Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Platby kartou meziročně vzrostly o takřka pětinu

 
úterý, 8. října 2019, 15:05

Celkový počet transakcí platebními kartami Mastercard v České republice podle údajů za první tři kvartály 2019 meziročně vzrostl o 18 procent. V e-shopech byl růst v porovnání se stejným obdobím loňského roku 58procentní. V kamenných obchodech se součet plateb meziročně zvedl o 15 procent, vyplývá ze statistik společnosti Mastercard.

Lidé nakupují s kartami nejen častěji, ale platí jimi i pořád menší částky a stále více tak využívají pohodlí, rychlosti a bezpečnosti bezhotovostního placení. Průměrná částka placená kartou letos za tři kvartály meziročně klesla o dalších 5,9 procenta. Podle průzkumu iResearch je pro téměř polovinu lidí přijatelná minimální hodnota nákupu, za který by už platili kartou, pouhých 20 korun, což je pro představu zhruba balíček žvýkaček nebo půllitrová láhev vody.

Častější placení menších sum kartou souvisí také s rozšiřováním možností platit bezhotovostně za jízdenky přímo ve vozidlech veřejné dopravy nebo na zastávkách. „Počet terminálů v prostředcích hromadné dopravy se blíží hranici 5000, když ještě loni to bylo kolem 3500. Doprava je nejviditelnější směr koncepce Smart City, ale bezhotovostní platby využívají občané stále častěji také ve státní správě, školství nebo zdravotnictví,“ poukázal Martin Dolejš, ředitel rozvoje obchodu Mastercard.

„Česká republika patří k nejinovativnějším trhům v oblasti plateb na celém světě. Češi jsou absolutní globální špičkou s prakticky stoprocentním podílem bezkontaktních platebních terminálů a také v četnosti využívání bezkontaktních plateb. Díky tomu u nás loni poprvé padla miliardová hranice v počtu karetních transakcí a jejich počet i nadále meziročně roste 18procentním tempem,“ uvedl Michal Čarný, generální ředitel Mastercard pro Českou a Slovenskou republiku.

Pokud má Česká republika někde rezervy, tak je to rozšířenost platebních terminálů mezi obchodníky. Evropský průměr je aktuálně 23 terminálů na tisíc obyvatel.  I přestože Česko ještě v roce 2016 v počtu terminálů hluboce zaostávalo, díky aktivitám a investicím Mastercard na českém trhu se postupně evropskému průměru přibližujeme. Podle očekávání se Česká republika letos přiblíží k počtu 21 kusů terminálů na tisíc obyvatel.

S cílem tento stav výrazně zlepšit uzavřela letos v září společnost Mastercard s českou vládou Memorandum o spolupráci, které přímo navazuje na inovační strategii České republiky pro roky 2019-2030. „Mastercard se zavázal investovat do další modernizace digitální infrastruktury a zavádění inovativních platebních technologií v České republice. Dále je naším cílem také podporovat drobné obchodníky napříč segmenty a rozvíjet koncept Smart City v oblasti veřejné dopravy i mimo ni. Chceme nadále zlepšovat způsob, jakým lidé mohou platit a obchodníci přijímat platby za služby a zboží,“ jmenoval Michal Čarný.

Koncept Smart City spočívá ve zvyšování kvality života a veřejné správy využíváním dostupných moderních technologií a infrastruktury, kam patří i systémy bezhotovostního placení. Podle průzkumu iResearch placení daní a poplatků kartou na státních a místních úřadech upřednostňují čtyři z pěti Čechů a tři čtvrtiny obyvatel stojí o možnost platit kartou v kinech, divadlech, ve vozidlech MHD a za parkování.

Od 14. září 2019 platí povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou na internetu i v kamenných prodejnách daná směrnicí PSD2. Zvýšení zabezpečení je postaveno na zavedení tzv. dvoufaktorového ověření držitele karty. To znamená, že banky, které vydávají platební karty, musí platbu kartou nově ověřit vždy pomocí dvou na sobě nezávislých autentizačních faktorů, tedy “identifikátorů” spotřebitele, které jej prokazatelně určují. „Zvýšení bezpečnosti je investicí do budoucnosti, na kterou se snažíme v oblasti platebních karet postupně připravovat, a proto se již v současné době spotřebitelé setkávají s vydáváním nových aplikací nebo aktualizací stávajících bankovních aplikací, které přinášejí možnost pohodlného ověření pomocí otisku prstu či obličeje, což považujeme ze jednoduchou a pohodlnou metodu ověření splňující požadavky evropské směrnice,“ doplnil Luděk Slouka, ředitel rozvoje produktů a inovací Mastercard pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko.

Hotovost je na ústupu i na hudebních festivalech. Mastercard byl partnerem cashless řešení pražského Metronomu. Na festivalech Colours of Ostrava a Grape v Piešťanech pak měli návštěvníci u vybraných obchodníků přednostní odbavení při platbě kartou Mastercard. V Praze na Florenci funguje už druhým rokem gastronomický market Manifesto, jehož bezhotovostní provoz si pochvalují nejen statisíce návštěvníků, ale provozovatelé a obslužný personál bister a obchodů, kterým zjednodušuje a usnadňuje podnikání. Není tedy divu, že se koncept Manifesto rozšířil i na Smíchov a poroste dále. Na cashless systém přešel i populární pražský Střelecký ostrov, kde už návštěvníci nemusí mít starosti s hledáním nejbližšího bankomatu, jako tomu bylo doposud.

Počet platebních karet v Česku podle statistik Sdružení pro bankovní karty dlouhodobě převyšuje součet obyvatel a celkové transakce kartami loni poprvé zdolaly jednu miliardu. Statisíce osob používají k placení i mobily nebo hodinky. Mobilní telefon je podle průzkumu Mastercard Digitalization Survey pro více než dvě třetiny osob nejlepší alternativou k placení.

Tisková zpráva

Štítky Mastercard, platba, karta,

 


 

Kam dál?

Stát nyní připravuje 151 velkých dopravních staveb za 218 miliard

neděle, 29. září 2019, 09:36

Stát má v současnosti v různé fázi přípravy rozpracovaných 151 velkých dopravních staveb. Náklady na ně by se měly pohybovat...

Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook zkrachovala

pondělí, 23. září 2019, 09:15

Jedna z největších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook kvůli finančním potížím zkrachovala, informovala o...

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

čtvrtek, 19. září 2019, 09:42

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své...

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně...

pondělí, 16. září 2019, 11:57

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Strážníci z Lince přijedou do Budějc, řešit se bude bezpečnost v ulicích a problematika žebrání

Takzvaně na zkušenou přijedou do Budějc strážníci z Lince. Jednání, které se uskuteční příští týden v úterý. Na programu bude problematika žebrání i bezdomovců, ale také zkušenost při zajišťování bezpečnosti ve městě.

Budějcká Drbna

VIDEO: Zmatená řidička sjela z dálnice D1 na D46 do protisměru

Naštěstí bez vážnějších následků skončil incident ze závěru minulého týdne. Zmatená jednašedesátiletá žena u Vyškova zazmatkovala a z dálnice D1 sjela na rychlostní komunikaci D 46 v protisměru

Brněnská Drbna

Vracíme se o dvacet let zpět. Liberecký kraj kritizuje tendr na na provoz vrtulníků záchranky

Liberecký kraj kritizuje podmínky veřejné zakázky, kterou minulý týden vypsalo ministerstvo zdravotnictví na provozování vrtulníků letecké záchranné služby (LZS) po roce 2021. Liberecký kraj se obává výrazného zhoršení kvality služby.

Liberecká Drbna

Opilý cyklista přejížděl přes přechod pro chodce. Nevšiml si tažného lana mezi auty a upadl

Ke kuriózní nehodě došlo včera odpoledne v Přerově. Cyklista při přejíždění silnice po přechodu pro chodce narazil do tažného lana, které bylo nataženo mezi auty.

Olomoucká Drbna

ŘSD zvažuje jinou trasu obchvatu Želetavy na silnici I/38

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zvažuje jiné a levnější vedení obchvatu městyse Želetava, jímž prochází silnice I/38 mezi Jihlavou a Znojmem. Technická studie původně počítala s obchvatem měřícím 7,2 kilometru, ale tato varianta byla podle webu ŘSD ekonomicky neefektivní. Ředitelství teď zpracovává aktualizaci studie. Zároveň připravuje přestavbu skoro 13 kilometrů tohoto hlavního tahu mezi Jihlavou a Stonařovem.

Jihlavská Drbna

Hradecké hokejisty čeká v osmifinále Ligy mistrů německý Mannheim

Východočeští hokejisté v letošním ročníku Ligu mistrů oslavili nedávno premiérový postup do vyřazovací části. Páteční los v pravé poledne navíc Mountfieldu HK přiřadil bezesporu kvalitního soupeře, a to mistra poslední sezony německé nejvyšší hokejové soutěže Adler Mannheim!

Hradecká Drbna