Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sedm pivních zážitků v Praze

 
pondělí, 1. prosince 2014, 15:22

Praha, to není jen historická metropole, která láká množstvím památek nebo kulturním vyžitím. Na své si tu přijdou také milovníci tekutého chlebu. Kromě spousty podniků nabízejících různá piva, v hlavním městě sídlí přes dvě desítky malých pivovarů, pivní lázně i pivotéky.

„Praha se v posledních letech stala evropsky významným centrem pivní kultury. Je to skutečně město, které právě prožívá svůj pivní zlatý věk. Kromě místních piv, která zde vaří již přes pětadvacet (mini)pivovarů, v Praze totiž ochutnáte i pestrou produkci regionálních českých a moravských pivovarů i velký výběr piv zahraničních – doslova celý pivní svět,“ upozorňuje marketingová ředitelka Pražské informační služby – Prague City Tourism Kateřina Pavlitová a dodává: „Návštěvník si tu může vybrat z velmi široké nabídky kvalitních podniků – od gastronomicky zaměřených restaurací s pivním programem přes ochutnávkové restaurace se čtvrtou pípou až po specializované pivní bary či pivotéky.“ Inspirovat se můžete na www.doprahyzapivem.cz.

 

Sedm pivních tipů Malostranské Drbny

 

Klášterní pivovar Strahov

Nedaleko Pražského hradu najdete Klášterní pivovar Strahov. Jde o minipivovar s ročním výstavem okolo tisíce hektolitrů. Právem jsou tu pyšní na své pivo Sv. Norbert, které nese název po zakladateli řádu premonstrátů, jež sídlí ve Strahovském klášteře. Kromě světlého a tmavého Norberta tu vaří čtyřikrát do roka pivní speciály a další příležitostná piva. Celkem tu vyrábí již deset druhů piva, tři celoročně a sedm sezónně.

Historicky se tu pivo vařilo zhruba od roku 1629, poté byl pivovar začátkem dvacátého století zrušen. Znovu byl obnoven až v roce 2000 po rozsáhlé rekonstrukci.

Minipivovar si lze samozřejmě za výkladu průvodce prohlédnout, pivo ochutnat a také si ho s sebou odnést v lahvích. Pro celé skupiny klidně uspořádají team-building s pivními soutěžemi nebo pivní večer s živou hudbou. Posedět lze v prostorách s jedinečnou atmosférou a českou kuchyní.

Klášterní pivovar Strahov, Strahovské nádvoří 10, Praha 1
www.klasterni-pivovar.cz

 

Pivní lázně BBB Praha

Tradiční wellness procedury vás už omrzely? Zkuste pivní lázně na Starém Městě. Jak to probíhá?

„Naložíte“ se do kádě s pivní lázní, tedy teplou vodou obohacenou o přísady, ze kterých se vaří pivo, jako je chmel, kvasnice nebo sladový šrot. A jen tak mimochodem si k tomu můžete načepovat pivo. Poté vás čeká relaxace na lůžku z ovesné slámy, kde se tělo vypotí a uvolní. Nejde přitom jen o odpočinek, blahodárné a léčivě účinky koupele v kvasnicovém pivu jsou známé už od středověku.

„Není to jen zajímavý zážitek, ale i léčivá procedura. Navštěvují nás lidé, kteří mají potíže s atopickými ekzémy, lupenkou nebo akné,“ říká Olesya Feshaková z Pivních lázní BBB.  Lázně patří do skupiny Bier Bottich Bad, nejstarší a největší celoevropské sítě pivních lázní chráněných patenty a užitnými vzory. „Rovněž jsme nejstaršími v České republice a naše služby jsou certifikované,“ dodává Feshaková. Káď pro dvě osoby stojí 2 500 korun.

Pivní lázně BBB Praha, Masná 5, Praha 1
www.pivnilaznebbbpraha.cz

 

Pivotéka Království piva

Až 150 druhů lahvových piv z malých pivovarů, pivní speciály, ale i posezení se šesti měnícími se pivy na čepu. To je Pivotéka Království piva v Bubenči. Jen namátkou, ochutnat tu můžete třeba Pivovar Matuška, Vítek z Prčic, Modrava, Vyškov nebo Radniční pivovar Jihlava. Najdete tu ale i inspiraci na vánoční dárky nejen v podobě pivní kosmetiky, ale i pivní cedule a etikety.

Přitom pivotéka není jen obchodem, kde se degustuje. Je to ráj pivařů, místo, kde lze nalézt pivní rozmanitost a pivní kulturu. „Zákazníci pivotéky by se měli dozvědět také mnoho dalších informací o pivu, pivovarech a všem, co se piva týká. Pivotéka zároveň musí nabídnout pivní osvětu pořádáním pivních degustací a setkáváním se zajímavými lidmi z pivovarského prostředí,“ říká Ondřej Krym, který za projektem pivotéky stojí. První si otevřel před čtyřmi roky v Chomutově.

Pivotéka Království piva, Bubenečská 33, Praha 6
www.kralovstvipiva.com

 

Restaurace a pivovar U Medvídků

Restaurace U Medvídků patří k největším a nejstarším pivnicím v Praze, navštěvují ji generace Pražanů. Dům je pojmenován po majiteli Janovi Medvídkovi, který zde roku 1466 založil pivovar, fungující až do roku 1898.

Ochutnat tu můžete několik pivních speciálů, namátkou 1466 (nepasterizovaný světlý ležák; název je odvozen od roku založení pivovaru a zároveň udává jeho stupňovitost - 14,66°), Medvídkovské bílé (15° světlý speciál dokvášený s medem v dubových sudech), Růženku (11° pšeničné pivo, vhodné k letnímu osvěžení) nebo Kaštanové pivo (18°speciál s chutí vánoc).

Kromě toho tu s použitím historické technologie vaří X-BEER-33, nejsilnější pivo na světě, polotmavý ležák, který kvasí v dubových sudech po dobu dvě stě dní. Dát si tu můžete pivní zmrzlinu, pivovici neboli pivní brandy či si odnést pivní tabulku čokolády.

Jako jeden z mála minipivovarů, umožňují U Medvídků uvařit si svoje vlastní pivo. Vše probíhá v mikropivovaru za asistence zkušeného sládka.

Vaří tu českou kuchyni.

Restaurace a pivovar U Medvídků, Na Perštýně 7, Praha 1
www.umedvidku.cz

 

Návštěvnické centrum Staropramen

Pivo se na Smíchově vaří už od roku 1871 a tamní pivovar je prakticky jediným velkým průmyslovým podnikem, který zůstal v centru Prahy. Návštěvnické centrum Staropramen, které sídlí přímo v historické budově pivovaru, vás nechá nahlédnout pod pokličku toho, jak se pivo na Smíchově vařilo kdysi a nyní.

Nejde o žádnou nudnou exkurzi, procházka po stopách výroby piva je interaktivní. Nejprve se ocitnete na náměstí, které vás zcela přenese do atmosféry staré Prahy. Nechybí měšťanské domy ani stylové lavičky. Následuje cesta do laboratoře sládka Paspy, ve které objevil originální recepturu piva Staropramen. Paspa se pak stává vaším virtuálním průvodcem, zavede vás až k samotné historické varně nebo modelu stáčecí linky. A co by to bylo za návštěvu pivovaru, kdyby na konci chyběla degustace. Ta vás čeká v pivním baru.

Vstupné do Návštěvnického centra Staropramen začíná na 169 korunách.

Staropramen, to není jen vůně piva na Smíchově. Letos na podzim je tomu právě patnáct let, co společnost Pivovary Staropramen začala budovat síť vlastních restaurací Staropramen Potrefená husa. Tím úplně prvním podnikem byla restaurace v Praze na Vinohradské ulici. Dnes je Potrefených hus v metropoli šestnáct.

Návštěvnické centrum Staropramen, Pivovarská 9, Praha 5
www.centrumstaropramen.cz

 

Škola čepování Lukáše Svobody

Další netradiční zážitek pro milovníky zlatého moku. Šnyt, hladinka, mlíko, na dvakrát, řezané? Že netušíte, o čem je řeč? Mistr světa v čepování z roku 2010 Lukáš Svoboda vám tyto pojmy nejen vysvětlí, ale pivo vás také naučí čepovat.

Takový kurz trvá čtyři hodiny a je hlavně o praxi. Lukáš vás postaví za výčep a předvede vám, jak docílit bezchybně načepovaného piva. Ochutnávání povoleno!

Kromě toho si odnesete zajímavosti o chuťových profilech piv, dozvíte se, jak se pivo vyrábí a spoustu dalších zajímavostí ze světa piva. Z kurzu, který stojí 3 200 korun na osobu, si odnesete také diplom a dárek.

S odborníkem Lukášem Svobodou nemusíte absolvovat jen kurz, ale i malou pivní tour po vyhlášených pražských pivnicích. Během 2,5 hodiny navštívíte čtyři podniky.

Škola čepování Lukáše Svobody, Míšeňská 12, Praha 1
http://lokal.ambi.cz/#skola

 

Muzeum piva Praha

Jak se vařilo pivo v minulosti a dnes u nás i ve světě? S tím vás seznámí expozice Muzea piva. Na modelu pivovaru zjistíte, jak se vyrábí slad a pivo a zažijete zde i opravdovou vůni chmele a sladu. Veškerou výrobu si můžete prohlédnout a suroviny osahat. Kromě toho uvidíte stovky historických artefaktů.

Také tady se ochutnává. „Ve sklepních prostorách se nachází dvě hospůdky, jedna ze třináctého století a druhá z období socialismu. Tady si mohou návštěvníci vychutnat čtyři piva, která jsou v ceně vstupenky,“ popisuje Kryštof Paleta z pivního muzea. Vstupné je 250 korun.

V muzeu si můžete zakoupit pivní suvenýry, jako jsou půllitry, trika či magnety.

Muzeum piva Praha, Husova 7, Praha 1
www.beermuseum.cz

Foto: jednotlivé podniky

 


 

Kam dál?

Bezpečnostní opatření při rozsvěcení vánočního stromu na...

pátek, 28. listopadu 2014, 20:27

Vánoční strom na Staroměstském náměstí se rozsvítí zítra v 17.00 hodin. Po něm budou následovat slavnostní fanfáry a zpěv koled....

Zaměstnanost mladých: Česká republika patří k nejlepším, panují ovšem...

pátek, 28. listopadu 2014, 10:07

Zajímavou prezentaci si na čtvrtek připravili analytici z Českého statistického úřadu. Týkala se nezaměstnanosti mladých lidí....

Lidé a firmy darovali ve sbírce 173 tun potravin pro lidi v nouzi

neděle, 23. listopadu 2014, 19:38

Národní potravinová sbírka překonala svou loňskou premiéru. Lidé v sobotu darovali 146 tun jídla pro potřebné, dalšími 25,5 tuny...

Pítka a fontány se připravují na zimu

neděle, 23. listopadu 2014, 08:46

Z pítek a fontán na území metropole pomalu zmizela voda, ale před úplným vypnutím a zazimováním musí projít důkladnou revizí a...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Pavel Kowacz: Některé vinylové desky mají...

  • Císařská louka svítí do dáli díky nové...

  • V iTwistu z KFC našla sklo, obsluha jí...

  • Více než čtvrt milionu lidí si musí do konce...

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

Taxify v Budějcích nabízí nejen rychlý odvoz, ale i flexibilní zaměstnání

Nově brázdí českobudějovické ulice kromě ostatních taxikářů i řidiči využívající aplikaci estonské společnosti Taxify. Ta umožňuje rychlý odvoz i nízkou cenu. Mobilní aplikaci navíc vítají nejen zákazníci, kterým k rychlé přepravě po městě stačí doslova pár kliků, ale i řidiči, kteří mají možnost si sami určit pracovní dobu. Využívání aplikace je totiž plně flexibilní a záleží tak jen na řidičích, kdy a jak dlouho s ní chtějí jezdit.

Budějcká Drbna

Aktivisté Slušní lidé dostali za přerušení divadla pokuty celkem za 126 tisíc. Příště prý budou ještě radikálnější

Členové hnutí Slušní lidé dostali pokuty celkem za 126.000 korun za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí. Radnice Brno-střed uložila příkazem pokutu 25 lidem. Členové hnutí podali odpor.

Brněnská Drbna

Libercem na kole. Městem opět projedou cyklisté

Jak podpořit cyklodopravu v Liberci? Co takhle společnou cyklojízdou. Ta se koná tradičně v rámci v rámci zářijových týdnů mobility. Tentokrát proběhne tento čtvrtek od 17.05. Start i cíl je na radnici a cyklisté projedou ta nejdůležitější místa ve městě.

Liberecká Drbna

Skauti z Česka, Polska a Kanady se opět vypraví na zvelebování okolí Staré vody na Libavé

Ve Staré Vodě u Libavé bude o víkendu 21. - 23. 9. 2018 pokračovat skautský projekt Obnova Staré Vody. Skauti z Česka, Polska a Kanady dlouhodobě pracují na úpravě a udržování areálu historického poutního místa v okolí poutního areálu s kostelem sv. Anny, tedy v místě bývalé významné obce, která zanikla krátce po druhé světové válce.

Olomoucká Drbna

Čtvrtá středeční oběť na silnicích Vysočiny. Při nehodě u Víru na Žďársku zemřela spolujezdkyně

Špatných zpráv ze silnic Vysočiny bohužel není pořád dost. Na předchozí tři smrtelné nehody navázala čtvrtá, která se po poledni udála u obce Vír na Žďársku.

Jihlavská Drbna

V Hradci Králové vrcholí cvičení vojenských zdravotníků zemí V4

Mezinárodního cvičení zdravotnických jednotek států visegrádské skupiny (V4) a dalších členských zemí NATO nazvané Medical Man 2018 se v Hradci Králové účastní více než 200 vojenských zdravotníků. Novinářům to dnes řekl šéf Agentury vojenského zdravotnictví, pod které polní nemocnice patří, Zoltán Bubeník. Cvičení na hradecké základně vojenských zdravotníků dnes vyvrcholilo ukázkou zásahu v terénu, včetně převozu zraněných do polní nemocnice, která vznikla v areálu kasáren. Cvičení skončí v pátek 21. září.

Hradecká Drbna