Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Česká republika jako most mezi východem a západem?

 
středa, 20. června 2018, 19:44

Od konce druhé světové války je koncepce Československa, respektive České republiky jako mostu mezi západem a východem opakovaně navrhována částí politické scény jako dobrá zahraniční politika. Předtím, než začneme souhlasně kývat, měli bychom si však položit otázku: Byla tato politika někdy u nás vůbec úspěšně provozována?

S touto koncepcí přišel Edvard Beneš již během druhé světové války. Byla to reakce na Benešovo trpké zklamání z přístupu západních velmocí během tzv. Mnichovské krize. Beneš si představoval zahraniční politiky třetí republiky tak, že bude spojovat Svaz sovětských socialistických republik (SSSR) se západními mocnostmi, respektive bude působit jako prostředník mezi nimi. Tato koncepce byla zjevně neúspěšná již před únorovým převratem. Jednání o Marshallově plánu ukázala jednak to, že se Československo nachází jednoznačně v sovětské sféře vlivu, a také to, že o most mezi východem a západem ani jedna ze stran úplně nestojí. Únorový puč destrukci této koncepce dokonal a Československo se na dalších 41 let stalo vazalem SSSR.

Po „sametu“ se opět v části politické scény objevila tato stará politická koncepce. V oficiální zahraniční politice však jednoznačně převládla prozápadní koncepce a Česká republika se stala členem Evropské unie i NATO. V nedávné době tuto myšlenku do jisté míry obnovil Miloš Zeman, který se velmi zasazuje o obchodní (i jiné) styky s Čínou a Ruskem. Nicméně Zemanovy aktivity jsou negativně vnímány většinou našich západních partnerů, a tak je velmi nepravděpodobné, že by ČR mohla působit jako efektivní prostředník.

Lehce ironicky působí fakt, že jeden ze sousedů ČR má mnohem blíže k roli mostu, než kdy ČR měla. Tím sousedem je Rakousko. Rakousko je oficiálně (má permanentní neutralitu zakotvenou ve své ústavě) neutrální stát, není členem NATO a členem EU se stalo až po rozpadu východního bloku. V poslední době se mluví o tom, že by mohlo hostovat buď summit mezi Putinem a Trumpem, nebo Trumpem a Kimem. Nová rakouská vláda tyto tendence pravděpodobně bude podporovat, ale je také možné, že pokud se kancléř Kurz příliš přiblíží k Putinovi, tak přestane být vnímán jako neutrální prostředník.

Celkově vzato, myšlenka ČR jako mostu mezi východem a západem nebyla nikdy úspěšně naplněna a nic nesvědčí tomu, že by tomu v blízké budoucnosti mělo být jinak. Tuto koncepci lze tak chápat jen jako součást vnitropolitické sporu o zahraniční orientaci naší země.

Napsal(a) Michal Hejl | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Podle Transparency Babiš dál ovládá Agrofert, sám to odmítl

středa, 20. června 2018, 08:01

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle organizace Transparency International (TI) nadále ovládá holding Agrofert. Organizace to dnes...

Aktualizováno 15. června 2018, 16:56

ČSSD vstoupí do vlády s ANO

pátek, 15. června 2018, 16:33

Předseda ČSSD Jan Hamáček na pátečním jednání předsednictva sociální demokracie oficiálně oznámil výsledky referenda, ve kterém...

ČSSD vyhlásí výsledky referenda o vládě, podle všeho převáží hlasy...

pátek, 15. června 2018, 07:31

Předseda ČSSD Jan Hamáček na odpoledním jednání předsednictva sociální demokracie oficiálně oznámí výsledky referenda, ve kterém...

Prezident Zeman dnes promluví na tiskové konferenci

čtvrtek, 14. června 2018, 07:38

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne promluví před novináři. Téma briefingu Pražský hrad neoznámil. Po vyjádření hlavy státu...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

KULTURNÍ TIPY: Bavit vás bude Mucha i Čardáš Klaunů

Přestože zbývá ještě více než týden, s adventními a vánočními koncerty se roztrhl pytel. V sobotu ale na Vánoce lehce zapomenete během koncertů Muchy nebo kapely Čardáš Klaunů. Tak kam zamíříte?

Budějcká Drbna

TIPY NA VÍKEND: Festival vánočních dárků, Tata Bojs, Monkey Business, Anna K. a Santa Claus Cup

Vánoce se pomalu a jistě blíží a o to větší v nás roste potřeba oddechnout si od všudypřítomného shonu. Události v Brně nám naštěstí poskytnou spoustu příjemných chvil, pojďme se na ně podívat.

Brněnská Drbna

Které knihy liberečtí milují? Ty o svém městě a horách

Možná, že obliba knih o Liberci a horách kolem začala s legendární Knihou o Jizerských horách, možná s knihou fotografií Jizerské ticho. Každopádně Liberečané knihy o svém městě a okolí milují a dlouhodobě se zařazují k nejoblíbenějším - a to ovšem i o Vánocích. Jaké novinky připravili místní nakladatelé tentokrát? Vybírali jsme společně s Knihkupectvím Fryč.

Liberecká Drbna

Nádraží v Prostějově se bourat nebude, v příštích letech bude opraveno

Místní nádraží v Prostějově se zatím bourat nebude a v příštích letech by mělo být opraveno včetně nádražní budovy. Novinářům to dnes v reakci na spekulace o možné demolici historické nádražní budovy řekl prostějovský primátor František Jura (ANO), který o budoucnosti místního nádraží tento týden jednal se zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Olomoucká Drbna

Ředitelství silnic a dálnic nařídilo stavbařům opravit kaverny na dálnici D1 u Humpolce

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) poslalo firmě Geosan Group příkaz k okamžité opravě vysypaných kaveren na dálnici D1 u Humpolce. Následně mají stavbaři na spravované D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a Větrným Jeníkovem na 104. kilometru rozšířit jízdní pruhy, aby tam mohla jezdit auta bez omezení.

Jihlavská Drbna

Ve Zborovské se střetlo auto s chodkyní, šestasedmdesátiletá žena musela do nemocnice

Střet osobáku a chodkyně řeší od včerejšího rána hradečtí policisté. Dopravní nehoda se stala na přechodu pro chodce v ulici Zborovská, řidička zachytila svým vozem Opel Vivaro přecházející ženu. Zraněnou ženu odvezla sama šoférka do nemocnice na ošetření.

Hradecká Drbna