Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Česko - bavorský projekt má motivovat studenty k podnikání. Svým příběhem přispěl i zakladatel Drbny

 
pondělí, 3. prosince 2018, 14:41

Motivovat studenty k samostatné podnikatelské činnosti má česko - bavorský projekt, který připravuje českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická spolu s bavorskou Ostbayerische Technische Hochschule z Regensburgu. Jeho součástí budou i online výukové kurzy v obou jazykových mutacích. V nich vedle pedagogů vystupují také majitelé firem.

„Chceme, aby se propojila teorie s praxí, abychom pouze něco nedeklarovali, ale teorii doplnili osobní zkušeností lidí, kteří si plní své podnikatelské sny,“ říká Zdeněk Caha, hlavní manažer projektu a ředitel Ústavu podnikové strategie VŠTE.

Projekt začal v prosinci 2016 a skončí v závěru roku 2019. Jeho kurzy budou zdarma jako online výuka k dispozici studentům i veřejnosti na webu projektu Podnikatelské kompetence na česko-bavorském trhu práce. Ten vzniká zároveň s kurzem.

Půjde o 13 lekcí rozdělených tematicky tak, aby kopírovaly zakládání a průběh samostatné podnikatelské činnosti. Úvod se zaměřuje na psychologii, motivaci k podnikání, hledání příležitostí a tvorbu byznys plánu. Další lekce řeší možnosti financování, využití služeb start-up center a institucí působících v Česku a Německu. Nechybí ani oblast marketingu, jako je vstup na trh, propagace a podpora prodeje. Zohledněn je i životní cyklus firmy, kdy po úspěšném rozjezdu a růstu je nezbytné reagovat na vývoj a udržení stability.

Součástí kurzů jsou i osobní příběhy podnikatelů. O zkušenosti se podělí Václav Kalkuš, majitel firmy Karamelový sen, Pavel Podruh, zakladatel architektonického projektu Český ostrovní dům nebo Libor Matoušek ml., tvůrce zpravodajského portálu Drbna.cz. Stejný prostor dostanou i podnikatelé z Bavorska.

„Hlavně jsem chtěl studentům vlít krev do žil, protože v podnikání je nejdůležitější odvaha, cílevědomost, zodpovědnost a jistá forma hráčství,” říká Libor Matoušek. Sám začal podnikat už na vysoké škole a později založil mediální projekt, který stále rozvíjí. Malý zájem vysokoškoláků o podnikání přičítá i společenskému klima. „Místo zvýšení podnikavosti se vytvářejí spíš překážky a to je demotivující,“ dodal.

Podle Václava Kalkuše je základem všeho slušnost a vize. „S manželkou jsme se o sebe chtěli postarat, být nezávislí. To byla naše motivace. Co jsme si před pěti lety vysnili, to existuje, i když to nebylo snadné. Ručně vyrábět kvalitní tekutý karamel není jednoduché. Naší další devizou je přes tucet příchutí, které jsme vymysleli a zavedli,“ uvedl.

Online výuka bude probíhat tak, že po přihlášení do výukové sekce na webu si je student spustí. Každá lekce trvá zhruba hodinu a je rozdělena na přednášku a kvízové otázky, které ověří pochopení tématu. Po absolvování a ověření znalostí zodpovězením otázek, získá účastník kurzu certifikát.

Projektu předcházela podrobná analýza potřeb trhu práce v jižních Čechách a v bavorské Horní Falci. Jejich společným znakem je špatné dopravní spojení a drahé bydlení, bránící mobilitě pracovních sil. „Příznivější situace je v Horní Falci, kde lze snadněji nalézt práci v místě bydliště. Na jihu Čech významně negativně ovlivňuje podnikání neznalost cizích jazyků,“ říká Zdeněk Caha.

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Útraty Čechů v e-shopech na černý pátek byly rekordní

úterý, 27. listopadu 2018, 16:47

Útraty Čechů v minulém týdnu během slevových akcí na tzv. černý pátek dosáhly rekordní 4,2 miliardy korun. V meziročním srovnání...

Cena pohonných hmot do konce roku mírně klesne

neděle, 25. listopadu 2018, 09:45

Cena pohonných hmot u čerpacích stanic v ČR do konce letošního roku mírně klesne. Shodla se na tom většina analytiků. Důvodem je...

Airbnb doménou kreativců? Statistika hovoří jasně

středa, 14. listopadu 2018, 13:09

Z nových údajů, které zveřejňila společnost Airbnb, vyplývá, že téměř sedmina hostitelů Airbnb v České republice pracuje v...

Čtvrtina českých nemocnic skončila loni ve ztrátě

sobota, 3. listopadu 2018, 14:24

Čtvrtina českých nemocnic skončila loni ve ztrátě. Celkové náklady 135 zdravotnických zařízení překročily 160 miliard korun....

 
 
 

O čem píšou další Drbny

SOUTĚŽ: Tradiční Selské slavnosti v Holašovicích každý rok přilákají tisíce návštěvníků a není se čemu divit

Na návštěvníky čekají ukázky lidových řemesel, ochutnat budou moci staročeské dobroty, a kromě zážitků si budou moci odnést i tradiční české rukodělné výrobky z dílny řezbářů, kovářů, keramiků či dráteníků. Zažít jedinečnou atmosféru a vrátit se chvíli v čase můžete i letos od 26. do 28. července. Starosta Jankova a Holašovic Jan Jílek vyzdvihl, co byste si neměli nechat ujít.

Budějcká Drbna

TIPY NA TÝDEN: Zrní na Špilberku, Ondřej Havelka na Biskupském dvoře, roztančená Šelepka a zábava v Trojce

Že by v Brně nastala okurková sezóna? Přistupujte k tomu raději optimisticky. Nemusíte večer přebíhat z jedné akce na druhou a rozhodovací paralýza, kvůli které nakonec nikam nejdete, je také pasé. Od pondělí do pátku si užijete divadlo, koncerty i lenošení na pikniku.

Brněnská Drbna

Kvůli rozeschlým varhanám musí v Jablonci přesunout koncert

Rozeschlé varhany v secesním kostele Povýšení sv. Kříže v Jablonci donutily organizátory přesunout jeden ze srpnových koncertů cyklu Jablonecké kostely otevřeny. Už na začátku července při ladění nástroje před koncertem se ukázalo, že varhany nejsou v dobré kondici, tehdy ještě koncert odehrály. Po konzultaci s odborníky se ale koncert 6. srpna rozhodli organizátoři přesunout do kostela Dr. Farského, informovala Petra Handlířová.

Liberecká Drbna

Lidé v Rajnochovicích pracují na prodloužení lesní železnice. S nápadem vybudovat ji přišel kdysi olomoucký arcibiskup

Skupinka nadšenců v čele s Tomášem Hegarem zahájila v Rajnochovicích na Kroměřížsku práce na prodloužení trati lesní železnice, která je velkým turistickým lákadlem. Zatímco dosud se mohli lidé projet vláčkem po zhruba 300 metrech kolejí, příští rok by mělo přibýt dalších 280 metrů k nedaleké restauraci. Náklady na prodloužení trati pravděpodobně přesáhnou půl milionu korun, řekl ČTK a Českému rozhlasu Hegar.

Olomoucká Drbna

SOUTĚŽ: Pochlub se, jak trávíš dovolenou! Nejlepší snímky Drbna ocení originálním plecháčkem

Razíš v červenci na vodu, k moři nebo na chatu? Nenechávej si fotky z letních radovánek jen pro sebe a poděl se o ně i s dalšími Drbňáky. Autoři tří nejlepších fotek, které vyberete vy, naši čtenáři, dostanou od redakce pozornost v podobě originálního plecháčku, který nikde jinde, než v naší soutěži neseženete.

Jihlavská Drbna

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky

Převážení malého dítěte v přívěsném vozíku za jízdním kolem by měla být jedna z nejbezpečnějších variant, jak ho brát na cyklotúru. Jaká je realita? Spotřebitelská organizace dTest otestovala 11 modelů cyklovozíků, pět z nich v testu propadlo. Nedostatky se týkaly praktických zkoušek v terénu, složitého sestavování, nepohodlí, bezpečnostních rizik a obsahu nežádoucích chemikálií.

Hradecká Drbna