středa 28. července 2021 Viktor

Zkušební komisaři vyhlásili stávkovou pohotovost, kritizují ministerstvo

Zkušební komisaři pro autoškoly dnes vyhlásili zatím časově neomezenou stávkovou pohotovost. Důvodem je jejich nespokojenost s kroky ministerstva dopravy, které podle nich dlouhodobě ignoruje jejich požadavky. Komisaři chtějí především změny v procesu vzdělávání a státního dozoru. Do dnešního odpoledne se podle ankety do akce zapojilo zatím asi 110 komisařů, tedy zhruba čtvrtina z celkového počtu. Novinářům to řekl mluvčí Asociace zkušebních komisařů ČR Jan Bajgar. Ministerstvo už v pátek výtky odmítlo s tím, že s komisaři pravidelně jedná a jejich zástupci byli zapojeni i do vytváření nové legislativy.

Asociace avizovala vyhlášení stávkové pohotovosti v minulém týdnu. Do dnešních zhruba 15:00 se k ní připojilo přes 110 komisařů, vyplývá z ankety asociace. Ta ale upozorňuje, že nejde o konečné číslo a může se dál měnit. Komisaři ve stávkové pohotovosti dál pracují, ale zároveň prostřednictvím připravených letáků informují veřejnost o současném stavu a svých výtkách vůči ministerstvu. Podle Bajgara je pohotovost zatím časově neomezená, komisaři nyní chtějí jednat s ministerstvem. Pokud by nenastal posun, jsou podle Bajgara komisaři připraveni ke stávce. Termín, do kterého by chtěli dosáhnout dohody, zatím stanoven nemají.

"Jednání, která byla vedena několik let, nepřinesla žádný vývoj v diskutovaných tématech. Pracovníci ministerstva dopravy evidentně nechtějí nebo neumějí přijmout odpovědnost za činnost, která jim nepochybně náleží. Takovou činností by měl být především státní dozor ve věcech zkušebních komisařů. Nelze však opomenout ani naše školení a metodické řízení činností," vysvětlila asociace svůj postoj. Stát podle ní dlouhodobě porušuje i směrnice EU. Asociace proto žádá změny v procesu vzdělávání, které podle ní neodpovídá aktuálním trendům v Evropě. Současný systém komisaři označují za přežitý. Podle nich likviduje jejich obor a ohrožuje případný vstup nových komisařů.

Ministerstvo s kritikou nesouhlasí. "Není to pravda, pravidelně se s nimi scházíme a budeme scházet i nadále, jsou zapojeni v příslušných pracovních skupinách," řekl v pátek k výtkám asociace mluvčí ministerstva František Jemelka. Podle něj jsou zástupci komisařů členy pracovní skupiny autoškolství. "Například u změny nové legislativy byli od samého počátku až po její schválení. Přímo se podíleli na tvorbě konkrétních ustanovení, které odsouhlasili. Následně zástupce MD seznámil členy Asociace zkušebních komisařů na videokonferenci a obdrželi metodiku," uvedl mluvčí. Zároveň se podle něj komisaři účastní i dalších jednání a ministerstvo je pravidelně kontroluje. Úřad přitom spolupracuje i s policií.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, automobilová, školy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Verča Verona

Je před volbama, takže cokoliv aše současná vláda dělá, "je špatně". I kdyby to bylo ze zlata. Abchom tedy nakonec nedopadli jako v 89! Teď by to ale asi bylo ještě trochu horší.

úterý, 20. července 2021, 16:05

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.