Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Analýza prvního kola prezidentských voleb

 
úterý, 16. ledna 2018, 11:05

Prvního kola voleb se zúčastnilo jen o trochu více lidí než v prezidentských volbách před pěti lety, což umožňuje přesné porovnání obou voleb. Letos volby dopadly mnohem jednoznačněji než ty minulé; postupující kandidáti získali dohromady více než 65 procent hlasů, zatímco před pěti lety to bylo jen 47,6 procent hlasů. Naopak další kandidáti zaostali za očekáváními předvolebních průzkumů. Vysvětlení pro to může být několik.

Miloš Zeman je více polarizující osobou, než byl před pěti lety, má velké množství vyhraněných příznivců a odpůrců. Největší část jeho odpůrců se postupně ustavila kolem osoby Jiřího Drahoše, který byl i v médiích propagován jako kandidát s největší šancí porazit Miloše Zemana. V roce 2013 byli dva kandidáti na třetím a čtvrtém místě poměrně blízko postupujícím kandidátům. Letos to bylo jinak. I kandidát na třetím místě by musel více než zdvojnásobit svůj výsledek, aby postoupil do druhého kola.

Počty hlasů – kde brát? 

V absolutních číslech pak Miloš Zeman překonal svůj výkon z roku 2013 o 700 tisíc hlasů, ale také zaostal za svým výkonem z kola druhého o podobné číslo 700 tisíc hlasů. Je samozřejmě otázkou, kolik voličů Zemana se k prvnímu kolu nedostavilo, protože považovali postup současného prezidenta do druhého kola za jasný, ale 700 tisíc jich velmi pravděpodobně nebylo.  

Druhé kolo tak bude pravděpodobně hlavně o názoru voličů na osobu Miloše Zemana, cílovou skupinou obou kandidátů však budou voliči neúspěšných kandidátů. Drahoš se je bude snažit přesvědčit, aby k volbám přišli, protože je lepší než Zeman. Zeman se naopak bude snažit je od volební účasti odradit. Dá se čekat, že čím nižší účast, tím lépe pro Zemana.

Debaty jako Drahošova taktická chyba?

Oproti prvnímu kolu Miloš Zeman přijal výzvu Drahoše k účasti na předvolební debatě. To, že se nějaká debata bude konat, však ještě není vůbec jisté. Oba kandidáti se nepochybně budou snažit upravit parametry debaty tak, aby vyhovovaly co nejvíce právě jejich osobě (místo, moderátor, publikum, sezení/stání atd.). A může se tak stát, že požadavky obou kandidátů budou příliš odlišné a k žádné debatě nedojde. 

Pokud k debatám přeci jen dojde, favoritem je Zeman, který navíc nemá moc co ztratit – jedině snad kdyby během debaty zdravotně zkolaboval. Naopak Drahoš může ztratit voliče jak přílišnou agresivitou, tak přílišnou pasivitou. Z tohoto hlediska se výzva k debatě od Drahoše zdá být taktickou chybou. 

Co další?

Co se týče budoucnosti kandidátů, pro Michala Horáčka, Mirka Topolánka a Vratislava Kulhánka znamenají tyto volby alespoň dočasný konec jejich politické kariéry, jelikož jejich výsledky zaostaly za očekáváními. 

Naopak pro Pavla Fischera a Marka Hilšera mohou jejich solidní výsledky být začátkem další politické kariéry. Názorově je Fischer nejblíže asi ke KDU-ČSL, Hilšer pak ke středovým stranám jako jsou Piráti, TOP 09 nebo možná i Zelení. Zvláště pro KDU-ČSL by mohla být „akvizice“ Fischera velmi zajímavá, je však otázkou, zdali bude stávající vedení strany ochotné předat vedení strany nováčkovi. Teoreticky by se mohli ještě pokusit založit vlastní strany, ale na to jejich výsledky a politické vazby nejspíše nejsou dostatečně vysoké, navíc je s personálním zabezpečením strany spojeno skutečně mnoho práce a problémů (jak se mimo jiné ukázalo i v případě Věcí veřejných nebo ANO 2011, jejichž autoři měli mnohem větší finanční zázemí). 

Co se týče Petra Hanniga, ten dopadl podobně jako ve svých předchozích volebních kláních a dá se očekávat, že ho opět brzy uvidíme jako kandidáta. Možná už v letošních senátních volbách. Jiří Hynek pak sice získal výrazně více hlasů než Realisté, kteří jej navrhli, v jeho případě ale jde spíše o Pyrrhovo vítězství. Není totiž jasné, jak by mohl dále zaujmout větší počet voličů. 

Vyostří se?

Kampaň před druhým kolem bude pravděpodobně velmi ostrá, kuloáry již kolují informace o tom, že se lidé kolem Zemana sestavují kompromitační materiály na Jiřího Drahoše. Dá se tedy očekávat, že kampaň bude ještě výrazně tvrdší, než byla v druhém kole před pěti lety. Nejzákeřnější část pak bude probíhat bezprostředně před druhým kolem, kdy již nebude čas na vyvrácení obvinění. Čekají nás tedy dva „velmi zajímavé“ týdny.

Napsal(a) Michal Hejl | Foto Jan Luxík

Kam dál?

Horáček Drahošovi nabídl své bigboardy nebo kontaktní centrum

pondělí, 15. ledna 2018, 16:49

Neúspěšný kandidát Michal Horáček nabízí svému úspěšnějšímu protikandidátovi Jiřímu Drahošovi do boje proti současnému...

Současný předseda ODS Petr Fiala obhájil svou funkci

sobota, 13. ledna 2018, 12:50

Současný předseda ODS Petr Fiala dnes na kongresu občanských demokratů v Ostravě podle očekávání obhájil svou funkci....

Drbna zasypala Pavla Fischera a Mirka Topolánka rychlou palbou otázek

čtvrtek, 11. ledna 2018, 15:56

Jmenovali by trestně stíhaného premiéra? Má Česká republika zavést euro? Passat nebo Superb? Na takové otázky odpovídali...

Sněmovna překvapivě odložila jednání o Babišově vládě do úterý

čtvrtek, 11. ledna 2018, 09:53

Sněmovna o důvěře menšinové vládě šéfa ANO Andreje Babiše překvapivě hlasovat nebude. Jednání odložila do úterý 16. ledna....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Slovenský soud zamítl žalobu Babiše ohledně...

  • Mapa exekucí: Téměř desetina lidí nad...

  • KOMENTÁŘ: Dostanou vysloužilé panely druhou...

  • Svědci EsTébovi aneb Život a dílo Andreje...

 
 

O čem píšou další Drbny

SJÍZDNOST: Silnice na Jindřichohradecku a Strakonicku jsou...

Noční teploty v Jihočeském kraji klesly na většině míst po deset stupňů. Většina silnic je...

Budějcká Drbna

Na jižní Moravě každý rok klesá počet vysokoškoláků

V Jihomoravském kraji se za pět let snížil počet studentů vysokých škol asi o 15.000. Zatímco ve...

Brněnská Drbna

Banka Sparkasse. Německá kvalita, co umí česky

Zajímavou alternativu bankovním domům v Česku přináší společnost Sparkasse...

Liberecká Drbna

Skoro třicet tisíc korun přinesl dětem z P-centra...

28 083 korun předalo Divadlo Tramtarie olomouckému P-centru v rámci projektu Pomáhejme s Tramtarií....

Olomoucká Drbna

LYŽOVÁNÍ NA VYSOČINĚ: O víkendu bylo otevřeno třináct...

Na Vysočině bylo o víkendu otevřeno nejméně 13 sjezdovek, lyžovalo se většinou bez větších front u...

Jihlavská Drbna

Lyžovačka na Ještědu pohledem ski ombudsmana

Ski ombudsman Jan Lesák před víkendem projel areál na Ještědu, aby se přesvědčil, jaké jsou...

Video