Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Babiš bude jednat o dvojí kvalitě s nadnárodními koncerny

 
čtvrtek, 16. května 2019, 08:39

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ráno na Úřadu vlády sejde se zástupci nadnárodních potravinářských koncernů, bude s nimi jednat o dvojí kvalitě potravin. Podle dostupných informací na jednání budou například zástupci firem Unilever nebo Nestlé. Premiér se kvůli tomuto problému minulý týden setkal se zástupci obchodních řetězců a Potravinářské komory ČR.

Ředitel pro zemědělskou politiku a strukturální fondy Potravinářské komory David Fajfr, který bude také na jednání, řekl, že tlak na kvalitu potravin musí vytvořit především spotřebitelé. "Problém se netýká českých potravinářů, kteří neřeší dvojí kvalitu, protože většina se na západní trhy nedostane. Týká se to velkých nadnárodních korporací," uvedl.

Nadnárodní společnosti údajně českým obchodníkům nedovolují nakoupit si v zahraničí zboží určené pro západní trhy. Pokud by se o to u některých výrobků snažili, výrobci by jim údajně nedodali ani další zboží.

Vláda bude v pondělí jednat o návrhu novely zákona o potravinách, kde by mělo být ustanovení, podle kterého bude na český trh zakázáno uvádět potraviny označené totožně jako potraviny uváděné na trh v jiném členském státě, ač budou mít odlišné složení nebo vlastnosti. Hrozit by za to měla pokuta až 50 milionů korun.

"To, co se nyní ale dostalo do zákona, a týká se povinného označování, úplně problematiku nevyřeší. Spotřebitelům dá ale alespoň informace o tom, že si kupují zboží, které je jiné, než které se prodává na západ od nás," dodal Fajfr.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR uvedl, že předal ministru průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi (za ANO) návrhy na změny tří zákonů. V novele zákona o potravinách chce, aby odpovědnost za nabízení různých variant potravin pod stejným obalem byla na výrobci, nikoliv na obchodníkovi. "Jak jsme opakovaně uvedli, obchod nemá možnost zjistit, zdali se daná potravina vyrábí ve více variantách, a nemá možnost zkontrolovat, zdali jsou jednotlivé varianty na evropském trhu nabízeny ve shodných či zdánlivě shodných obalech nebo ne," řekl prezident svazu Tomáš Prouza. Ministerstvo zemědělství by pak podle něj mělo vydat vyhlášku, jaké úpravy potravin se budou už považovat za odlišnou verzi. Svaz chce také změnit zákon o ochraně spotřebitele, aby se zákaz dvojí kvality vztahoval i na nepotravinářské výrobky, a novelu zákona o významné tržní síle, aby bylo bránění dovozu západních verzí výrobků nekalou praktikou definovanou v zákoně.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook.com/AndrejBabis

Štítky ČR, Babiš, potraviny, trh,

 


 

Kam dál?

Lidé budou už potřetí protestovat proti ministryni Benešové

pondělí, 13. května 2019, 06:33

Už potřetí budou dnes lidé v Praze, Brně a dalších městech protestovat proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za...

VOLEBNÍ MODEL: Sněmovní volby by vyhrálo ANO, TOP 09 pod pěti procenty

neděle, 12. května 2019, 19:41

Sněmovní volby by v dubnu podle modelu Kantar CZ vyhrálo ANO se 30 procenty. Druzí by skončili Piráti s 16 procenty a třetí ODS s...

Odsouzený exposlanec ČSSD Petr Wolf se skrývá v Paraguayi

neděle, 12. května 2019, 08:46

Odsouzený bývalý poslanec za ČSSD Petr Wolf, který je od roku 2013 nezvěstný, se podle policie skrývá v Paraguayi. Uvedla to...

Klaus mladší představí novou stranu v červnu v Praze

pátek, 10. května 2019, 10:03

Členy své nové politické strany představí Václav Klaus mladší 10. června v Praze. Bývalý poslanec ODS to napsal na dotaz....

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Černé auto, klobouky a zbraně. Narozeninovou oslavu ve stylu Mafie řešili policisté

Budějčtí policisté mají za sebou hon na mafiány. V sobotu před polednem totiž někdo nahlásil dva muže s klobouky a zbraněmi, kteří stojí před domem s pečovatelskou službou. Jejich auto mělo naložit starší dámu a odjet do centra. Nakonec se ale ukázalo, že šlo jen o tematickou narozeninovou oslavu.

Budějcká Drbna

Opilého muže museli zpacifikovat strážníci, cestou na záchytku mlátil hlavou do sanitky

Teprve devatenáctiletý muž se dostal do hledáčku strážníků, kteří v neděli odpoledne kontrolovali Královopolskou ulici. Namol opilý mladík začal bez důvodu strážníkům nadávat, čímž si vysloužil cestu na záchytku.

Brněnská Drbna

Přes dvě třetiny elektrické energie v kraji pochází z alternativních zdrojů

Ačkoliv energie z alternativních zdrojů v České republice nezahrnuje velkou část z celkově vyrobené elektřiny, v Libereckém kraji zastupují tyto zdroje významnou roli. Nejvýznamnější jsou pak solární elektrárny.

Liberecká Drbna

Řidič hasičské cisterny u soudu přiznal vinu a projevil lítost za tragickou nehodu u Libivé

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček přiznal dnes u šumperského soudu vinu a projevil lítost za loňskou tragickou nehodu při zásahu na Šumpersku.

Olomoucká Drbna

Devátý ročník Jihlavské 24 MTB ovládl Martin Palásek, najel téměř 430 kilometrů

Absolutním vítězem letošního devátého ročníku čtyřiadvacetihodinového závodu horských kol v Jihlavě se stal Martin Palásek před Radkem Musilem a Jiřím Čáslavou. Palásek dokázal ujet 51 kol měřících přes osm kilometrů. S celkovou délkou 428,4 kilometru ale rekord závodu z roku 2016 nepokořil. Tehdy dokázal Tomáš Kozák ujet 442 kilometrů.

Jihlavská Drbna

Expedice Monoxylon III vyrazila na plavbu po řeckých ostrovech

Členové mezinárodní archeologické expedice Monoxylon III o víkendu z Archeoparku Všestary u Hradce Králové vypravili na cestu dlabaný člun, ve kterém se budou plavit po řeckých ostrovech. Vlastní plavba z řecké pevniny na ostrov Kréta začne 25. května a měla by trvat do 11. června. "Expedice po dvou letech příprav vstoupila do své poslední a nejdůležitější části," řekl archeolog a organizátor expedice Radomír Tichý.

Hradecká Drbna