Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

 
středa, 19. června 2019, 17:32

Složitá jednání má před sebou město České Budějovice a Jihočeský kraj. Problém se týká pozemků u Letiště České Budějovice. Majitelem pozemků, na kterých bude podle některých letiště finančně závislé, je Jihočeský kraj. I přesto, že jsou v akciové společnosti oba celky padesátiprocentními vlastníky, dostávají pozemky kraj do výhodnější pozice.

Jednání, která v posledních dnech proběhla, se týkala letiště a pozemků, které zde kraj vlastní. Jejich rozloha je 300 hektarů. „Poslední jsme koupili v loňském roce, ostatní jsme vykupovali v průběhu let od soukromých majitelů,“ popsala hejtmanka Ivana Stráská. Podle ní jde celkově o majetek v hodnotě tří miliard korun.

Město vnímá svoji pozici v rámci společnosti Jihočeské letiště jako méně výhodnou, právě proto, že tam nevlastní žádné pozemky. Je jasné, že bez zapojení těchto aktiv letiště samo sebe neuživí. Je třeba na těch pozemcích provozovat nějakou hospodářskou činnost, která bude generovat kladný výsledek, a bude sloužit ke snižování ztráty provozu, což by vedlo ke snížení dotací, které město i kraj na řízení společnosti vynakládá,“ popsal situaci z pohledu města primátor Jiří Svoboda.

Zatímco Svoboda nastínil, k čemu by pozemky měly sloužit, Stráská byla v plánech méně sdílnější. „Zatím jsme se o tom, jak by se daly pozemky využít, nebavili. Je to věc, kterou řešíme a vymýšlíme. Nějakou představu máme, ale problém je, že je to pořád majetek kraje. Zisk, který by pozemky případně generovaly, je zisk kraje, ne města,“ vysvětlila problém Stráská.

Dohodli jsme se, že se dohodneme

Kraj chce proto s městem řešit, jak případné benefity zapojit do hospodaření letiště. K tomu vznikne pracovní skupina, která bude hledat řešení tohoto problému. „Je samozřejmé, že každý akcionář bude hájit svůj segment, ale jsme veřejná moc a správa, tak se budeme snažit najít řešení přijatelné pro obě strany,“ dodala Stráská.

Možným řešením by bylo převést část pozemků na město, kraj ale podle Stráské takto vstřícný nebude. „Pozemky jsme pracně získali a koupili. Řešením není ani vložit je do akciovky. Negativně by se to promítlo na podílu města,“ řekla Stráská.

Na otázku, jestli je možné, že by se město z akciové společnosti vyvázalo, odpověděl Svoboda, že jsou možné všechny varianty. I proto jsme se sešli, abychom si řekli, jak a kam se budeme ubírat. Pracovní skupina se bude skládat ze dvou zástupců města a dvou zástupců kraje, kteří dají všechny reálné varianty na stůl a proberou, jaká varianta je pro město nejméně bolestivá a pro kraj ještě přijatelná,“ vysvětlil primátor.

Investice se budou navyšovat

Ten na tiskové konferenci také řekl, že pro město není dlouhodobě únosné, aby se roční částky na provoz letiště zvyšovaly, aniž by byla vidina snižování nebo vyrovnání. Jak ale na pondělním zastupitelstvu upozornil Martin Kuba, kraj s navyšováním investic počítá.

„Materiál, který jsme dostali na kraji, ukazuje, kolik peněz jsme nainvestovali do letiště za řekněme posledních 12 let. Zajímavá je ale ta žlutá část, která ukazuje, že podle schváleného rozpočtového výhledu na kraji se počítá, že oba akcionáři vloží příští rok do společnosti 52 milionů korun. My ale zatím v rozpočtu žádnou takovou částku nemáme a nejsem si jist, jestli všichni počítáme s tím, že tam pošleme dvojnásobek,“ řekl.

Uvedl také, že město opravdu musí začít hájit zájmy jednoho z akcionářů. Na tom se shodli téměř všichni zastupitelé. Rozhodli tak například o tom, že budou po kraji požadovat zahájení mezi – akcionářských jednání, a dále chtějí, aby kraj pravidelně zval zástupce města k jednáním s poradcem pro výběr strategického partnera. O usneseních zastupitelstva má hejtmanku informovat primátor města.

Napsal(a) Elmira Talířová | Foto Facebook Letiště České Budějovice
 


 

Kam dál?

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

středa, 19. června 2019, 16:54

Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, tedy například na služby...

Šéf Boeingu připustil chyby, získat zpět důvěru potrvá

neděle, 16. června 2019, 23:44

Šéf americké společnosti Boeing dnes připustil, že se firma dopustila chyby při zavádění problematického systému varování v...

Tankování na dovolené? U moře jsou pohonné hmoty dražší než v Česku

středa, 12. června 2019, 08:15

Pohonné hmoty jsou v evropských přímořských státech, které mají Češi v oblibě pro letní dovolenou, dražší než v Česku. Výjimkou...

Kdo na volbách vydělal? Z větších stran jen Piráti a ODS, ČSSD...

pondělí, 27. května 2019, 08:38

Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají patrně jen Piráti a mírně ODS. Vyplývá to z porovnání...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Město pošle na provoz Kotvy 1,4 milionu korun. O budoucnosti kina chce jednat

Více než 1,4 milionu korun půjde z rozpočtu města na podporu provozu Kina Kotva v příštím roce. Podle města je nutné dotaci kinu poskytnou, protože jinak by jeho provoz skončil. Náměstek primátora Juraj Thoma řekl, že se město bude muset zamyslet nad tím, jakou formou kino v budoucnu provozovat.

Budějcká Drbna

Špilberk bude červený na počest 120 let brněnské techniky

Hrad Špilberk, brněnská dominanta, se zbarví do červena. Vysoké učení technické (VUT), jehož univerzitní barvou je právě červená, tak ve čtvrtek připomene 120 let od svého vzniku. Oslavy výročí jsou rozprostřené do celého letošního roku. Osvícením Špilberku začne jednak nový semestr a jednak druhá polovina oslav.

Brněnská Drbna

Jablonecký primátor Kroupa vystoupil z ANO. Rozpad koalice považuje za osobní selhání

Jablonecký primátor Milan Kroupa vystoupil z hnutí ANO. Hlavním důvodem je podle něj rozpad koalice, který považuje za své osobní selhání. K odchodu ho vedla také snaha nepoškozovat ANO, řekl Kroupa, který stál v čele druhého největšího města v Libereckém kraji od voleb na podzim loňského roku. Odmítl, že by za odchodem byl tlak shora. Zda zůstane primátorem, není zatím jasné, spekuluje se, že ho zastupitelé už ve středu odvolají. Na programu jednání to však zatím není, jasno není ani o případném nástupci.

Liberecká Drbna

Olomoučtí judisté zaznamenali před blížícím se Mistrovství České republiky další úspěch

Český pohár v Brně platí za jeden z největších tuzemských šampionátů, kde se mezi sebou pravidelně utkávají judisté o body potřebné pro start na Přeboru a Mistrovství České republiky. Zvlášť v kategorii dorostu se jedná o skvělou příležitost, jak se ukázat před reprezentačními trenéry, a dostat se tak do užšího výběru národního týmu.

Olomoucká Drbna

Z Iveca v Jihlavě neznámý vandal ukradl nářadí za skoro čtyřicet tisíc korun

Škodu za téměř čtyřicet tisíc korun způsobil zloděj v Jihlavě, který zatím uniká policistům. V době od pátku 13. září do pondělního rána se vloupal do auta na Vrchlického ulici.

Jihlavská Drbna

Nechali krvácejícího chlapce na chodbě, ten zůstane celý život v kómatu. Policie v důsledku toho obvinila již čtyři lidi

Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje může v současné době již potvrdit, že kriminalisté zahájili trestní stíhání jedné právnické a třech fyzických osob ze spáchání přečinu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, a to v souvislosti s událostí, ke které došlo před více než dvěma roky v pardubické nemocnici.

Hradecká Drbna