatnější než generace starší a lépe se orientuje v záplavě informací. Stanovisko vlády je doporučením pro Parlament, který k němu pravděpodobně přihlédne. Proti se už dříve postavili zástupci ODS, KSČM a SPD. Návrh Starostů podpořila jednoznačně jen TOP 09, lidovci by se nebránili debatě.

 

Jste pro volební právo od 16 let?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Celkem hlasovalo 17 čtenářů
 
Napsal(a) ČTK, Michael Daněk | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, vláda, STAN, volby, obce,

 


 

Kam dál?

Stát chce podle Babiše koupit ArcelorMittal za korunu

pondělí, 20. května 2019, 09:13

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl v dnešním vydání...

Zemanův tým odmítl další bezzásahové zóny

neděle, 19. května 2019, 11:29

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se dnes na zámku v Lánech zabýval kůrovcovou kalamitou i vodními stavbami na Labi. Kvůli...

Konečná chystá trestní oznámení na Okamuru kvůli kampani

čtvrtek, 16. května 2019, 14:10

Místopředsedkyně KSČM a jednička komunistů do evropských voleb Kateřina Konečná připravuje trestní oznámení na předsedu SPD Tomia...

Babiš bude jednat o dvojí kvalitě s nadnárodními koncerny

čtvrtek, 16. května 2019, 08:39

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ráno na Úřadu vlády sejde se zástupci nadnárodních potravinářských koncernů, bude s nimi...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

BĚHÁME S DEJVEM: Jak začít?

Všude samí běžci, co na tom běhání všichni vidí? Že bych to zkusil/a taky? Rád/s bych, jen nevím jak začít... Tyto otázky si už položilo mnoho lidí. A proto jsme si pro vás připravili běžecký seriál, ve kterém se vám Budějčák David Vaš pokusí na tyto (ale i další) otázky odpovědět. Své si zde najde začínající, ale i pokročilý běžec.

Budějcká Drbna

Na brněnské výstavě psů žena doslova uvařila své dvě fenky v autě. Jedna z nich pobyt v zavřeném vozidle nepřežila

Na sobotní výstavě psů Intercanis nechala žena své dvě vystavované fenky labradora zamčené v autě a odešla. Psi se v uzavřeném vozidle doslova uvařili. Jedna ze samic labradora pobyt v autě nepřežila, druhá bojuje o život. Žena je podezřelá z týrání zvířat.

Brněnská Drbna

Bogatyňa změnila územní plán a umožnila rozšíření dolu Turów. Kraj ani ministerstvo nic netušilo

Liberecký kraj se chystá napadnout změnu územního plánu polské Bogatyně. Město na konci května umožnilo mimo jiné rozšíření hnědouhelného dolu Turów o 14,6 hektaru směrem k hranici s Českou republikou. Liberecký kraj podal prostřednictvím Ministerstva životního prostředí ČR (MŽP) námitky proti plánované změně územního plánu, doručeny byly zřejmě pozdě. Teď se musí kraj proti rozhodnutí odvolat k Dolnoslezskému vojvodství. MŽP chce postupovat stejně.

Liberecká Drbna

Zloděj vypáčil dveře obchodu a ukradl z něj cigarety a tabák za desítky tisíc korun

V pátek se do obchodu v obci Lipová vloupal neznámý zloděj, který způsobil škodu za 83 tisíc korun.

Olomoucká Drbna

Tříletá Nelinka z Batelova bojuje s nádorovým onemocněním. Zasáhlo to celou její rodinu

Burkittův syndrom. Tuto diagnózu si před více než rokem musela vyslechnout rodina Mackových z Batelova na Jihlavsku. Toto nádorové onemocnění vznikající z lymfatické tkáně postihlo jejich tříletou dceru Nelinku. Za sebou má operaci a také sérii chemoterapií.

Jihlavská Drbna

Náchodská nemocnice má nový ultrazvuk a rentgen. Magnetická rezonance stále chybí

Krajská Oblastní nemocnice Náchod v minulých dnech otevřela nová pracoviště pro rentgen a ultrazvuk. Investice přišla na 18 milionů korun, z nichž část hradila dotace z evropského programu IROP. V opakovaném tendru nyní nemocnice hledá dodavatele magnetické rezonance, hodnota zakázky je asi 51 milionů korun.

Hradecká Drbna