středa 2. prosince 2020 Blanka

Pozitivní vliv koronaviru: Automobilový provoz opět slábne, zatím asi o třetinu

Spolu se zpřísňováním protikoronavirových opatření postupně slábne i automobilový provoz v zemi. Jeho intenzita je nyní zhruba o třetinu nižší než před měsícem. Spolu s tím se snížil i počet nehod, vyplývá z policejních statistik. Intenzita provozu na tuzemských silnicích klesala i na jaře, kdy v období nejtužších opatření spadla zhruba na polovinu běžného provozu.

Doprava začala klesat už v první polovině října, každým týdnem klesá v průměru zhruba o desetinu. Postupně se tak projevují vládní opatření, kdy čím dál více lidí v posledních dnech pracuje z domova, zavřeny navíc postupně byly restaurace, obchody nebo zábavní centra, kam lidé často auty cestovali. Výraznější pokles v dopravě nastal často právě po začátku účinnosti nových vládních kroků. V případě dalšího zpřísnění protikoronavirových opatření tak lze očekávat také další oslabování provozu na silnicích.

Slabší intenzita dopravy má samozřejmě i přímý vliv na nižší nehodovost. Slábnoucí provoz však podle mnoha expertů může vést i k negativním důsledkům. Upozorňují, že někteří řidiči na volnějších silnicích mohou ztrácet ostražitost a to zvyšuje riziko závažných dopravních nehod. To se potvrdilo už během jarního nouzového stavu, kdy se podle statistik Centra pro dopravní výzkum i přes snížení dopravy podíl usmrcených na počet nehod zvýšil o 22 procent.

Oslabení provozu zaznamenali i dopravci. Počet zákazníků se u nich v posledních dnech snížil o vysoké desítky procent už na méně než polovinu oproti běžnému počtu cestujících. Dopravci proto zrušili desítky dálkových i lokálních spojů.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, automobilová, koronavirus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.