Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Stát nyní připravuje 151 velkých dopravních staveb za 218 miliard

 
neděle, 29. září 2019, 09:36

Stát má v současnosti v různé fázi přípravy rozpracovaných 151 velkých dopravních staveb. Náklady na ně by se měly pohybovat okolo 218 miliard korun. Většina peněz jde na stavbu a rekonstrukci dálnic a silnic. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který v pondělí prostuduje vláda. Dokument zahrnuje stavby s náklady nad 300 milionů korun.

Jednotlivé dopravní projekty jsou v různé fázi rozpracovanosti. Zatímco některé se už staví, u dalších stát vyřizuje různá úřední povolení, výkup pozemků, případně vybírá zhotovitele staveb.

Ministerstvo počítá, že na aktuálně rozpracované velké dálniční a silniční projekty bude potřebovat více než 158 miliard korun. K největším a nejnákladnějším stavbám patří zejména nové úseky dálnice D3 Úsilné-Hodějovice, Hodějovice-Třebonín a Kaplice-Nažidla, dále dokončovaná část D1 mezi Říkovicemi a Přerovem a také projekty na dálnicích D48, D11 a D35. U celkem 48 staveb se náklady vyšplhají přes miliardu korun.

Správa železniční dopravní cesty má rozdělaných 66 železničních staveb, které by měly celkově stát až 112 miliard korun. V největším projektům patří rekonstrukce tratí Český Těšín-Dětmarovice, Praha Smíchov-Černošice, Sudoměřice-Votice, železniční uzel v Plzni nebo trať na čtvrtém koridoru v Praze.

Náklady na stavby pro vodní dopravu vyjdou za zhruba šest miliard korun. Největším projektem je plavební stupeň v Přelouči, kde však stát zatím zpracovává podklady pro řízení o vlivu stavby na životní prostředí.

Značným rizikem při přípravě staveb je podle ministerstva hlavně majetkoprávní vypořádávání. Proces vyvlastňování často brzdí odvolání a následné soudní spory. Dodržování termínů staveb ovlivňuje také průběh vyřizování stavebního povolení a výběr zhotovitele.

K urychlení staveb by podle ministerstva měla přispět například novela stavebního zákona, která umožňuje vydat stavební povolení pro veřejně prospěšnou stavbu ještě před dokončením majetkoprávního vypořádání. Přínos lze očekávat také od novely zákona o urychlení dopravních staveb, která by měla zrychlit další úřední procesy před zahájením staveb.

Ministerstvo v dokumentu upozorňuje, že na stavby bude potřeba najít další peníze. Zatímco rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) je pro letošní a zatím i příští rok dostačující, výhlídky do dalších dvou let už jsou horší. Současné rozpočtové plány pro roky 2021 a 202 se pohybují kolem 65 miliard korun, což by pro financování všech staveb bylo nedostatečné. Výdaje fondu pro letošní rok jsou už okolo 100 miliard korun. Pro příští rok jsou naplánovány na 87 miliard korun, výdaje však často navyšují nespotřebované rezervy z předchozích let.

Napsal(a) ČTK | Foto Dominik Svoboda

Štítky ČR, doprava, stavby, vláda,

 


 

Kam dál?

Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook zkrachovala

pondělí, 23. září 2019, 09:15

Jedna z největších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook kvůli finančním potížím zkrachovala, informovala o...

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

čtvrtek, 19. září 2019, 09:42

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své...

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně...

pondělí, 16. září 2019, 11:57

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro...

Stát dá příští rok neziskovkám dotace 5,68 miliardy korun, rozhodla...

úterý, 10. září 2019, 16:34

Neziskové organizace si mohou v příštím roce rozdělit dotace 5,68 miliardy korun. Mohou je získat na sport, vzdělávání, sociální...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Strážníci z Lince přijedou do Budějc, řešit se bude bezpečnost v ulicích a problematika žebrání

Takzvaně na zkušenou přijedou do Budějc strážníci z Lince. Jednání, které se uskuteční příští týden v úterý. Na programu bude problematika žebrání i bezdomovců, ale také zkušenost při zajišťování bezpečnosti ve městě.

Budějcká Drbna

VIDEO: Zmatená řidička sjela z dálnice D1 na D46 do protisměru

Naštěstí bez vážnějších následků skončil incident ze závěru minulého týdne. Zmatená jednašedesátiletá žena u Vyškova zazmatkovala a z dálnice D1 sjela na rychlostní komunikaci D 46 v protisměru

Brněnská Drbna

Vracíme se o dvacet let zpět. Liberecký kraj kritizuje tendr na na provoz vrtulníků záchranky

Liberecký kraj kritizuje podmínky veřejné zakázky, kterou minulý týden vypsalo ministerstvo zdravotnictví na provozování vrtulníků letecké záchranné služby (LZS) po roce 2021. Liberecký kraj se obává výrazného zhoršení kvality služby.

Liberecká Drbna

Opilý cyklista přejížděl přes přechod pro chodce. Nevšiml si tažného lana mezi auty a upadl

Ke kuriózní nehodě došlo včera odpoledne v Přerově. Cyklista při přejíždění silnice po přechodu pro chodce narazil do tažného lana, které bylo nataženo mezi auty.

Olomoucká Drbna

ŘSD zvažuje jinou trasu obchvatu Želetavy na silnici I/38

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zvažuje jiné a levnější vedení obchvatu městyse Želetava, jímž prochází silnice I/38 mezi Jihlavou a Znojmem. Technická studie původně počítala s obchvatem měřícím 7,2 kilometru, ale tato varianta byla podle webu ŘSD ekonomicky neefektivní. Ředitelství teď zpracovává aktualizaci studie. Zároveň připravuje přestavbu skoro 13 kilometrů tohoto hlavního tahu mezi Jihlavou a Stonařovem.

Jihlavská Drbna

Hradecké hokejisty čeká v osmifinále Ligy mistrů německý Mannheim

Východočeští hokejisté v letošním ročníku Ligu mistrů oslavili nedávno premiérový postup do vyřazovací části. Páteční los v pravé poledne navíc Mountfieldu HK přiřadil bezesporu kvalitního soupeře, a to mistra poslední sezony německé nejvyšší hokejové soutěže Adler Mannheim!

Hradecká Drbna