Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Česká republika jako most mezi východem a západem?

 
středa, 20. června 2018, 19:44

Od konce druhé světové války je koncepce Československa, respektive České republiky jako mostu mezi západem a východem opakovaně navrhována částí politické scény jako dobrá zahraniční politika. Předtím, než začneme souhlasně kývat, měli bychom si však položit otázku: Byla tato politika někdy u nás vůbec úspěšně provozována?

S touto koncepcí přišel Edvard Beneš již během druhé světové války. Byla to reakce na Benešovo trpké zklamání z přístupu západních velmocí během tzv. Mnichovské krize. Beneš si představoval zahraniční politiky třetí republiky tak, že bude spojovat Svaz sovětských socialistických republik (SSSR) se západními mocnostmi, respektive bude působit jako prostředník mezi nimi. Tato koncepce byla zjevně neúspěšná již před únorovým převratem. Jednání o Marshallově plánu ukázala jednak to, že se Československo nachází jednoznačně v sovětské sféře vlivu, a také to, že o most mezi východem a západem ani jedna ze stran úplně nestojí. Únorový puč destrukci této koncepce dokonal a Československo se na dalších 41 let stalo vazalem SSSR.

Po „sametu“ se opět v části politické scény objevila tato stará politická koncepce. V oficiální zahraniční politice však jednoznačně převládla prozápadní koncepce a Česká republika se stala členem Evropské unie i NATO. V nedávné době tuto myšlenku do jisté míry obnovil Miloš Zeman, který se velmi zasazuje o obchodní (i jiné) styky s Čínou a Ruskem. Nicméně Zemanovy aktivity jsou negativně vnímány většinou našich západních partnerů, a tak je velmi nepravděpodobné, že by ČR mohla působit jako efektivní prostředník.

Lehce ironicky působí fakt, že jeden ze sousedů ČR má mnohem blíže k roli mostu, než kdy ČR měla. Tím sousedem je Rakousko. Rakousko je oficiálně (má permanentní neutralitu zakotvenou ve své ústavě) neutrální stát, není členem NATO a členem EU se stalo až po rozpadu východního bloku. V poslední době se mluví o tom, že by mohlo hostovat buď summit mezi Putinem a Trumpem, nebo Trumpem a Kimem. Nová rakouská vláda tyto tendence pravděpodobně bude podporovat, ale je také možné, že pokud se kancléř Kurz příliš přiblíží k Putinovi, tak přestane být vnímán jako neutrální prostředník.

Celkově vzato, myšlenka ČR jako mostu mezi východem a západem nebyla nikdy úspěšně naplněna a nic nesvědčí tomu, že by tomu v blízké budoucnosti mělo být jinak. Tuto koncepci lze tak chápat jen jako součást vnitropolitické sporu o zahraniční orientaci naší země.

Napsal(a) Michal Hejl | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Podle Transparency Babiš dál ovládá Agrofert, sám to odmítl

středa, 20. června 2018, 08:01

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle organizace Transparency International (TI) nadále ovládá holding Agrofert. Organizace to dnes...

Aktualizováno 15. června 2018, 16:56

ČSSD vstoupí do vlády s ANO

pátek, 15. června 2018, 16:33

Předseda ČSSD Jan Hamáček na pátečním jednání předsednictva sociální demokracie oficiálně oznámil výsledky referenda, ve kterém...

ČSSD vyhlásí výsledky referenda o vládě, podle všeho převáží hlasy...

pátek, 15. června 2018, 07:31

Předseda ČSSD Jan Hamáček na odpoledním jednání předsednictva sociální demokracie oficiálně oznámí výsledky referenda, ve kterém...

Prezident Zeman dnes promluví na tiskové konferenci

čtvrtek, 14. června 2018, 07:38

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne promluví před novináři. Téma briefingu Pražský hrad neoznámil. Po vyjádření hlavy státu...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • KOMENTÁŘ: Hromadné žaloby – dostane problém...

  • Český hokej zasáhla smutná zpráva. Při...

  • Otec hledá vodáky, kteří ve Větřní na...

  • Zvláštní zábava na Blue Style Prima Festu....

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

DRBNA HISTORIČKA: Sochu Jana Žižky v Táboře nechtěli, tak skončila v Českých Budějovicích

Na snímku pořízeném kolem 9. května 1959 stojí na prostranství ulic Novohradské a Žižkovy jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova. Zatím na zemi. Podstavec byl přivezen ze Žižkova náměstí později. Původně byla tato socha odhalena před radnicí na Masarykově náměstí dne 6. října 1951 u příležitostí Dne Československé armády, a přitom bylo Masarykovo náměstí přejmenováno na Žižkovo.

Budějcká Drbna

Mějte s naším premiérem trpělivost, on sám je migrant, píše Žít Brno italskému premiérovi

Vedení brněnského hnutí Žít Brno dnes ráno pořádně rozvířilo debaty ve společnosti. Vedení hnutí prohlásilo, že by rádo ragovalo na výzvu italského premiéra a pozvalo do Brna několik desítek migrantů z Afriky zachráněných ve Středozemním moři. Český premiér Andrej Babiš to přitom v nedávné době na půdě EU rázně odmítl a nazval cestou do pekel. Žít Brno posílá italskému premiérovi Giuseppe Contemu také dopis, jehož plné znění si můžete přečíst níže.

Brněnská Drbna

Festival Benátská! s Impulsem letos láká na Nohavicu nebo Guano Apes, startuje za týden

Již po šestadvacáté se opět rozběhla mašinérie příprav, aby pak návštěvníci dostali správný servis a notnou porci dobré hudby v podání jak zahraničních, tak i tuzemských kapel a interpretů. Těch se za uplynulé roky na pódiích festivalu Benátská! s Impulsem vystřídalo mnoho - Bryan Adams, Gary Moore, Nightwish, Status Quo, Die Happy, Sabaton, James, Suzi Quatro, Scorpions, Kabát, Jaromír Nohavica, Dan Landa, Chinaski a mnoho dalších.

Liberecká Drbna

PŘEHLED: Podívejte se, kudy se bude vozit odpad z demolice mostu v Komenského ulici

Vedení města Olomouce připravilo seznam tras pro odvoz stavební suti a zeminy z různých míst stavby protipovodňových opatření u řeky Moravy v Olomouci. Vzhledem k tomu, že začala demolice mostu v Komenského ulici, lze očekávat významné množství odpadního materiálu. Podívejte se, kudy bude materiál ze staveniště odvážen.

Olomoucká Drbna

Minidokument Highjump: Prostě se rozběhni a skoč

Cliffdivingové závody Desperados Highjump slaví letos devatenácté výročí svého založení. Letní akce, kterou založila parta kamarádů, které bavilo skákat do vody v hřiměždickém lomu u Příbrami, se zapsala na mapu důležitých evropských, ale i světových závodů tohoto atraktivní sportu.

Jihlavská Drbna

Zaměstnavatel neodvedl téměř 3 milióny korun. Nesrovnalosti zjistila kontrola z finančního úřadu

Policisté z hradeckého oddělení hospodářské kriminality v těchto dnech obvinili dva muže ve věku 40 a 49 let. Viní je z trestného činu neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby.

Hradecká Drbna