Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

O rostoucím nádoru vaječníku žena vůbec nemusí vědět. Věda jde naštěstí dopředu, říká primář brněnské onkologie Josef Chovanec

 
středa, 11. července 2018, 08:37

Jen v Česku touto nemocí každoročně onemocní zhruba tisícovka žen, zároveň jich bohužel sedm stovek umírá. Zlidovělý název syndrom malé sukně přitom nenapovídá o pravé podstatě této zákeřné nemoci. Řeč je o rakovině vaječníků. Toto onemocnění nejvíce postihuje ženy po menopauze a jeho největší zrádností je, že žena většinou o bujícím nádoru ani neví. O příčinách, prevenci, léčbě i výzkumu jsme vyzpovídali primáře oddělení gynekologické onkologie Masarykova onkologického ústavu Josefa Chovance.

Nádory vaječníků tvoří zhruba 4 % všech nádorů u žen. Jaká je aktuální situace v České republice a jak se případně změnila v poslední dekádě?

Nádory vaječníků jsou velmi různorodou skupinou onemocnění, u dospělých žen jde nejčastěji o karcinomy a blíží se spíše 5 % mezi všemi nádory žen. Poslední známé údaje z České republiky udávají 1023 nových případů na 100 000 žen. Pro srovnání, v roce 2003 to bylo 1260 nových případů. Spíše než jako pokles bych to ale z dlouhodobého pohledu okomentoval jako oscilaci kolem hodnoty incidence 1000.

Co se ale skutečně mění, jsou parametry přežívání a interval do progrese onemocnění. Díky novým terapeutickým možnostem pacientky s tímto onemocněním žijí déle.

MUDr. Josef Chovanec, Ph.D., se narodil v roce 1959 v Olomouci. Vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Od 80. let se věnuje porodnictví a gynekologii. Na sklonku tisíciletí rozšířil své zaměření na gynekologickou onkologii. V roce 2011 získal z onkogynekologie doktorát. Je autorem řady vědeckých publikací a členem několika českých i zahraničních vědeckých komisí. Primářem oddělení gynekologické onkologie při MOÚ je od roku 2009.

Jaké jsou hlavní příznaky, kterých by si měla žena všímat?

Příznaky časných stádií onemocnění bohužel buď zcela chybí, nebo jsou spíše diskrétní. Jedná se o neurčité bolesti podbřišku, pocit nadýmání, změny ve frekvenci vyprazdňování stolice atp. Pro pokročilá stádia je pak typické zvětšování břicha na vrub samotnému nádoru, ale také v souvislosti s tvorbou tekutiny, která se tvoří v dutině břišní. Obojí vede ke zvětšení obvodu pasu, což žena nejlépe pozná tak, že jí najednou nesedí oblečení. 

Příznak souvisí nejen s růstem nádoru, především ale s rostoucím objemem volné tekutiny v dutině břišní, která vzniká reakcí na zhoubné bujení. Tato volná tekutina může narůstat i v rozmezí několika dnů, takže sukně, která byla v pondělí pohodlně nositelná, v pátek nejde zapnout. Obecně se jedná o pozdní příznak související s šířením onemocnění v pánvi a v dutině břišní.

A ano, takto popisují vjem pacientky se zhoubným onemocněním vaječníku, které v různém časovém intervalu zjišťují, že jim nepadne oblečení, které ještě nedávno pohodlně nosily. K tomuto zjištění nemusí docházet během měsíců, ale i dnů, takže nad tím nelze jednoznačně mávnout rukou a myslet si, že se problém týká pouze tloustnutí.

Existují nějaké faktory, které mohou zvýšit riziko vzniku nádoru vaječníku? 

Základní je dědičnost, cca 10 % nádorů vaječníku je geneticky vázaných. Ostatní považujeme za náhodné a žádné významné rizikové faktory nejsou známy. Hodně diskutovaným tématem je ale samotný vznik onemocnění, zde přichází v úvahu negativní vliv nepřetržitých ovulací.

V dávné historii, době lovců a sběračů, byl cyklus žen dlouhodobě blokován vlivem častých těhotenství a dlouhodobého kojení. Až s agrární revolucí a plánováním reprodukce se objevuje menstruační cyklus jak ho známe dnes. Předpokládá se, že opakované ovulace „zraňují“ povrchový epitel vaječníku, a ten je poté náchylný k působení dalších rizikových faktorů. Mezi často uváděné rizikové faktory patří bezdětnost, brzký začátek menstruačního cyklu (před 12. rokem života), pozdní menopauza (po 50. roce života), obezita či kouření….

I přes veškeré pokroky medicíny je většina případů odhalena až v pokročilém stádiu - proč je tomu tak? Měly by se ženy nějak více chránit nebo zajímat o své zdraví?

U karcinomu vaječníku je sledována nejvyšší mortalita ze všech gynekologických nádorů. Důvodem je především pozdní detekce onemocnění. Časná stádia onemocnění jsou zachycena spíše náhodně, v 75 % případů je onemocnění diagnostikováno až v tzv. III. stádiu ze 4 možných, kdy už je rozšířené po dutině břišní.

V současné době neexistuje univerzálně použitelný ukazatel, který by se vyskytoval pouze u pacientek s karcinomem vaječníku a u zdravých pacientek ne. Stejně tak vaginální ultrazvukové vyšetření, zejména u obézních postmenopauzálních pacientek, nemá 100% výtěžnost. I při pravidelných gynekologických ročních prohlídkách může dojít ke vzniku nádoru v tzv. diagnostickém okně, tedy mezi dvěma konsekutivními prohlídkami.

vajecniky.png

Jak se může tedy žena sama lépe chránit?

Vzhledem k tomu, že onemocnění nemá žádné jasné časné příznaky, nezbývá než především důsledně docházet na pravidelné roční gynekologické prohlídky ke specialistovi, který rutinně používá vaginální ultrazvukové vyšetření.

I při neurčitých změnách vnímání pocitů z břišní dutiny a pánve je dobré objednat se na vyšetření i mimo stanovený interval. Zcela jistě ale doporučujeme vyšetření tehdy, pokud se objeví zvětšení břicha, nepravidelné krvácení, nevolnosti, zvracení, tlak v pánvi a podobně.

Máte v oboru nějakou novinku v oblasti screeningu? Můžete rizikovou skupinu žen nějak více hlídat, podobně jako je to u rakoviny děložního čípku?

Rizikovou skupinou jsou v případě karcinomu vaječníku ženy s geneticky vázaným onemocněním. Těch je mezi 10 a 15 % a jedinou možností, jak onemocnění zachytit časněji, je zkrácení intervalu mezi preventivními prohlídkami. Obvykle tyto pacientky zveme po 6 měsících.

Nejvýrazněji ale snižují pravděpodobnost výskytu onemocnění preventivní chirurgické výkony, proto u nosiček mutací genů BRCA 1 a BRCA 2 doporučujeme preventivní odstranění vaječníků a vejcovodů. Doporučený věk pro tento výkon je mezi 35. - 40. rokem věku.

Jak spolu vlastně souvisí nádory vaječníků s dědičností?

Dědičně vázané nádory odlišuje od náhodných nádorů především nižší věk v době stanovení diagnózy (obvykle o 10-15 let dříve), bývají dobře citlivé na standardní léčbu a pacientky s dědičnou formou nádoru vaječníku mají lepší celkové přežití i pro pokročilé stádium nemoci.

Kromě vyšší frekvence pravidelných gynekologických prohlídek, včetně vaginálního ultrazvukového vyšetření, doporučujeme od 35. roku odstranění vaječníků a vejcovodů, čímž se riziko vzniku dědičně vázaného onemocnění redukuje o 97 %.

Pravidelné gynekologické prohlídky včetně vaginálního ultrazvuku mají zásadní význam, avšak neuchrání před vznikem onemocnění mezi dvěma kontrolami. Toto onemocnění se může vyvíjet roky na úrovni buněčných změn, jakmile ale dojde ke vzniku nádoru, jeho růst a šíření po dutině břišní může být u některých agresivních forem otázkou týdnů.

Jinými slovy onemocnění dlouho probíhá skrytě, bezpříznakově a jeho zachytitelné projevy už obvykle souvisejí s jeho rozšířením po dutině břišní, proto má oprávněně špatnou pověst tichého zabijáka.

gyneonko.jpg

Kam by se ženy, které pociťují některé z Vámi popsaných příznaků, měly ideálně obrátit? Máte třeba i nějakou telefonickou linku nebo info-portál?

Vzhledem k tomu, že se jedná o vzácné onemocnění, které má specifické diagnostické a léčebné postupy, preferujeme nejlépe telefonickou konzultaci pacientky nebo jejího ošetřujícího gynekologa s lékařem v konziliární onkogynekologické ambulanci.

Telefonická konzultace vyžaduje především klinické zkušenosti s tímto onemocněním na takové úrovni, aby rozhovor vedl k rozklíčování potíží a minimalizovalo se riziko bagatelizace a následního prodlení ve stanovení diagnózy.

Existuje nějaký posun v léčbě tohoto zákeřného typu zhoubného onemocnění? Biologická léčba, imunoterapie... Přinesly do postupů v léčbě rakoviny vaječníků nějaký pokrok?

Standardní léčebný protokol se opírá o radikální operační výkon a navazující podání chemoterapie. Rozsah operačního výkonu se odvíjí od rozsahu onemocnění a zdravotního stavu pacientky. Důležitá je zkušenost operatéra s tímto druhem výkonů, proto by měly být koncentrovány na centra komplexní onkologické péče, resp. akreditovaná pracoviště garantující odbornost zaměstnanců.

V případě, že i při maximální snaze nelze nádorovou hmotu zcela odstranit, je v současné době již standardní podávat tzv. chemobioterapii. Přesněji se jedná o preparát Avastin, který obsahuje látku bevacizumab. Ta brání nádoru zakládat si cévy a zprostředkovaně tak znemožňuje jeho růst.

Lze také použít preparát olaparib, který se používá v léčbě pacientek s recidivou dědičného karcinomu vaječníku s mutací v genu BRCA 1,2.

Další možností se do budoucna může stát imunoterapie, která využívá tzv. dendritických buněk. Tento přístup k léčbě onkologických onemocnění probíhá v rámci klinických studií. Čeští vědci vyvinuli přípravek DCVAC/OvCa, jehož princip spočívá v separaci jednoho typu bílých krvinek: dendritických buněk pacientky.

Dendritické buňky se laboratorně „naučí“ rozpoznávat znaky buněk karcinomu vaječníku. Formou podkožních injekcí se tyto naučené bílé krvinky vracejí pacientkám zpět do imunitního systému, kde způsobí řízenou imunitní odpověď proti nádorovým buňkám.

Slibným očekáváním od tohoto postupu je prodloužení intervalu do dalšího vzplanutí nemoci, resp. navození trvalé remise. Popsaná očekávání jsou právě výzkumným záměrem uvedených klinických studií. Podle průběžných výsledků publikovaných na začátku června použití přípravku DCVAC snižuje riziko zhoršení nemoci či úmrtí o téměř 60 %.

Do jakých zařízení může žena v Brně zajít na vyšetření? Hradí léčbu pojišťovna?

Preventivní prohlídky jsou plně v kompetenci gynekologa, v případě, že shledá podezření na abnormální nález, domlouvá konziliární vyšetření v onkogynekologické ambulanci. Preventivní gynekologická prohlídka v Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) je součástí balíčku preventivních vyšetření nabízených široké veřejnosti.

Vyžádaná vyšetření v onkogynekologické ambulanci probíhají po objednání buď samotnou pacientkou, nebo na doporučení registrujícího gynekologa.

Výhodou MOÚ v léčbě solidních nádorů je, že sdružuje léčebné a terapeutické složky v jednom zařízení a obvykle se pacient potkává se „svým“ léčebným týmem, který ho jeho léčbou provází. Další možnosti komplexní onkologické péče nabízejí specializované ambulance Fakultní nemocnice Brno.

Samotná léčba nádoru vaječníků, pokud se týká člověka pojištěného u smluvní zdravotní pojišťovny (těch je dohromady 7), je plně hrazena onou pojišťovnou. 

Napsal(a) Martin Šeda | Foto Masarykův onkologický ústav
 


 

Kam dál?

V České Lípě je tularemie zajíců, nemoc je přenosná na člověka

čtvrtek, 5. července 2018, 12:05

V České Lípě je tularemie zajíců, nemoc je přenosná na člověka. Ohnisko je v Dubici, mimořádná opatření k zamezení šíření této...

Kvůli otravě z jídla bylo v nemocnici 57 lidí, devět tam zůstane

středa, 6. června 2018, 11:08

Lékaři hradecké fakultní nemocnice ošetřili dohromady 57 lidí, kteří se začátkem týdne přiotrávili jídlem z provozovny rychlého...

Muži začínají místo partnerského sexu dávat přednost pornu, říká...

pondělí, 4. června 2018, 16:07

Bezproblémově dostupná pornografie na tabletech či chytrých telefonech je stále větším problémem jak pro partnerské vztahy, tak...

Lékaři z Ukrajiny, kteří jsou v Česku, musí mít zkoušku do roka

úterý, 29. května 2018, 09:20

Lékaři z Ukrajiny, kteří už v Česku jsou, si musí aprobační zkoušku dodělat do roka. Ministerstvo zdravotnictví výjimku udělilo...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Babiš lže, zlobí se syn Karla Svobody. Na...

  • Babiš: Můj syn nikdy neměl české občanství,...

  • Kryli Babišovi záda v Čapím hnízdě. Pak...

  • Můj syn má schizofrenii, prozradil novinářům...

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

Kvůli sněhu je řada vozovek na jihu Čech sjízdná s opatrností

Většina jihočeských silnic je sjízdná pouze se zvýšenou opatrností. V kraji sněžilo hlavně v neděli večer a v noci na dnešek. Sněhové přeháňky byly i dnes po ránu. Vyplývá to z informací dispečinku jihočeské správy a údržby silnic.

Budějcká Drbna

POČASÍ NA PONDĚLÍ: Teploty přes den klesnou i pod nulu, místy se dočkáme i sněžení

Na začátek týdne nás čeká oblačno až zataženo, lokálně občasné slabé sněžení, během dne v nížinách i slabé srážky smíšené. Ráno a večer čekejme náledí.

Brněnská Drbna

V říjnu přepadl lupič v kukle obchod, nyní je již za mřížemi

Na začátku října přepadl maskovaný muž prodejnu v Libštátu. S vytaseným nožem chtěl po zaměstnankyních deset tisíc korun. Pachatele policie dopadla a poslala do vězení.

Liberecká Drbna

Třiapadesátiletá žena řídila bez řidičáku a s platným zákazem řízení, hrozí jí dva roky ve vězení

Třiapadesátiletou ženu, která řídila osobní auto, zastavili policisté v sobotu 17. listopadu krátce před půlnocí v Kozlovicích na Přerovsku. Žena nepředložila řidičský průkaz a policie zjistila, že žádný nemá.

Olomoucká Drbna
Aktualizováno před 17 minutami

SJÍZDNOST: Na části silnic Vysočiny je ujetý sníh, hlavní tahy jsou mokré

Silnice na Vysočině jsou kvůli sněžení sjízdné jen s velkou opatrností. Solené tahy jsou mokré, ujetý sníh posypaný drtí je na vozovkách nižších tříd. V noci na dnešek nemohly někde vyjet kamiony, odstavená auta místy brzdila dopravu i po ránu. Policie eviduje od nedělního večera 13 nehod, při nichž bylo lehce zraněno sedm lidí, řekla dnes krajská mluvčí Dana Čírtková. Teploty se v kraji drží pod nulou, místy sněží.

Jihlavská Drbna

V Roztokách hořel kamion, škoda přesáhla milion korun

Požár návěsu nedaleko rodinného domu v Roztokách na Náchodsku byl nahlášen na krajské operační a informační středisko hasičů v neděli v brzkých ranních hodinách. Na místo byli vysláni profesionální požárníci z Jaroměře a dobrovolné jednotky z Velké Jesenice a Bohuslavic.

Hradecká Drbna