Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Babiš bude jednat o dvojí kvalitě s nadnárodními koncerny

 
čtvrtek, 16. května 2019, 08:39

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ráno na Úřadu vlády sejde se zástupci nadnárodních potravinářských koncernů, bude s nimi jednat o dvojí kvalitě potravin. Podle dostupných informací na jednání budou například zástupci firem Unilever nebo Nestlé. Premiér se kvůli tomuto problému minulý týden setkal se zástupci obchodních řetězců a Potravinářské komory ČR.

Ředitel pro zemědělskou politiku a strukturální fondy Potravinářské komory David Fajfr, který bude také na jednání, řekl, že tlak na kvalitu potravin musí vytvořit především spotřebitelé. "Problém se netýká českých potravinářů, kteří neřeší dvojí kvalitu, protože většina se na západní trhy nedostane. Týká se to velkých nadnárodních korporací," uvedl.

Nadnárodní společnosti údajně českým obchodníkům nedovolují nakoupit si v zahraničí zboží určené pro západní trhy. Pokud by se o to u některých výrobků snažili, výrobci by jim údajně nedodali ani další zboží.

Vláda bude v pondělí jednat o návrhu novely zákona o potravinách, kde by mělo být ustanovení, podle kterého bude na český trh zakázáno uvádět potraviny označené totožně jako potraviny uváděné na trh v jiném členském státě, ač budou mít odlišné složení nebo vlastnosti. Hrozit by za to měla pokuta až 50 milionů korun.

"To, co se nyní ale dostalo do zákona, a týká se povinného označování, úplně problematiku nevyřeší. Spotřebitelům dá ale alespoň informace o tom, že si kupují zboží, které je jiné, než které se prodává na západ od nás," dodal Fajfr.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR uvedl, že předal ministru průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi (za ANO) návrhy na změny tří zákonů. V novele zákona o potravinách chce, aby odpovědnost za nabízení různých variant potravin pod stejným obalem byla na výrobci, nikoliv na obchodníkovi. "Jak jsme opakovaně uvedli, obchod nemá možnost zjistit, zdali se daná potravina vyrábí ve více variantách, a nemá možnost zkontrolovat, zdali jsou jednotlivé varianty na evropském trhu nabízeny ve shodných či zdánlivě shodných obalech nebo ne," řekl prezident svazu Tomáš Prouza. Ministerstvo zemědělství by pak podle něj mělo vydat vyhlášku, jaké úpravy potravin se budou už považovat za odlišnou verzi. Svaz chce také změnit zákon o ochraně spotřebitele, aby se zákaz dvojí kvality vztahoval i na nepotravinářské výrobky, a novelu zákona o významné tržní síle, aby bylo bránění dovozu západních verzí výrobků nekalou praktikou definovanou v zákoně.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook.com/AndrejBabis

Štítky ČR, Babiš, potraviny, trh,

 


 

Kam dál?

Lidé budou už potřetí protestovat proti ministryni Benešové

pondělí, 13. května 2019, 06:33

Už potřetí budou dnes lidé v Praze, Brně a dalších městech protestovat proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za...

VOLEBNÍ MODEL: Sněmovní volby by vyhrálo ANO, TOP 09 pod pěti procenty

neděle, 12. května 2019, 19:41

Sněmovní volby by v dubnu podle modelu Kantar CZ vyhrálo ANO se 30 procenty. Druzí by skončili Piráti s 16 procenty a třetí ODS s...

Odsouzený exposlanec ČSSD Petr Wolf se skrývá v Paraguayi

neděle, 12. května 2019, 08:46

Odsouzený bývalý poslanec za ČSSD Petr Wolf, který je od roku 2013 nezvěstný, se podle policie skrývá v Paraguayi. Uvedla to...

Klaus mladší představí novou stranu v červnu v Praze

pátek, 10. května 2019, 10:03

Členy své nové politické strany představí Václav Klaus mladší 10. června v Praze. Bývalý poslanec ODS to napsal na dotaz....

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

SOUTĚŽ: Návštěvu krásné hornorakouské výstavy Bio.Garten.Eden můžete spojit s prohlídkou kláštera a pivovaru

Ráj. Toto slovo nejspíš napadne každého, kdo vyrazí do hornorakouského městečka Aigen-Schlägl, kde je otevřena zemská zahradní výstava s názvem Bio.Garten.Eden. Skutečně, tohle je místo, kde člověk zapomene na běžný shon, problémy, stres. Je to místo klidu a odpočinku. Místo, ze kterého se vám nechce odejít. Že přemýšlíte, na jaký výlet o prázdninách vyrazit? V tomto případě chybu neuděláte.

Budějcká Drbna

Opilý brněnský senior přetáhl souseda berlí přes záda kvůli cigaretám, přestože muž nekouří

Běžné sousedské hádky se včera v podvečer vygradovaly do fyzického útoku. Jednasedmdesátiletý muž udeřil svého souseda holí, protože jej podezíral, že z balkonu o patro výše, kde muž bydlí, neustále vnikal kouř do jeho bytu. Problém však bude mít se svým jednáním senior, byl opilý a jeho soused navíc nekouří.

Brněnská Drbna

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Liberecká Drbna

Ze zahradní chatky zloděj seniorce ukradl nože, zahradnické nářadí a sadu šroubováků

Devětašedesátiletá žena se obrátila na šumperské policisty s tím, že se do její zahradní chatky a kůlny vloupal neznámý zloděj.

Olomoucká Drbna

Úmrtí pětiletého chlapce v Šiklandu vloni v létě bylo podle policie usmrcení z nedbalosti

Žďárští kriminalisté ukončili vyšetřování smrti malého chlapce v zábavním areálu Šikland u Zvole nad Pernštejnem na Žďársku. Zemřel v červenci 2018, když spadl pod turistický vláček. Policie navrhla podat obžalobu pro trestný čin usmrcení z nedbalosti. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové obžaloby směřují proti jedné fyzické a jedné právnické osobě.

Jihlavská Drbna

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Hradecká Drbna