Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V některých ministerstvech by od ledna mohla ubýt i desetina míst

 
sobota, 18. srpna 2018, 11:25

Některá ministerstva by od ledna mohla mít zhruba o desetinu zaměstnanců méně než nyní. Místa by se mohla rušit i v úřadech, které pod resorty spadají. Vyplývá to z vyjádření některých ministerstev a z informací ČTK. Návrh škrtů provází přípravu státního rozpočtu. Ministerstvo financí plánuje omezit neobsazená tabulková místa. Ubýt by mělo 2221 postů a ušetřit se má 3,4 miliardy korun. Většina resortů zatím záměr nechce blíž komentovat. Odbory se rušení nepotřebných míst nebrání. Podle nich by se uspořené peníze měly využít na růst platů ve veřejném sektoru.

Studie ukázala, že veřejná správa má zaměstnanců nadbytek. Zároveň jí ale chybí odborníci, a to hlavně na IT či právníci.

Počty svých obsazených a neobsazených míst zjišťuje nyní ministerstvo zemědělství. "Očekávaným výstupem bude snížení počtu služebních i pracovních míst. Konkrétní finální verze úpravy není v této chvíli známá, ministr (zemědělství Miroslav Toman za ČSSD) chce snížit počet zaměstnanců o deset procent," sdělil vedoucí tiskového oddělení ministerstva Václav Tampír. Podobné to podle něj bude i v organizacích podřízených ministerstvu.

Také ministerstvo práce dostalo požadavek na seškrtání zhruba desetiny míst, tedy asi 130. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) to nechtěla komentovat. Podle ní se o případném rušení bude ještě jednat.

Ministerstvo práce má desítky neobsazených míst. V posledních měsících za bývalé ministryně Jaroslavy Němcové (ANO) ho opustila řada lidí. Chybí polovina odborných náměstků i další vedoucí a řadoví pracovníci. Maláčová si předsevzala, že personální situaci a chod svého úřadu co nejdřív stabilizuje. Podle ní bude zaplnění potřebných pozic další faktor, který bude při případných škrtech hrát roli. "Musíme to puzzle poskládat," řekla ministryně.

Ministerstvo kultury by mělo rušit 13 pracovních míst. Mluvčí resortu Simona Cigánková řekla, že některá oddělení jsou ale nyní personálně poddimenzovaná. Ministerstvo dopravy by mělo zeštíhlit zhruba o tři desítky pozic. "Úspory budou v desítkách milionů korun," řekl mluvčí úřadu Jakub Stadler. Podle něj půjde především o neobsazené posty.

Vicepremiér a ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že ministři za sociální demokracii jsou ve svých resortech k úsporám připraveni. "Zcela jistě ne všichni zaměstnanci pracují na sto nebo 105 procent. Jako v každé organizaci, tak i na našich resortech jsou rezervy," uvedl Hamáček. Podle něj je ale nutné nejdřív situaci prověřit auditem, jinak by škrtání míst "od stolu" mohlo ohrozit vykonávání některých agend či bezpečnost.

Ministerstvo vnitra podle svého mluvčího Ondřeje Krátošky nyní s ministerstvem financí o redukci počtu míst jedná. "Přesný počet bude možné v zásadě sdělit až v návaznosti na tato jednání, respektive až po schválení státního rozpočtu a systemizace služebních a pracovních míst na rok 2019," uvedl Krátoška.

Podobně se vyjadřují i zástupci dalších resortů. "V současné chvíli se rozpočet připravuje, proto je prezentace dílčích informací o změnách v systemizaci nebo omezování výdajů předčasná. Definitivní návrh rozpočtu by měl být známý do konce září," uvedl Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Konkrétně se nevyjádřila ani mluvčí ministerstva průmyslu Štěpánka Filipová. "Od dohody v rámci vlády se odvíjí i počet pracovníků," řekla Filipová.

Ministerstvo školství uvedlo, že počty míst na svém úřadu přizpůsobí státnímu rozpočtu na příští rok poté, co bude schválen. Kolik pozic případně zruší, neupřesnilo.

Odbory se snižování počtu míst a propouštění nebrání. Uspořené peníze za zrušené posty by podle nich měly putovat do zvýšení platů zaměstnanců ve veřejném sektoru. "Pokud najdeme někoho, koho nepotřebujeme, není důvod, aby tam to místo bylo," řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Napsal(a) ČTK | Foto MDČR
 


 

Kam dál?

Zaměstnanci Googlu kritizují chystanou verzi čínského vyhledávače

pátek, 17. srpna 2018, 08:56

Více než 1000 zaměstnanců americké společnosti Google podepsalo dopis, který kritizuje plán této internetové firmy na...

Tesco v tuzemsku zkrátí otevírací dobu. Skončí noční nakupování

středa, 15. srpna 2018, 12:46

Obchodní řetězec Tesco omezí noční nakupování. Supermarkety britské značky v tuzemsku od září zkrátí o dvě hodiny svou otevírací...

10 let s Airbnb: Navzdory snahám o regulaci pokračuje v růstu

čtvrtek, 9. srpna 2018, 11:18

Služba zprostředkovávající ubytování v soukromí Airbnb, která tento týden oslaví desáté výročí svého vzniku, pokračuje ve velkých...

OKD v rukou státu vydělává, Bakala chystá obranu a poslanci vyšetřují

středa, 8. srpna 2018, 14:39

Vyšetřovací komise poslanců k průběhu privatizace OKD pracuje i přes léto. Všechny svědky plánuje vyslechnout nejpozději do září....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • GLOSA: Lukáš Dvořák aneb malý velký muž

  • Kdo tohle vymyslel, nechápavě lidé kroutí...

  • Kariéra zesnulého Vládi Šafránka: Metalové...

  • FOTO: Koupili si v Brně rodinné auto. Za půl...

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

Balonové létání ukončí letní turistickou sezonu na Lipensku

Prohlédnout si krásy Lipenska z pohodlí koše horkovzdušného balonu mohou všichni ti, kteří se rozhodnou využít nabídky Turistického spolku Lipenska. Ten chystá na sváteční pátek 28. září první ročník zážitkové atrakce, při které se zájemci po zaplacení lístku proletí v balonu nad touto jedinečnou krajinou. Organizátoři očekávají, že k nebi vzlétne zhruba dvacet balonů.

Budějcká Drbna

Brněnští strážníci musí nově hlídat, zda někdo při úklidu zbytečně nepráší

Uklízet na ulici, až se z vás bude prášit, může být ode dneška v Brně nezákonné. Brněnští radní totiž na svém zasedání nařídili řediteli strážníků, aby zajistil důslednou kontrolu dodržování vyhlášky o udržování čistoty v ulicích. Ta přikazuje lidem, kteří uklízí, aby si přitom počínali tak, že nebudou prášit. Pokud tedy smetají suchý, prašný materiál, nesmí při tom používat fukary a musí zajistit dostatečné kropení.

Brněnská Drbna

V pátek v Liberci začíná šampionát na kolečkových lyžích. Dorazí i Bauerův tým nebo biatlonistka Davidová

Do Liberce míří elita běžců na lyžích, koná se totiž Mistrovství ČR v běhu na kolečkových lyžích. A na startu jsou velmi zajímavá jména. Přijede například tým Lukáše Bauera nebo mladí biatlonisté v čele s Markétou Davidovou. Závody se konají v pátek a v sobotu ve Vesci, v neděli pak proběhne divácky atraktivní výjezd na Ještěd.

Liberecká Drbna

Traktorista se lekl protijedoucího náklaďáku a strhl řízení stroje, srazil chodkyni u kraje vozovky

V pondělí 24. září po desáté hodině dopoledne došlo ve Velkých Losinách k dopravní nehodě traktoru, který srazil chodkyni u silnice.

Olomoucká Drbna

FOTO: Nově zrekonstruovaná silnice II/406 z Telče do Dačic je už v provozu

Již od tohoto pondělí 24. září je řidičům k dispozici nově zrekonstruovaná silnice II/406 v trase z Telče do Dačic. Stávající úsek vykazoval v minulosti velké množství plošných poruch a zároveň nevyhovující šířkové uspořádání vozovky. Rozšířením silnice II/406 na šířku 7,5 m a výměnou konstrukčních vrstev vozovky jsou nyní všechny její nedostatky odstraněny.

Jihlavská Drbna
Aktualizováno před 27 minutami

AKTUÁLNĚ: Nedaleko hradeckého letiště se střetlo policejní auto s jiným osobákem. Došlo ke zranění osob

Podle prvotních informací došlo k nehodě, když policisté pronásledovali ujíždějící vůz. Mělo dojít ke zranění tří osob, na místě zasahoval vrtulník letecké záchranné služby.

Hradecká Drbna