Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Častý problém zubních ordinací – zahraniční lékaři bez kompletního pracovního povolení

 
pátek, 25. ledna 2019, 14:29

Kromě ordinace ve Zdravotnickém zařízení Máj, by se měli mít lidé na pozoru například i v Suchém Vrbném. Nám se podařilo zjistit, kdo má na starost ordinaci na Máji a také, co s ní bude dál. Vyzpovídali jsme pro vás zubní lékařku Zuzanu Vystrčilovou, která je předsedkyní Revizní komise Oblastní stomatologické komory v Českých Budějovicích.

Zdravotnické zařízení, včetně ordinací a personálu, má pod sebou firma TRASTO Consulting s.r.o. Jednatel firmy se s námi ale odmítl bavit a tak jsme pátrali dál, reálně totiž hrozí, že zubní ordinace ve které už přes rok není lékař, přijde o registraci. Jak ale poznat ordinaci, která splňuje podmínky Zdravotnického odboru Krajského úřadu od té, která je nesplňuje?

„Každé zdravotnické zařízení musí být  označeno tak, aby byl jasný provozovatel, jeho IČO, jméno ošetřujícího lékaře, ordinační doba a telefon. Splnění podmínek provozování praxe kontroluje Krajský úřad. Zaregistrovat se v ordinaci, která má na dveřích pouze telefonní číslo je velmi lehkomyslné. Pacienta by rozhodně mělo zajímat, kdo bude jeho registrující lékař,“ říká zubní lékařka Zuzana Vystrčilová a popisuje častý problém zubních ordinací, bohužel i těch českobudějovických. „Na Máji ale i v Suchém Vrbném jsou ordinace, které provozují právnické osoby. Ty v ordinacích zaměstnávají zubní lékaře. Při jejich současném nedostatku  je velmi obtížné takové zaměstnance najít a udržet a tak tam pracují zahraniční lékaři, kteří k nám přicházejí například z Ukrajiny. Problém je, že často nemají splněné všechny požadavky na povolení pracovat u nás jako lékaři. Především splnění aprobační zkoušky není jednoduché a dochází tak k častým výměnám a tím i nestabilitě v poskytování zubní péče."

Stejně tak, jako ordinace nesmí fungovat pouze v přítomnosti sestry, neexistuje pojem registrační poplatek. „Minimálně v zařízeních, která mají smlouvy s pojišťovnami se za registraci nic neplatí. Registrace zavazuje zdravotnické zařízení, že se o takového pacienta bude starat a poskytovat mu péči v rámci zdravotního pojištění. Doporučila bych všem, kteří si hledají zubního lékaře, aby pečlivě zvážili, komu se svěřují do péče. Rozhodně by je při návštěvě ordinace měl vždy vyšetřit lékař a jedině on by měl rozhodovat o případných odborných vyšetřeních jako je rtg a stanovit postup dalšího ošetření." dodává Vystrčilová.

V případě, že si pacient chce ověřit zubního lékaře, vyhledat si ho může v registru České stomatologické komory. 

Napsal(a) Adéla Cinklová | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

VIDEO: Šťáva proti kocovině, která vás zaručeně postaví na nohy

neděle, 30. prosince 2018, 10:46

Asi každý zažil to ráno, kdy po bujaré noci nebyl schopen ani vstát z postele. Nebyl jsem a nejsem výjimkou… Ale dneska už vím,...

Léčitelům bez povolení možná bude hrozit až milionová pokuta

čtvrtek, 20. prosince 2018, 08:34

Léčitelům, kteří svou praxi neohlásí krajskému úřadu, bude podle návrhu zákona hrozit pokuta 100 tisíc korun, při opakovaném...

Prvního pacienta po otravě krve v Nemocnici Frýdlant pustili domů

pátek, 7. prosince 2018, 07:49

Prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant propustili lékaři Krajské nemocnice...

Sexuolog Pastor: Virtuální sexualita se masivně rozšířila

středa, 5. prosince 2018, 10:17

Podle sexuologa Zlatka Pastora se masivně rozšířila virtuální sexualita, při níž sexuální aktivitu zprostředkovávají technologie....

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Nájezdy a sjezdy na dálnici D3 budou podle náměstka Knota hotové do roku 2022

Náměstek hejtmanky Josef Knot představil krajským zastupitelům harmonogram prací kolem dálnice D3. Podle něj budou nájezdy a sjezdy na dálnici hotové nejdéle do roku 2022. Ve stejné lhůtě by měl být dokončen také dálniční obchvat z Úsilného do Dolního Třebonína. Některé jeho části se ale stále nemohou stavět.

Budějcká Drbna

POČASÍ NA STŘEDU: Zřídka jasno až zataženo, ale jarní teploty trvají

Ve středu očekávají meteorologové většinou oblačno, místy přechodně i polojasno. Po přechodu studené fronty k nám bude proudit chladnější vzduch od západu až severozápadu.

Brněnská Drbna

Neznámý muž volal seniorce a chtěl vědět, kolik má doma peněz

Senioři se často stávají terčem všemožných podvodníků a zlodějů. Ti využívají zejména důvěřivosti a bezbrannosti starších lidí. Tento případ sice dopadl dobře, ale měl by být varováním pro ostatní.

Liberecká Drbna

Senior vjel rychle do zatáčky a dostal smyk. Porazil zděnou měřící stanici a způsobil škodu za více než sto tisíc

U obce Kolšov došlo včera okolo deváté hodiny ranní k dopravní nehodě. Dvaaosmdesátiletý řidič nepřizpůsobil rychlost jízdy při průjezdu zatáčkou a dostal smyk.

Olomoucká Drbna

Na Vysočině zatím zmizelo od silnic prvních tříd 73 reklam

Na Vysočině zatím od silnic prvních tříd zmizelo 73 z celkových 182 reklamních zařízení, jejichž odstranění vyžaduje z bezpečnostních důvodů novela zákona o pozemních komunikacích. Mluvčí kraje Jitka Svatošová sdělila, že celkový počet nezahrnuje jen klasické billboardy, ale i další nepovolená reklamní zařízení, například reklamní plachty na plotech nebo mostech.

Jihlavská Drbna

Rozšíření rychnovské nemocnice za 400 milionů korun má roční zpoždění

Připravované rozšíření krajské nemocnice v Rychnově nad Kněžnou za 400 milionů korun nabralo zhruba roční zpoždění. Projekt sice má od roku 2017 státní podporu v rámci budování průmyslové zóny Kvasiny - Solnice, ale ministerstvo zdravotnictví na investici dosud nevypsalo projektovou výzvu. Kraj tak zatím od státu žádné peníze na stavbu nemá. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Ministerstvo uvedlo, že na investici nemá ve svém rozpočtu peníze.

Hradecká Drbna