sobota 1. října 2022 Igor

Benzin je nejlevnější od začátku března. Paliva i nadále zlevňují

Pohonné hmoty dál zlevňují. Průměrná cena benzinu Natural 95 klesla v uplynulém týdnu pod 40 korun, je nejlevnější od začátku března. Ve středu se benzin Natural 95 prodával v průměru za 39,09 koruny za litr, před týdnem byl o 1,18 koruny dražší. U nafty nebyl pokles tak razantní, za týden zlevnila o 51 haléřů na 44,70 koruny za litr. Podle analytiků se rozdíl cen mezi benzinem a naftou sníží začátkem října, kdy přestane platit současné snížení spotřební daně na benzin.

„Rozdíl mezi cenami benzínu a nafty se dále prohloubil a drží se nad průměrnou pětikorunovou úrovní. Hlavním důvodem zůstává zvýšená výroba topných olejů v rafinériích, která omezuje nabídku nafty na trhu. Ceny obou paliv by se však měly přiblížit v říjnu, a to kvůli zachování snížení spotřební daně u nafty. To by mělo platit až do konce příštího roku. Spotřební daň na benzín naopak opět vzroste," řekl analytik XTB Jiří Tyleček.

Analytik Purple Trading Petr Lajsek připomněl, že před válkou na Ukrajině byla nafta levnější než benzin, její cena nyní padá pomalejším tempem kvůli silné poptávce. „Nafta by v následujících dnech mohla pokračovat ve zlevňování, benzín pak patrně se začátkem října čeká zdražení právě o vyšší spotřební daň," uvedl Lajsek.

Natural 95 začal v České republice zvolna zlevňovat začátkem prázdnin, tehdy se průměrná cena blížila 48 Kč/l, což byla nejvyšší úroveň. Zhruba stejně tehdy stála nafta, dražší byla jen na jaře krátce po vpádu ruské armády na Ukrajinu. O prázdninách paliva zlevňovala, pokles cen se zastavil jen v posledním prázdninovém týdnu. Ceny jsou ale stále výrazně vyšší než před rokem. Za benzin tehdy řidiči platili asi o pět korun méně, nafta byla na litru levnější zhruba o 13 korun.

Vláda proti prudkému zdražování paliv přijala několik opatření. Mimo jiné od začátku června na čtyři měsíce snížila o 1,50 koruny na litr spotřební daň z benzinu a nafty. U nafty ve středu schválila prodloužení snížení spotřební daně do konce příštího roku. Důvodem podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) nejsou vysoké ceny, ale srovnání konkurenčního prostředí zejména s Polskem. „Pokud bychom to neučinili, tak naši dopravci, kteří mají třeba konkurenci v příhraničních oblastech, by u každého litru měli ztrátu 1,50 koruny, když budou tvořit cenovou nabídku," uvedl.

Nejlevnější benzin natankují nyní řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr v průměru za 38,67 koruny. Nafta je nejlevnější v Královéhradeckém kraji, litr tam prodávají průměrně za 44,22 koruny. Naopak nejdražší benzin natankují řidiči ve Středočeském kraji, kde litr benzinu stojí průměrně 39,58 koruny. Nejdražší nafta se tankuje v Praze, litr tam prodávají průměrně za 45,24 koruny.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky benzin, nafta, pohonné, hmoty, cena, doprava, benzina, čerpací, stanice, ČR, vývoj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.