Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberecký dopravní podnik bude mít jiné vedení i způsob řízení

 
čtvrtek, 17. května 2018, 17:17

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce (DPMLJ), kterého se týká korupční kauza, bude mít jiné vedení i způsob řízení. Přejde na takzvaný německý model, kdy v představenstvu jsou manažeři a politici jen v dozorčí radě. Se změnou stanov dnes zastupitelé Liberce souhlasili. Proti je sice menšinový vlastník podniku, město Jablonec, nemá ale sílu to zvrátit. Ke změně stanov by mělo dojít příští týden na valné hromadě DPMLJ.

"Slibuji si od toho, že dopravní podnik bude méně náchylný na politické výkyvy," řekl dnes primátor Liberce Tibor Batthyány (býv. ANO). Od nového vedení také očekává, že připraví koncepci fungování DPMLJ po roce 2019. Tehdy má vypršet smlouva s firmou BusLine, jež pro DPMLJ jako subdodavatel zajišťuje MHD v Jablonci a zhruba ze 40 procent autobusovou dopravu v Liberci.

Podle primátora budou muset také stabilizovat "finanční zdraví" DPMLJ. Uvedl to s poukazem na šetřenou korupční kauzu.

"Možná nás čekají nějaké problémy, pokud se potvrdí pochybení při zadávání veřejných zakázek," dodal. V případu je obviněno devět lidí z několika firem. Za dopravní podnik to je předseda představenstva Pavel Šulc (býv. ANO) a dnes již bývalý generální ředitel Luboš Wejnar, jeho odchod z firmy ale s vyšetřováním nesouvisí. Podle dostupných informací se policisté v DPMLJ zajímali o loňskou rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce téměř za 68 milionů korun a také nákup 17 autobusů na zemní plyn v zakázce za 107 milionů Kč. Na obě zakázky DPMLJ získal dotaci EU.

Dopravní podnik je největší společností ve vlastnictví Liberce, sousední Jablonec je menšinovým vlastníkem s 0,38 procenta akcií. Firma zajišťuje městskou dopravu v obou městech i tramvajové spojení mezi nimi. Jablonci se nelíbí, že jeho vliv ve firmě se zmenší. "Neexistuje žádná relevantní argumentace, proč by Jablonec měl být zbaven svých práv jako akcionář. Liberec má naprostou většinu, sedm z devíti míst v představenstvu," uvedl na dnešním jednání libereckého zastupitelstva primátor Jablonce Petr Beitl (ODS). Nabídku jen k účasti v dozorčí radě považuje za vytlačení menšinového akcionáře z vedení podniku. Na valné hromadě ale není schopen Jablonec jakkoliv schopen změně stanov zabránit.

Po změně stanov se počet členů představenstva sníží z devíti na tři, nově by v něm měli zasednout Václav Sosna, Martin Pabiška a Michal Zdeněk. Způsob jejích výběru se části opozice nelíbil. "To žádné výběrové řízení nebylo," řekl již dříve zastupitel Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj. I Starostové ale dnes změnu stanov podpořili. Počet členů dozorčí rady DPMLJ by měl stoupnout z šesti na devět. Primátor očekává, že nové představenstvo začne fungovat nejpozději od začátku června.

Napsal(a) ČTK | Foto DPMLJ
 


 

Kam dál?

Studenti a senioři ušetří za vlaky a autobusy, rozhodla vláda

úterý, 27. března 2018, 11:27

Studenti a senioři ušetří za vlaky a autobusy, rozhodla dnes vláda. Na twitteru to uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO)....

Vláda schválila změny v penzích, polepší si ti s nižšími důchody

úterý, 27. února 2018, 09:52

Od ledna 2019 by měly stoupnout důchody seniorům nad 85 let o tisíc korun měsíčně. Návrh novely zákona o důchodovém pojištění,...

Mastercard: Peněženku nahradí chytré hodinky

pátek, 26. ledna 2018, 11:46

Klasická peněženka se v roce 2018 stane minulostí, protože ji svět nahradí nositelnými zařízeními. Už nebudeme chrastit kapsou...

Soudní dvůr EU: Uber je přepravní služba a musí žádat o licenci

středa, 20. prosince 2017, 11:06

Uber je přepravní služba, a musí tedy žádat o licenci a povolení podle příslušných zákonů zemí Evropské unie. Rozhodl tak Soudní...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Češi zachraňují helikoptérou slona...

  • Obyčejné ženy jsou nejkrásnější. Nahá dívka...

  • Znáte pravidla užívání parkovišť K+R? Ne...

  • Ministerstvo chce úplně zakázat vystupování...

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

PLÁN ÚTĚKU: Vítej v pekle

Z Brna do Jiřic to trvalo asi 6 hodin, 6 strašně dlouhých hodin bez hnutí. Problém v medvědovi byl ten, že se člověk nemůže ani poškrábat na hlavě, protože si tam ani nedosáhne.

Budějcká Drbna

Brno zmírnilo poplatky pro druhou vlnu rezidentního parkování. Rezidenti budou parkovat půl roku zadarmo

Rada města Brna dnes zmírnila poplatky pro druhou vlnu rezidentního parkování, která začne v listopadu. Rezidenti s trvalým bydlištěm v místě budou mít prvního půl roku zdarma. Novinářům to řekl primátor Petr Vokřál (ANO). Původně měli platit 600 korun za rok. Sníží se i poplatky pro návštěvníky. První hodinu budou mít zdarma, druhou za deset a další za 20 korun. Původně měla hodina stát 20 korun.

Brněnská Drbna

Další zvrat. Liberec nakonec povede trojkoalice ze Starostů, ANO a ODS

Několik zvratů přinesla jednání o budoucí liberecké vládě. Nejprve vše vypadalo na trojkoalici Starostů, ANO a ODS, jenže ANO s občanskými demokraty spolupráci odmítlo. Pak probíhala další jednání a ANO nakonec názor změnilo a trojkoalice bude. Koaliční dohodu zástupci podepíší příští týden.

Liberecká Drbna

Litovelskou radnici hlídají před holuby falešní havrani

Nově natřenou radniční věž v Litovli na Olomoucku hlídají před nálety holubů atrapy havranů instalované v jejích malých oknech. Díky napodobeninám havranů by bílá zeď této 65,4 metru vysoké dominanty města už neměla být znečištěna trusem od holubů, kteří hnízdí v okolí. Dosavadní systém bodců instalovaných na radnici holuby nedokázal dostatečně odradit. To řekla Eva Kratochvílová z litovelské radnice.

Olomoucká Drbna

Tři, dva, jedna, Ji.hlava! Slavnostní zahájení dokumentárního festivalu již ve čtvrtek

Poslední dva dny zbývají do začátku letošní Ji.hlavy. Co dvaadvacátý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů nabídne? Slavnostní zahájení v režii Víta Klusáka a Mariky Pecháčkové, nový film režiséra Emira Kusturici, ale i obrazy ze života sokolů.

Jihlavská Drbna

Halloweenská párty v AC Klubu se blíží. Vrcholem bude koncert norské metalové kapely Convincing CleArity

V pátek 26. 10. proběhne v královéhradeckém AC klubu děsivá party s kostýmy, filmy a živou hudbou. Na své si přijdou milovníci hororů. Začátek akce bude věnován krátkometrážním filmům. Začátek promítání v 19:00.

Hradecká Drbna