Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

 
středa, 19. června 2019, 17:32

Složitá jednání má před sebou město České Budějovice a Jihočeský kraj. Problém se týká pozemků u Letiště České Budějovice. Majitelem pozemků, na kterých bude podle některých letiště finančně závislé, je Jihočeský kraj. I přesto, že jsou v akciové společnosti oba celky padesátiprocentními vlastníky, dostávají pozemky kraj do výhodnější pozice.

Jednání, která v posledních dnech proběhla, se týkala letiště a pozemků, které zde kraj vlastní. Jejich rozloha je 300 hektarů. „Poslední jsme koupili v loňském roce, ostatní jsme vykupovali v průběhu let od soukromých majitelů,“ popsala hejtmanka Ivana Stráská. Podle ní jde celkově o majetek v hodnotě tří miliard korun.

Město vnímá svoji pozici v rámci společnosti Jihočeské letiště jako méně výhodnou, právě proto, že tam nevlastní žádné pozemky. Je jasné, že bez zapojení těchto aktiv letiště samo sebe neuživí. Je třeba na těch pozemcích provozovat nějakou hospodářskou činnost, která bude generovat kladný výsledek, a bude sloužit ke snižování ztráty provozu, což by vedlo ke snížení dotací, které město i kraj na řízení společnosti vynakládá,“ popsal situaci z pohledu města primátor Jiří Svoboda.

Zatímco Svoboda nastínil, k čemu by pozemky měly sloužit, Stráská byla v plánech méně sdílnější. „Zatím jsme se o tom, jak by se daly pozemky využít, nebavili. Je to věc, kterou řešíme a vymýšlíme. Nějakou představu máme, ale problém je, že je to pořád majetek kraje. Zisk, který by pozemky případně generovaly, je zisk kraje, ne města,“ vysvětlila problém Stráská.

Dohodli jsme se, že se dohodneme

Kraj chce proto s městem řešit, jak případné benefity zapojit do hospodaření letiště. K tomu vznikne pracovní skupina, která bude hledat řešení tohoto problému. „Je samozřejmé, že každý akcionář bude hájit svůj segment, ale jsme veřejná moc a správa, tak se budeme snažit najít řešení přijatelné pro obě strany,“ dodala Stráská.

Možným řešením by bylo převést část pozemků na město, kraj ale podle Stráské takto vstřícný nebude. „Pozemky jsme pracně získali a koupili. Řešením není ani vložit je do akciovky. Negativně by se to promítlo na podílu města,“ řekla Stráská.

Na otázku, jestli je možné, že by se město z akciové společnosti vyvázalo, odpověděl Svoboda, že jsou možné všechny varianty. I proto jsme se sešli, abychom si řekli, jak a kam se budeme ubírat. Pracovní skupina se bude skládat ze dvou zástupců města a dvou zástupců kraje, kteří dají všechny reálné varianty na stůl a proberou, jaká varianta je pro město nejméně bolestivá a pro kraj ještě přijatelná,“ vysvětlil primátor.

Investice se budou navyšovat

Ten na tiskové konferenci také řekl, že pro město není dlouhodobě únosné, aby se roční částky na provoz letiště zvyšovaly, aniž by byla vidina snižování nebo vyrovnání. Jak ale na pondělním zastupitelstvu upozornil Martin Kuba, kraj s navyšováním investic počítá.

„Materiál, který jsme dostali na kraji, ukazuje, kolik peněz jsme nainvestovali do letiště za řekněme posledních 12 let. Zajímavá je ale ta žlutá část, která ukazuje, že podle schváleného rozpočtového výhledu na kraji se počítá, že oba akcionáři vloží příští rok do společnosti 52 milionů korun. My ale zatím v rozpočtu žádnou takovou částku nemáme a nejsem si jist, jestli všichni počítáme s tím, že tam pošleme dvojnásobek,“ řekl.

Uvedl také, že město opravdu musí začít hájit zájmy jednoho z akcionářů. Na tom se shodli téměř všichni zastupitelé. Rozhodli tak například o tom, že budou po kraji požadovat zahájení mezi – akcionářských jednání, a dále chtějí, aby kraj pravidelně zval zástupce města k jednáním s poradcem pro výběr strategického partnera. O usneseních zastupitelstva má hejtmanku informovat primátor města.

Napsal(a) Elmira Talířová | Foto Facebook Letiště České Budějovice
 


 

Kam dál?

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

středa, 19. června 2019, 16:54

Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, tedy například na služby...

Šéf Boeingu připustil chyby, získat zpět důvěru potrvá

neděle, 16. června 2019, 23:44

Šéf americké společnosti Boeing dnes připustil, že se firma dopustila chyby při zavádění problematického systému varování v...

Tankování na dovolené? U moře jsou pohonné hmoty dražší než v Česku

středa, 12. června 2019, 08:15

Pohonné hmoty jsou v evropských přímořských státech, které mají Češi v oblibě pro letní dovolenou, dražší než v Česku. Výjimkou...

Kdo na volbách vydělal? Z větších stran jen Piráti a ODS, ČSSD...

pondělí, 27. května 2019, 08:38

Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají patrně jen Piráti a mírně ODS. Vyplývá to z porovnání...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

FOTO: Kapela Stíny plamenů zatáhla Volyni do špíny a smradu

Stíny plamenů jsou i po zhruba dvaceti letech existence zajímavý úkaz české blackmetalové scény. Úkaz, který svým způsobem žánrové fanoušky rozděluje, ale zároveň úkaz, který bude jednou bezesporu prohlášen za kult. V sobotu 20. července zahráli na koupališti ve Volyni na festivalu Enter The Eternal Fire Fest.

Budějcká Drbna

DRFG aréna má nejmodernější mantinely a osvětlení v celé republice

Velkými změnami za víc jak 10 milionu korun prošla během hokejových prázdnin víceúčelová hala DRFG. Kromě bezpečnějších mantinelů a úspornějšího osvětlení došlo také k modernizaci střídaček a dalšího vybavení. Tím ale rekonstrukce nekončí. V plánu je i výstavba parkovacích míst, nová střecha nebo chladící technologie.

Brněnská Drbna

Oprava silnice mezi Dobranovem a Heřmaničkami komplikuje dopravu

V polovině července odstartovala rekonstrukce silnice třetí třídy č. 2621 vedoucí mezi Dobranovem a Heřmaničkami na Českolipsku. Rekonstrukce je rozplánována do tří etap a potrvá až do konce srpna.

Liberecká Drbna

Řidič dodávky dostal na mokré silnici v zatáčce smyk a skončil v příkopu. Jeho spolujezdec byl se zraněním převezen do nemocnice

Dvaadvacetiletý řidič dodávky Mercedes-Benz v pátek před šestnáctou hodinou havaroval u obce Vlkoš.

Olomoucká Drbna

Tatínci v jihlavské porodnici mohou přespat na rozkládacím křesle. Nové postýlky mají i miminka

Jihlavská porodnice myslí i na novopečené tatínky. Na čtyři pokoje totiž pořídila rozkládací křesla pro strávení první noci se svojí rodinou.

Jihlavská Drbna

FOTO, VIDEO: Pašerák léků ujížděl na kolečkových bruslích. Batoh hodil do lesa

Kuriózní případ řešili celníci na Trutnovsku u statní hranice s Polskem. Dopadli tam sedmatřicetiletého muže ujíždějícího na kolečkových bruslích, který pašoval z Polska léky s obsahem pseudoefedrinu určené pro výrobu pervitinu. Našli u něj také injekční stříkačky a látky připomínající hašiš a pervitin. Celníci si muže na kolečkových bruslích s napěchovaným batohem na zádech všimli večer na silnici poblíž hranic.

Hradecká Drbna