Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Častý problém zubních ordinací – zahraniční lékaři bez kompletního pracovního povolení

 
pátek, 25. ledna 2019, 14:29

Kromě ordinace ve Zdravotnickém zařízení Máj, by se měli mít lidé na pozoru například i v Suchém Vrbném. Nám se podařilo zjistit, kdo má na starost ordinaci na Máji a také, co s ní bude dál. Vyzpovídali jsme pro vás zubní lékařku Zuzanu Vystrčilovou, která je předsedkyní Revizní komise Oblastní stomatologické komory v Českých Budějovicích.

Zdravotnické zařízení, včetně ordinací a personálu, má pod sebou firma TRASTO Consulting s.r.o. Jednatel firmy se s námi ale odmítl bavit a tak jsme pátrali dál, reálně totiž hrozí, že zubní ordinace ve které už přes rok není lékař, přijde o registraci. Jak ale poznat ordinaci, která splňuje podmínky Zdravotnického odboru Krajského úřadu od té, která je nesplňuje?

„Každé zdravotnické zařízení musí být  označeno tak, aby byl jasný provozovatel, jeho IČO, jméno ošetřujícího lékaře, ordinační doba a telefon. Splnění podmínek provozování praxe kontroluje Krajský úřad. Zaregistrovat se v ordinaci, která má na dveřích pouze telefonní číslo je velmi lehkomyslné. Pacienta by rozhodně mělo zajímat, kdo bude jeho registrující lékař,“ říká zubní lékařka Zuzana Vystrčilová a popisuje častý problém zubních ordinací, bohužel i těch českobudějovických. „Na Máji ale i v Suchém Vrbném jsou ordinace, které provozují právnické osoby. Ty v ordinacích zaměstnávají zubní lékaře. Při jejich současném nedostatku  je velmi obtížné takové zaměstnance najít a udržet a tak tam pracují zahraniční lékaři, kteří k nám přicházejí například z Ukrajiny. Problém je, že často nemají splněné všechny požadavky na povolení pracovat u nás jako lékaři. Především splnění aprobační zkoušky není jednoduché a dochází tak k častým výměnám a tím i nestabilitě v poskytování zubní péče."

Stejně tak, jako ordinace nesmí fungovat pouze v přítomnosti sestry, neexistuje pojem registrační poplatek. „Minimálně v zařízeních, která mají smlouvy s pojišťovnami se za registraci nic neplatí. Registrace zavazuje zdravotnické zařízení, že se o takového pacienta bude starat a poskytovat mu péči v rámci zdravotního pojištění. Doporučila bych všem, kteří si hledají zubního lékaře, aby pečlivě zvážili, komu se svěřují do péče. Rozhodně by je při návštěvě ordinace měl vždy vyšetřit lékař a jedině on by měl rozhodovat o případných odborných vyšetřeních jako je rtg a stanovit postup dalšího ošetření." dodává Vystrčilová.

V případě, že si pacient chce ověřit zubního lékaře, vyhledat si ho může v registru České stomatologické komory. 

Napsal(a) Adéla Cinklová | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

VIDEO: Ovocná šťáva, která pálí tuky: Výsledek uvidíte za sedm dní

sobota, 19. ledna 2019, 09:40

Dietní režimy většinou ovoce omezují nebo zakazují, ale já vám ho doporučím – v podobě citrusové šťávy, která dokáže s...

Stav poslední pacientky po otravě krve ve Frýdlantu se zlepšil

úterý, 8. ledna 2019, 09:08

Stav posledního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant se výrazně zlepšil. Žena je...

Inspektoři odhalili v zeleném čaji z Číny mix nebezpečných pesticidů

pondělí, 7. ledna 2019, 15:37

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ve spolupráci s celníky nevpustili na český trh zásilku čaje z Číny....

VIDEO: Šťáva proti kocovině, která vás zaručeně postaví na nohy

neděle, 30. prosince 2018, 10:46

Asi každý zažil to ráno, kdy po bujaré noci nebyl schopen ani vstát z postele. Nebyl jsem a nejsem výjimkou… Ale dneska už vím,...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

DRBNA HISTORIČKA: Domy v Krajinské ulici

Jan Schinko se v dalším dílu Drbny historičky podíval na Krajinskou ulici. Konkrétně na domy, které v ní stojí. Našli jsme tam asi 11 pekařství, obchodní dům Teta, spořitelna, staré masné krámky nebo obchodníka Karla Micka.

Budějcká Drbna

Ministerstvo jde na ruku uhelným elektrárnám. Chce jim povolit vypouštět do vzduchu skoro o polovinu více rtuti

Místo snahy o ochranu ovzduší, změna vyhlášky. Ministerstvo životního prostředí chce uhelným elektrárnám schválit 40% toleranci v měření toxické rtuti.

Brněnská Drbna

FOTO, VIDEO: Policisté nezapomínají ani na cyklisty. Rozdávají jim lékárničky i pokuty

Cyklisté jsou právoplatní členové silničního provozu. A u nás jich není zrovna málo. Policisté se tak na ně zaměřili v rámci osvětové preventivní akce zaměřené právě na milovníky cyklistiky Na kole bezpečně.

Liberecká Drbna

Francouzský buldoček Bolek se ztratil svému pánovi. Policistům se podařilo ho najít

Policisté prováděli na Velikonoční pondělí dopoledne dohled nad silničním provozem v obci Vrbátky.

Olomoucká Drbna

FOTO, VIDEO: Šestice starostů z Jihlavska požaduje vyřazení z lokalit pro úložiště. Hlavním důvodem je pitná voda

Dnešní odpoledne patřilo v kulturním domě v Dolní Cerekvi na Jihlavsku jednání o hlubinném úložišti radioaktivního odpadu. Šest obcí, které jsou úzce spojeny s lokalitou zvanou Čertův Hrádek, což je jedna z uvažovaných lokalit pro úložiště, hromadně podepsalo dohodu o společném postupu. Jejich další kroky mají vést k vyřazení z uvažovaných lokalit.

Jihlavská Drbna

Rock for People servíruje výběr domácí klubové scény, chystá speciální i akustické sety

Zahraniční headlineři festivalu Rock for People už nějaký ten pátek nejsou tajemstvím, nově organizátoři zveřejnili i české a slovenské kapely, které mezi 4. a 6. červencem dorazí do Hradce Králové. Návštěvníci se opět můžou těšit na výběr z domácí klubové scény, kterou festival Rock for People už léta systematicky podporuje.

Hradecká Drbna