Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberecký dopravní podnik bude mít jiné vedení i způsob řízení

 
čtvrtek, 17. května 2018, 17:17

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce (DPMLJ), kterého se týká korupční kauza, bude mít jiné vedení i způsob řízení. Přejde na takzvaný německý model, kdy v představenstvu jsou manažeři a politici jen v dozorčí radě. Se změnou stanov dnes zastupitelé Liberce souhlasili. Proti je sice menšinový vlastník podniku, město Jablonec, nemá ale sílu to zvrátit. Ke změně stanov by mělo dojít příští týden na valné hromadě DPMLJ.

"Slibuji si od toho, že dopravní podnik bude méně náchylný na politické výkyvy," řekl dnes primátor Liberce Tibor Batthyány (býv. ANO). Od nového vedení také očekává, že připraví koncepci fungování DPMLJ po roce 2019. Tehdy má vypršet smlouva s firmou BusLine, jež pro DPMLJ jako subdodavatel zajišťuje MHD v Jablonci a zhruba ze 40 procent autobusovou dopravu v Liberci.

Podle primátora budou muset také stabilizovat "finanční zdraví" DPMLJ. Uvedl to s poukazem na šetřenou korupční kauzu.

"Možná nás čekají nějaké problémy, pokud se potvrdí pochybení při zadávání veřejných zakázek," dodal. V případu je obviněno devět lidí z několika firem. Za dopravní podnik to je předseda představenstva Pavel Šulc (býv. ANO) a dnes již bývalý generální ředitel Luboš Wejnar, jeho odchod z firmy ale s vyšetřováním nesouvisí. Podle dostupných informací se policisté v DPMLJ zajímali o loňskou rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce téměř za 68 milionů korun a také nákup 17 autobusů na zemní plyn v zakázce za 107 milionů Kč. Na obě zakázky DPMLJ získal dotaci EU.

Dopravní podnik je největší společností ve vlastnictví Liberce, sousední Jablonec je menšinovým vlastníkem s 0,38 procenta akcií. Firma zajišťuje městskou dopravu v obou městech i tramvajové spojení mezi nimi. Jablonci se nelíbí, že jeho vliv ve firmě se zmenší. "Neexistuje žádná relevantní argumentace, proč by Jablonec měl být zbaven svých práv jako akcionář. Liberec má naprostou většinu, sedm z devíti míst v představenstvu," uvedl na dnešním jednání libereckého zastupitelstva primátor Jablonce Petr Beitl (ODS). Nabídku jen k účasti v dozorčí radě považuje za vytlačení menšinového akcionáře z vedení podniku. Na valné hromadě ale není schopen Jablonec jakkoliv schopen změně stanov zabránit.

Po změně stanov se počet členů představenstva sníží z devíti na tři, nově by v něm měli zasednout Václav Sosna, Martin Pabiška a Michal Zdeněk. Způsob jejích výběru se části opozice nelíbil. "To žádné výběrové řízení nebylo," řekl již dříve zastupitel Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj. I Starostové ale dnes změnu stanov podpořili. Počet členů dozorčí rady DPMLJ by měl stoupnout z šesti na devět. Primátor očekává, že nové představenstvo začne fungovat nejpozději od začátku června.

Napsal(a) ČTK | Foto DPMLJ
 


 

Kam dál?

Studenti a senioři ušetří za vlaky a autobusy, rozhodla vláda

úterý, 27. března 2018, 11:27

Studenti a senioři ušetří za vlaky a autobusy, rozhodla dnes vláda. Na twitteru to uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO)....

Vláda schválila změny v penzích, polepší si ti s nižšími důchody

úterý, 27. února 2018, 09:52

Od ledna 2019 by měly stoupnout důchody seniorům nad 85 let o tisíc korun měsíčně. Návrh novely zákona o důchodovém pojištění,...

Mastercard: Peněženku nahradí chytré hodinky

pátek, 26. ledna 2018, 11:46

Klasická peněženka se v roce 2018 stane minulostí, protože ji svět nahradí nositelnými zařízeními. Už nebudeme chrastit kapsou...

Soudní dvůr EU: Uber je přepravní služba a musí žádat o licenci

středa, 20. prosince 2017, 11:06

Uber je přepravní služba, a musí tedy žádat o licenci a povolení podle příslušných zákonů zemí Evropské unie. Rozhodl tak Soudní...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • KOMENTÁŘ: Čeští vojáci v Afghánistánu;...

  • Zapomeňte na tištěné zpravodaje a turistické...

  • (NE)OBYČEJNÍ: Uvidím, kam mě koleje zavedou,...

  • Sobota se stala se šesti oběťmi nehod...

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

Státní veterinární správa provádí více kontrol potravin. Závad je méně než loni

Dozor nad zdravotní nezávadností potravin živočišného původu je jedním z hlavních úkolů Státní veterinární správy. V jeho rámci provedli během šesti měsíců veterinární inspektoři přes dvacet tisíc kontrol. Podíl těch, při nichž byla zjištěna nějaká závada, oproti prvnímu pololetí loňského roku mírně klesl.

Budějcká Drbna

Sucho drtí jižní Moravu. V regionech začínají platit zákazy zalévání vodou z řeky nebo vodovodu

Lidé v Moravském Krumlově a okolí nesmí od pondělí brát z řek a potoků vodu na zalévání zahrad nebo napouštění bazénů. Odběr vody z řek je různou měrou omezený také na dalších místech v kraji, například na Blanensku, Boskovicku a v Brně. Jinde úřady zvažují další postup. Sucho trápí prakticky celý kraj.

Brněnská Drbna

S požárem na Kristýně bojovali hasiči z Česka, Polska i Německa

Vedle Ještědu zasahovaly hasičské jednotky v pondělí odpoledne i v rekreačním areálu Kristýna, kde vzplál travnatý porost. Na pomoc vyjely i jednotky z Německa a Polska.

Liberecká Drbna

Vojáci z Prostějova se vracejí do Afghánistánu, budou cvičit místní speciální jednotky

Výcvik speciálních vojenských jednotek afghánské armády Kandaku v provincii Herát na severozápadě Afghánistánu budou mít na starosti elitní vojáci z Prostějova. Posily, mezi kterými bude 42 vojáků z prostějovské 601. skupiny speciálních sil, do země dorazí na přelomu srpna a září, píše Právo.

Olomoucká Drbna

V Jihlavě by měl vzniknout logistický areál se sklady. Termín výstavby je zatím nejistý

V Jihlavě by mělo vzniknout další logistické centrum, stavbu plánuje pražská firma I.C.P. u Znojemské ulice. Záměr, jehož dopad na životní prostředí začaly prověřovat úřady, počítá se stavbou dvou velkých skladovacích hal s administrativním zázemím a parkovišti. Investor na dotaz uvedl, že pozemky už koupil. Termín výstavby se podle něj zatím upřesnit nedá.

Jihlavská Drbna

Za školní pomůcky utratí rodiče v září průměrně přes tři tisíce korun

Za školní pomůcky na začátku školního roku rodiče utratí letos v průměru 3078 korun, o sto korun víc než loni. Výdaje na vybavení rostou se stupněm školy, u středoškoláků jsou v průměru o více než sedm set korun vyšší než u žáků prvního stupně základní školy.

Hradecká Drbna