Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Častý problém zubních ordinací – zahraniční lékaři bez kompletního pracovního povolení

 
pátek, 25. ledna 2019, 14:29

Kromě ordinace ve Zdravotnickém zařízení Máj, by se měli mít lidé na pozoru například i v Suchém Vrbném. Nám se podařilo zjistit, kdo má na starost ordinaci na Máji a také, co s ní bude dál. Vyzpovídali jsme pro vás zubní lékařku Zuzanu Vystrčilovou, která je předsedkyní Revizní komise Oblastní stomatologické komory v Českých Budějovicích.

Zdravotnické zařízení, včetně ordinací a personálu, má pod sebou firma TRASTO Consulting s.r.o. Jednatel firmy se s námi ale odmítl bavit a tak jsme pátrali dál, reálně totiž hrozí, že zubní ordinace ve které už přes rok není lékař, přijde o registraci. Jak ale poznat ordinaci, která splňuje podmínky Zdravotnického odboru Krajského úřadu od té, která je nesplňuje?

„Každé zdravotnické zařízení musí být  označeno tak, aby byl jasný provozovatel, jeho IČO, jméno ošetřujícího lékaře, ordinační doba a telefon. Splnění podmínek provozování praxe kontroluje Krajský úřad. Zaregistrovat se v ordinaci, která má na dveřích pouze telefonní číslo je velmi lehkomyslné. Pacienta by rozhodně mělo zajímat, kdo bude jeho registrující lékař,“ říká zubní lékařka Zuzana Vystrčilová a popisuje častý problém zubních ordinací, bohužel i těch českobudějovických. „Na Máji ale i v Suchém Vrbném jsou ordinace, které provozují právnické osoby. Ty v ordinacích zaměstnávají zubní lékaře. Při jejich současném nedostatku  je velmi obtížné takové zaměstnance najít a udržet a tak tam pracují zahraniční lékaři, kteří k nám přicházejí například z Ukrajiny. Problém je, že často nemají splněné všechny požadavky na povolení pracovat u nás jako lékaři. Především splnění aprobační zkoušky není jednoduché a dochází tak k častým výměnám a tím i nestabilitě v poskytování zubní péče."

Stejně tak, jako ordinace nesmí fungovat pouze v přítomnosti sestry, neexistuje pojem registrační poplatek. „Minimálně v zařízeních, která mají smlouvy s pojišťovnami se za registraci nic neplatí. Registrace zavazuje zdravotnické zařízení, že se o takového pacienta bude starat a poskytovat mu péči v rámci zdravotního pojištění. Doporučila bych všem, kteří si hledají zubního lékaře, aby pečlivě zvážili, komu se svěřují do péče. Rozhodně by je při návštěvě ordinace měl vždy vyšetřit lékař a jedině on by měl rozhodovat o případných odborných vyšetřeních jako je rtg a stanovit postup dalšího ošetření." dodává Vystrčilová.

V případě, že si pacient chce ověřit zubního lékaře, vyhledat si ho může v registru České stomatologické komory. 

Napsal(a) Adéla Cinklová | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

VIDEO: Ovocná šťáva, která pálí tuky: Výsledek uvidíte za sedm dní

sobota, 19. ledna 2019, 09:40

Dietní režimy většinou ovoce omezují nebo zakazují, ale já vám ho doporučím – v podobě citrusové šťávy, která dokáže s...

Stav poslední pacientky po otravě krve ve Frýdlantu se zlepšil

úterý, 8. ledna 2019, 09:08

Stav posledního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant se výrazně zlepšil. Žena je...

Inspektoři odhalili v zeleném čaji z Číny mix nebezpečných pesticidů

pondělí, 7. ledna 2019, 15:37

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ve spolupráci s celníky nevpustili na český trh zásilku čaje z Číny....

VIDEO: Šťáva proti kocovině, která vás zaručeně postaví na nohy

neděle, 30. prosince 2018, 10:46

Asi každý zažil to ráno, kdy po bujaré noci nebyl schopen ani vstát z postele. Nebyl jsem a nejsem výjimkou… Ale dneska už vím,...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

V Jihočeském kraji přibylo v prvním čtvrtletí 68 obyvatel

V Jihočeském kraji v letošním prvním čtvrtletí přibylo 68 obyvatel, což znamená, že v regionu k 31. březnu žilo 642.201 lidí. O přírůstek se zasloužilo přistěhování. Jinak v kraji více lidí zemřelo, než se narodilo. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Počet obyvatel Česka se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil zhruba o 3000 na téměř 10,653 milionu lidí. Za přírůstkem je opět hlavně přistěhovalectví z ciziny.

Budějcká Drbna

Návštěvníci brněnské zoo se mohou těšit na korsaky

Návštěvníci brněnské zoo se mohou těšit na korsaky - drobné lišky ze Střední Asie, které zoo pořídila. Do Brna dorazili z německého Heidelbergu. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí zahrady Michal Vaňáč.

Brněnská Drbna

RegioJet na lince z Liberce do Prahy končí se stevardy. O tuhle práci není zájem

Cestující na autobusové lince mezi Libercem a Prahou společnosti RegioJet se budou muset obejít beze služeb stevarda či stevardky na palubě autobusu. Firmě se nedaří pozice stevardů obsazovat, uchazečů je málo. Na vybraných vnitrostátních linkách proto nahradí stevarda samoobslužný servis.

Liberecká Drbna

AKTUÁLNĚ: Hasiči zasahují u rozsáhlého požáru. Na Libavé hoří deset hektarů lesa

U rozsáhlého požáru ve vojenském prostoru Libavá zasahují jednotky ve třetím stupni požárního poplachu. Jedná se o opravdu náročný zásah v těžce dostupném terénu, nepřístupném pro dojezd cisteren, uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Olomoucká Drbna

Dvaatřicetiletý muž se vloupal do novostavby. Ukradl věci za zhruba dvacet tisíc korun

Nářadí, kabely, spotřebiče a další věci ukradl dvaatřicetiletý muž z novostavby v katastru obce Vícenice. Vloupáním se policisté zabývali od první poloviny dubna, nyní zloděje vypátrali.

Jihlavská Drbna

Zálohování PET lahví? Podle studie se jejich sběr nezvýší, spíš naopak

Zálohovat PET lahve nebo ne? Touto otázkou se zabývalo ministerstvo životního prostředí. Podle studie Centra ekonomických a tržních analýz zálohový systém nezaručí zvýšení sběru PET lahví na devadesát procent, ohrozí třídění ostatních druhů odpadů a nemotivuje spotřebitele, aby nepohazovali odpad v přírodě. Česko má podle analýzy jeden z nejlépe fungujících systémů na třídění obalů a případné zálohy ho ohrozí. Ministerstvo životního prostředí se proto zatím nepřiklání k povinnému zavedení záloh na PET lahve.

Hradecká Drbna