Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Častý problém zubních ordinací – zahraniční lékaři bez kompletního pracovního povolení

 
pátek, 25. ledna 2019, 14:29

Kromě ordinace ve Zdravotnickém zařízení Máj, by se měli mít lidé na pozoru například i v Suchém Vrbném. Nám se podařilo zjistit, kdo má na starost ordinaci na Máji a také, co s ní bude dál. Vyzpovídali jsme pro vás zubní lékařku Zuzanu Vystrčilovou, která je předsedkyní Revizní komise Oblastní stomatologické komory v Českých Budějovicích.

Zdravotnické zařízení, včetně ordinací a personálu, má pod sebou firma TRASTO Consulting s.r.o. Jednatel firmy se s námi ale odmítl bavit a tak jsme pátrali dál, reálně totiž hrozí, že zubní ordinace ve které už přes rok není lékař, přijde o registraci. Jak ale poznat ordinaci, která splňuje podmínky Zdravotnického odboru Krajského úřadu od té, která je nesplňuje?

„Každé zdravotnické zařízení musí být  označeno tak, aby byl jasný provozovatel, jeho IČO, jméno ošetřujícího lékaře, ordinační doba a telefon. Splnění podmínek provozování praxe kontroluje Krajský úřad. Zaregistrovat se v ordinaci, která má na dveřích pouze telefonní číslo je velmi lehkomyslné. Pacienta by rozhodně mělo zajímat, kdo bude jeho registrující lékař,“ říká zubní lékařka Zuzana Vystrčilová a popisuje častý problém zubních ordinací, bohužel i těch českobudějovických. „Na Máji ale i v Suchém Vrbném jsou ordinace, které provozují právnické osoby. Ty v ordinacích zaměstnávají zubní lékaře. Při jejich současném nedostatku  je velmi obtížné takové zaměstnance najít a udržet a tak tam pracují zahraniční lékaři, kteří k nám přicházejí například z Ukrajiny. Problém je, že často nemají splněné všechny požadavky na povolení pracovat u nás jako lékaři. Především splnění aprobační zkoušky není jednoduché a dochází tak k častým výměnám a tím i nestabilitě v poskytování zubní péče."

Stejně tak, jako ordinace nesmí fungovat pouze v přítomnosti sestry, neexistuje pojem registrační poplatek. „Minimálně v zařízeních, která mají smlouvy s pojišťovnami se za registraci nic neplatí. Registrace zavazuje zdravotnické zařízení, že se o takového pacienta bude starat a poskytovat mu péči v rámci zdravotního pojištění. Doporučila bych všem, kteří si hledají zubního lékaře, aby pečlivě zvážili, komu se svěřují do péče. Rozhodně by je při návštěvě ordinace měl vždy vyšetřit lékař a jedině on by měl rozhodovat o případných odborných vyšetřeních jako je rtg a stanovit postup dalšího ošetření." dodává Vystrčilová.

V případě, že si pacient chce ověřit zubního lékaře, vyhledat si ho může v registru České stomatologické komory. 

Napsal(a) Adéla Cinklová | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

VIDEO: Ovocná šťáva, která pálí tuky: Výsledek uvidíte za sedm dní

sobota, 19. ledna 2019, 09:40

Dietní režimy většinou ovoce omezují nebo zakazují, ale já vám ho doporučím – v podobě citrusové šťávy, která dokáže s...

Stav poslední pacientky po otravě krve ve Frýdlantu se zlepšil

úterý, 8. ledna 2019, 09:08

Stav posledního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant se výrazně zlepšil. Žena je...

Inspektoři odhalili v zeleném čaji z Číny mix nebezpečných pesticidů

pondělí, 7. ledna 2019, 15:37

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ve spolupráci s celníky nevpustili na český trh zásilku čaje z Číny....

VIDEO: Šťáva proti kocovině, která vás zaručeně postaví na nohy

neděle, 30. prosince 2018, 10:46

Asi každý zažil to ráno, kdy po bujaré noci nebyl schopen ani vstát z postele. Nebyl jsem a nejsem výjimkou… Ale dneska už vím,...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Lidé nechtějí v Ševětíně průmyslovou zónu. Petici podepsalo za dva dny přes tisíc lidí

Více než tisíc podpisů se objevilo na petici, která chce zastavit záměr výstavby skladového a výrobního areálu v Ševětíně. Ten má stát na místě historického dvora Švamberk. Proti záměru výstavby průmyslové zóny bojují nejen místní, ale i okolní obce.

Budějcká Drbna

Zdrogovaná a polonahá matka před svými dětmi zaútočila v Králově Poli na strážníky

Strážníci v pondělí řešili polonahou a hlasitě křičící ženu, kterou v Králově poli doprovázela skupinka dětí. Při příjezdu zjistili, že je to matka dětí a bez ohledu na ně chtěla strážníkům utéct a následně na ně dokonce zaútočila.

Brněnská Drbna

Český musherský pár na Mistrovství Evropy zabodoval! Domů vezou dvě medaile

Jména Veronika Navrátilová a Václav Vančura jsou v musherském světě dobře známá. Pro ostatní jde o pár žijící v Rokytnici nad Jizerou, který se svou početnou smečkou patří mezi světové špičky v závodění se psy. A teď si připsali další úspěchy.

Liberecká Drbna

Neznámého pachatele, který vykradl prodejnu telefonů, stíhá police

V sobotu ráno vykradl neznámý pachatel prodejnu mobilních telefonů v Jeseníku. Škoda zatím není vyčíslena.

Olomoucká Drbna

Vysočina podpoří nákup aut pro dobrovolné hasiče. V šesti obcích rozdělí skoro dva miliony

Kraj Vysočina přispěje dalším šesti obcím na nákup dopravního automobilu pro dobrovolné hasiče. Rozdělí mezi ně asi 1,8 milionu korun. Příspěvek získá také obec Studenec na Třebíčsku. Nový vůz má nahradit takřka 50 let starou avii. Kraj podporuje ty obce, které zároveň uspěly s žádostí o státní dotaci. Od začátku roku už vyplatil asi 8,7 milionu korun. Novinářům to řekl náměstek hejtmana Pavel Franěk (ANO).

Jihlavská Drbna

V Hradci budou na Dušičky otevřeny hřbitovy déle, MHD posílí

Stotisícový Hradec Králové připravuje opatření na období kolem svátku Památky zesnulých, který připadá na 2. listopad. Technické služby od 25. října do 3. listopadu prodlouží otevírací dobu hřbitovů, dopravní podnik k nim posílí spojení a strážníci rozšíří v okolí kontroly.

Hradecká Drbna