Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Česko - bavorský projekt má motivovat studenty k podnikání. Svým příběhem přispěl i zakladatel Drbny

 
pondělí, 3. prosince 2018, 14:41

Motivovat studenty k samostatné podnikatelské činnosti má česko - bavorský projekt, který připravuje českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická spolu s bavorskou Ostbayerische Technische Hochschule z Regensburgu. Jeho součástí budou i online výukové kurzy v obou jazykových mutacích. V nich vedle pedagogů vystupují také majitelé firem.

„Chceme, aby se propojila teorie s praxí, abychom pouze něco nedeklarovali, ale teorii doplnili osobní zkušeností lidí, kteří si plní své podnikatelské sny,“ říká Zdeněk Caha, hlavní manažer projektu a ředitel Ústavu podnikové strategie VŠTE.

Projekt začal v prosinci 2016 a skončí v závěru roku 2019. Jeho kurzy budou zdarma jako online výuka k dispozici studentům i veřejnosti na webu projektu Podnikatelské kompetence na česko-bavorském trhu práce. Ten vzniká zároveň s kurzem.

Půjde o 13 lekcí rozdělených tematicky tak, aby kopírovaly zakládání a průběh samostatné podnikatelské činnosti. Úvod se zaměřuje na psychologii, motivaci k podnikání, hledání příležitostí a tvorbu byznys plánu. Další lekce řeší možnosti financování, využití služeb start-up center a institucí působících v Česku a Německu. Nechybí ani oblast marketingu, jako je vstup na trh, propagace a podpora prodeje. Zohledněn je i životní cyklus firmy, kdy po úspěšném rozjezdu a růstu je nezbytné reagovat na vývoj a udržení stability.

Součástí kurzů jsou i osobní příběhy podnikatelů. O zkušenosti se podělí Václav Kalkuš, majitel firmy Karamelový sen, Pavel Podruh, zakladatel architektonického projektu Český ostrovní dům nebo Libor Matoušek ml., tvůrce zpravodajského portálu Drbna.cz. Stejný prostor dostanou i podnikatelé z Bavorska.

„Hlavně jsem chtěl studentům vlít krev do žil, protože v podnikání je nejdůležitější odvaha, cílevědomost, zodpovědnost a jistá forma hráčství,” říká Libor Matoušek. Sám začal podnikat už na vysoké škole a později založil mediální projekt, který stále rozvíjí. Malý zájem vysokoškoláků o podnikání přičítá i společenskému klima. „Místo zvýšení podnikavosti se vytvářejí spíš překážky a to je demotivující,“ dodal.

Podle Václava Kalkuše je základem všeho slušnost a vize. „S manželkou jsme se o sebe chtěli postarat, být nezávislí. To byla naše motivace. Co jsme si před pěti lety vysnili, to existuje, i když to nebylo snadné. Ručně vyrábět kvalitní tekutý karamel není jednoduché. Naší další devizou je přes tucet příchutí, které jsme vymysleli a zavedli,“ uvedl.

Online výuka bude probíhat tak, že po přihlášení do výukové sekce na webu si je student spustí. Každá lekce trvá zhruba hodinu a je rozdělena na přednášku a kvízové otázky, které ověří pochopení tématu. Po absolvování a ověření znalostí zodpovězením otázek, získá účastník kurzu certifikát.

Projektu předcházela podrobná analýza potřeb trhu práce v jižních Čechách a v bavorské Horní Falci. Jejich společným znakem je špatné dopravní spojení a drahé bydlení, bránící mobilitě pracovních sil. „Příznivější situace je v Horní Falci, kde lze snadněji nalézt práci v místě bydliště. Na jihu Čech významně negativně ovlivňuje podnikání neznalost cizích jazyků,“ říká Zdeněk Caha.

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Cena pohonných hmot do konce roku mírně klesne

neděle, 25. listopadu 2018, 09:45

Cena pohonných hmot u čerpacích stanic v ČR do konce letošního roku mírně klesne. Shodla se na tom většina analytiků. Důvodem je...

Čtvrtina českých nemocnic skončila loni ve ztrátě

sobota, 3. listopadu 2018, 14:24

Čtvrtina českých nemocnic skončila loni ve ztrátě. Celkové náklady 135 zdravotnických zařízení překročily 160 miliard korun....

Platba kartou se stává samozřejmostí na úřadech i na poště. Češi...

pátek, 2. listopadu 2018, 14:43

Platba kartou je dnes už samozřejmostí. Ukazuje to průzkum redakce, který se zaměřil na bezhotovostní platby na úřadech napříč...

Forbes: Nejbohatším Čechem zůstává Kellner, Babiš zchudl o 13 miliard

čtvrtek, 4. října 2018, 10:59

Nejbohatším Čechem zůstává majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s odhadovaným majetkem v hodnotě 310 miliard korun. Druhý...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Myslím, že jsem trhla rekord, směje se Mirka. Lidé jí poslali pět milionů na operaci během jednoho měsíce

Mirka Dobešová z Olomouce, které lékaři ve čtrnácti letech diagnostikovali zhoubný nádor v dutinách a způsobil, že má Mirka zdeformovanou polovinu obličeje, sehnala potřebné peníze na náročnou operaci. Za jeden měsíc jí lidé na transparentní účet poslali přes pět milionů korun.

Budějcká Drbna

PLÁN ÚTĚKU: 23 hodin

Můj soud skončil docela špatně. No teda jak se to vezme. O domácí vězení můžu žádat až po jedné polovině trestu. Ale proč tedy proběhl soud, když nemůžu žádat? Proč tolik zbytečného papírování? Proč zbytečně vytahovat „pana“ soudce z postele? To tam nahoře prostě nemohou hned říct, že nemohu žádat, hned na začátku toho dvou měsíčního procesu? No smůla, holt si tu ještě nějaký čas pobudu. Přibližně 2 roky, to jsou ještě dvoje Vánoce, dvoje narozeniny mojí dcerky. No prostě dlouhá doba.

Brněnská Drbna

Jaké jsou nejčastější omyly při reklamacích

Reklamace patří k nejčastěji uplatňovaným a také nejdůležitějším spotřebitelským právům. Pravidla pro uplatňování takzvaných práv z vadného plnění však nejsou jednoduchá a zákazníci v nich často tápou. S jakými omyly se v naší spotřebitelské poradně setkáváme nejčastěji?

Liberecká Drbna

Nečekaně zemřel bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský

Dnes 17. ledna 2019 zemřel nečekaně bývalý primátor města Přerova Vladimír Puchalský. Měl 74 let a prvním mužem radnice byl v letech 2014 až 2018.

Olomoucká Drbna

Splněno! Lidé vybrali pět milionů korun na operaci tváře ženy, které pojišťovna odmítla pomoci

Nedávno jsme vás informovali o jednatřicetileté Mirce Dobešové z Olomouce, které lékaři ve čtrnácti letech diagnostikovali zhoubný nádor v dutinách. Tento nádor způsobil, že má Mirka zdeformovanou polovinu obličeje. Mirka sháněla peníze na náročnou operaci, kterou jí pojišťovna odmítla proplatit. Na zaplacení zákroku potřebovala pět milionů korun. Zhruba měsíc po zveřejnění jejího příběhu se stal malý zázrak - lidé se opravdu na pět milionů korun složili.

Jihlavská Drbna

Lyžařské areály v Královéhradeckém kraji mají po přívalech sněhu skvělé podmínky

Lyžařská střediska v Královéhradeckém kraji hlásí ideální sněhové podmínky. Po vydatném sněžení v minulých dnech na sjezdovkách ve velkých skiareálech leží v průměru okolo jednoho metru sněhu. V Krkonoších a Orlických horách tak lyžaři mohou využít desítky kilometrů upravených sjezdovek a běžeckých tras. V provozu jsou i menší areály.

Hradecká Drbna