Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Odborníci: Omezování užívání tabáku je pro stát výhodnější

 
čtvrtek, 5. září 2019, 15:41

Omezovat užívání tabáku v populaci je podle odborníků pro ekonomiku státu výhodnější než daňové příjmy z jeho spotřeby. Vyšší daně tabáku i ceny cigaret nutí část lidí k pokusům o odvykání kouření, čímž se ušetří na jejich zdravotní péči. Zároveň nedojde ke ztrátě odpracovaných let u kuřáků, kteří dříve onemocní či zemřou. Na dnešním semináři na téma Ekonomika tabáku to v Senátu uvedli odborníci.

"Asi 20 procent veškeré úmrtnosti jde na vrub kouření," řekla na úvod národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová působící na Úřadu vlády. Podle předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Evy Králíkové, která pracuje v Centru pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, je při předčasném úmrtí kuřáků největší ztráta na odpracovaných letech.

Odmítla také argument, že stát na tabáku vydělává skrze spotřební daň. Výdaje jsou podle ní i dalších odborníků větší. "Peníze ušetřené za cigarety lidé nevyhazují, koupí si za ně něco jiného," dodala. Spotřební daň v loňském roce vynesla 58,8 miliardy korun, vláda navrhla její zvýšení. Náklady na léčbu kuřáků jsou asi 100 miliard ročně.

Diskuse se vedla také o elektronických cigaretách a zahřívaném tabáku. "Chtěl bych varovat před tím, abychom mladé generaci představovali tyto výrobky jako neškodné," řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Odborníci se shodují na tom, že i ostatní formy tabáku by měly být zdaněny. Právě mezi dětmi a mládeží počty kuřáků těchto alternativních forem strmě rostou.

Odborník na ekonomiku tabáku Frank Chaloupka z univerzity v Chicagu uvedl, že se zvýšením daně z tabáku a následně cen cigaret se rychle snižuje jejich spotřeba. Více se snaží přestat kouřit chudší obyvatelé, u bohatších je efekt menší.

Jako další efektivní opatření pro omezení kouření uvedl Chaloupka zákaz reklamy a omezení kouření na veřejných místech. Takzvaný protikuřácký zákon, který mimo jiné zakázal kouření v restauracích nebo na zastávkách MHD, platí v Česku od května 2017. První data ukazují nižší výskyt infarktů i hospitalizací kvůli dalším nemocem, například astmatu. Případný vliv na výskyt rakoviny plic se podle odborníků projeví až za desítky let.

Zásadní je podle odborníků to, aby nezačínaly kouřit děti. Vliv na to mají i jednotná balení a odpuzující obrázky na krabičkách cigaret. Podle Králíkové jsou v Česku v gesci ministerstva zemědělství, s nímž se nedaří vyjednat "zhoršení" vzhledu krabiček, například jednotný font písma či barvu krabičky. "Cena může mít také velký vliv na rozhodnutí dětí začít používat tyto produkty," dodal Chaloupka s tím, že zdaněné by proto měly být i elektronické cigarety a další zařízení.

Řada českých dětí vyzkouší poprvé cigaretu již v devíti letech, většina do 12 let. Podle Králíkové je kouření v zásadě "dětská nemoc", závislost u dětí totiž vzniká snadněji. Začínajících kuřáků je mezi dospělými pouhá desetina.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Na pražský outdoor má vstoupit i Clear Channel Outdoor

pondělí, 26. srpna 2019, 11:40

Do připravovaného tendru Prahy na provoz přístřešků MHD se plánují přihlásit nejméně dvě mezinárodní firmy, které zatím v Česku...

Prezident podepsal zákon zvyšující možné kompenzace České poště

pondělí, 12. srpna 2019, 12:16

Česká pošta bude moci v budoucnu požadovat od státu roční kompenzaci čistých nákladů za své služby až 1,5 miliardy korun místo...

České dráhy zaplatí pokutu 274 milionů korun za zneužití dominance

pondělí, 5. srpna 2019, 10:47

České dráhy (ČD) zaplatí za zneužití dominantního postavení na trhu dálkové železniční dopravy v letech 2005 - 2014 nikoliv...

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

neděle, 21. července 2019, 16:00

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Zastávka Rožnov je dočasně zrušena, důvodem je rekonstrukce Lidické

Zastávka Rožnov je od dnešního dne z obou směrů dočasně zrušena. V provozu by měla být zase od pondělního dne. Omezení platí pro linky sedm a pět.

Budějcká Drbna
Aktualizováno před hodinou

Kvůli neudržovaným komínům a kotlům vyjíždí hasiči až k 80 požárům za topnou sezónu

Hasiči varují před nadcházející topnou sezónou. Upozorňují, že majitelé kotlů a komínů by si je měli nechat před jejím začátkem zkontrolovat.

Brněnská Drbna

Liberecká zoo se dostala na poštovní známku, je na ní osel a takin

Letos vychází jedinečný aršík s poštovními známkami, na kterých je vyobrazena i liberecká zoo. Zároveň se jedná o poslední ze série vydaných aršíků, na který jsou vyobrazeny české zoologické zahrady.

Liberecká Drbna

V rámci akce Týden hokeje si mohou děti vyzkoušet, jaké to je být hokejistou

Všechny děti bez rozdílu dovednosti bruslení mají jedinečnou šanci. Mohou si vyzkoušet zdarma, jaké to je být hokejistou. Akce proběhne v pátek 27. září od 16:30 na zimním stadionu ve Šternberku.

Olomoucká Drbna

Hrad Kámen čeká na nové expozice. Hotovo má být v roce 2022

Muzeum Vysočiny Pelhřimov spravující hrad Kámen má projekčně nachystanou instalaci nových expozic za asi 10,5 milionu korun. Přípravné práce by mohly začít na konci příští turistické sezony. Na hradě dostane větší prostor muzeum motocyklů, které funguje od roku 1974. Zjara zřejmě také začne stavba nového návštěvnického centra. V nové podobě se hrad včetně opravené kaple Panny Marie Bolestné otevře v roce 2022, řekl ředitel muzea Ondřej Hájek.

Jihlavská Drbna

Hasiči zasahovali u požáru rodinného domu na Rychnovsku

V pátek odpoledne přijalo krajské operační a informační středisko hasičů tísňové volání s oznámením o požáru rodinného domu v katastru části Malá Čermná. Na místo události bylo vysláno postupně sedm jednotek požární ochrany.

Hradecká Drbna