Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

KOMENTÁŘ: Komunální volby v Praze jsou hrou o vliv nad desítkami miliard korun

 
pátek, 14. září 2018, 09:13

Volby do zastupitelstev měst a obcí a zastupitelstva hlavního města Prahy se budou konat již 5. a 6. října. Tyto volby jsou pro většinu stran velmi důležité. Jednak je to otázka prestiže, ale také reálné moci. Rozpočet Prahy na letošní rok měl výdaje ve výši 80 mld. Kč, což je více než u celé řady ministerstev. Navíc prostředky Praha rozděluje suverénně.

Jak je již u nás tradicí, všechny strany se snaží svou kampaň ladit opozičně, respektive předstírat, že se současnou radniční koalicí nemají nic společného. Nejvíce je to vidět na kandidátce ANO, kde celostátní vedení hnutí z ní bud stáhlo, nebo dalo na nevolitelné pozice současné radní.

Na volbách je zajímavé také to, že strany lze rozdělit do pouze třech kategorií. Strany aspirující na zisk nejvíce hlasů a primátorského postu, strany doufající, že se do zastupitelstva dostanou, a strany bez velkých šancí na relevantní výsledek. Stran, které deklarují odhodlání zvítězit, je vůbec letos velký počet, celkem pět: ANO, Praha Sobě, ODS, Piráti, Spojené síly pro Prahu. Velkým otazníkem je, jak dopadne Čižinského hnutí Praha sobě. Má totiž asi největší potenciál ze všech kandidátek. Kdyby je volili všichni, kdo podepsali jejich petici, tak by získali nejspíše přes 30 % hlasů a jednoznačně zvítězili.

Důležité však nebude „vyhrát“ jen volby, ale i povolební vyjednávání, někteří politici již ostatně začali tvrdit, že se proti nim dohodly jiné strany. Povolební vyjednávání budou vůbec velmi zajímavá, na komunální úrovni není ideologie takovou překážkou jako na celostátní úrovni. Pravděpodobně budou jednat všichni se všemi, nejspíše s výjimkou SPD a KSČM, tedy pokud se tyto strany vůbec do pražského zastupitelstva dostanou. Velmi pravděpodobné se zdá jen to, že zelení, kteří jsou v současnosti současné radniční koalice, se nejspíše do zastupitelstva nedostanou, protože jim většinu jejich elektorátu přebrali Piráti.

Do voleb ještě zbývá nějaký čas a je otázkou, zdali se neobjeví nějaký skandál, který by mohl ovlivnit výsledek. V kuloárech se o podobných eventualitách diskutuje vždy.

Napsal(a) Michal Hejl | Foto Jan Luxík

Štítky Praha, volby, finance,

 


 

Kam dál?

Kandidát na primátora Prahy za ANO Petr Stuchlík umetá svou...

čtvrtek, 6. září 2018, 14:24

Zatímco Andrej Babiš se svého majetku formálně zbavil převodem do svěřenských fondů až pod tlakem nově přijatého zákona, někteří...

Od ledna se zvýší platy zastupitelů obcí a krajů

úterý, 4. září 2018, 11:08

Kandidáti do říjnových komunálních voleb se mohou těšit na vyšší platy, menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD dnes rozhodla o jejich...

PRŮZKUM: Volby by v srpnu vyhrálo ANO, na vzestupu jsou Piráti

neděle, 2. září 2018, 13:50

Sněmovní volby by v srpnu vyhrálo ANO s 28 procenty hlasů. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar TNS, který dnes...

Babiš: Odchod Česka z EU by ohrozil budoucnost země

pondělí, 27. srpna 2018, 10:48

Odchod Česka z Evropské unie by ohrozil budoucnost země, řekl dnes na výroční poradě velvyslanců premiér Andrej Babiš (ANO)....

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Město chce zdražit nájem v městských bytech. Za metr čtvereční zaplatíme až 120 korun

Za pronájem bytů, které vlastní město, si s největší pravděpodobností připlatíme. Ceny bytů v okolí Budějc v posledních letech stouply a nájem za byt ve vlastnictví města je tak výrazně nižší, než je standartní. Důvodem zdražování je ale také nutnost budoucích oprav bytového fondu. Někteří lidé si tak připlatí více než 50 korun za metr čtvereční.

Budějcká Drbna

TIPY NA VÍKEND: Masopust v Brně, párty před uzavřením muzea, španělské a latinskoamerické filmy

Další pracovní týden je úspěšně za námi a nás čeká víkend! Jak strávit čas aktivně, bez potřeby jezdit za hranice města či kraje? Máme pro vás pár tipů!

Brněnská Drbna

Letošní investice Jablonce přesáhnou 370 milionů, nejvíce peněz půjde do výstavby pavilonu intenzivní péče

Pokračování ve výstavbě pavilonu intenzivní péče v areálu jablonecké nemocnice bude letošní největší investiční akcí města. Město na ni vyčlenilo více než 145 milionů korun. Peníze ale půjdou i na rozšíření školky nebo například výstavbu kanalizace.

Liberecká Drbna

FOTOGALERIE: Mladí Sigmáci sice s Lyonem prohráli, benefice ale pomohla Patrikovi 176 600 korunami

Ve středu 20. února hráli mladí fotbalisté Sigmy proti výběru Lyonu v rámci play-off UEFA Youth League. Po prohře 0:2 sice z této soutěže vypadli, zápas měl však i krásné momenty. Vedle atraktivního fotbalu byl v ochozech i na trávníku ještě jeden důvod k radosti – výtěžek ze vstupenek, který činil 167 600 korun, byl předán v poločasové přestávce přímo na trávníků nemocnému Patrikovi.

Olomoucká Drbna

Programovat a obsluhovat CNC stroje umí nejlépe studenti z Ledče nad Sázavou

Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Ledeč nad Sázavou pořádala ve dnech 19. – 20. února krajskou/regionální soutěž Kovo junior 2019 v rámci celostátní přehlídky České ručičky pro žáky maturitního oboru mechanik seřizovač – programování a obsluha CNC obráběcích strojů. V konkurenci šestnácti soutěžících si nejlépe vedl Miroslav Váňa z pořádající školy, který navíc společně s Bartolomějem Pacalem získali prvenství také mezi družstvy. Soutěž proběhla pod patronací radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jany Fialové.

Jihlavská Drbna

SOUTĚŽ: Bio Central nabídne festival španělských filmů "La Película". Vyhrajte vstupenky!

Již potřinácté se v Bio Centralu uskuteční filmová přehlídka nejnovějších počinů španělské kinematografie a výjimečných snímků z filmové historie. Chybět nebudou ani nejvýraznější filmy zemí Latinské Ameriky. Hradecká Drbna si pro své čtenáře připravila soutěž o 3x2 vstupenky na snímek Němý.

Hradecká Drbna