Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Někdy vstanu osmdesátiletý, jindy se probudím a je mi padesát, říká Bolek Polívka

 
čtvrtek, 25. července 2019, 10:43

„Když mi bylo sedm, to znamená, že jsem ještě neměl tu nulu na konci,“ začal Bolek odpovídat na otázku, co si přál, když byl dítě. „Tehdy jsem si přál být lesníkem nebo polesným. Teď je mi sedmdesát a polesným už nebudu. Ale neměnil bych.“ Bolek Polívka bude mít 31. července sedmdesát. U příležitosti jeho narozenin vznikla výpravná kniha s názvem Bolek, kterou dnes pokřtil ve Vaňkovce.

Herec Boleslav Polívka oslaví přesně za týden své sedmdesáté narozeniny. Výhoda tohoto věku podle něj prý spočívá v tom, že už před sebou má míň práce než za sebou. Společně se svými přáteli dnes v Brně pokřtil novou knihu s příhodným názvem Bolek.

Kniha je koncipována jako výpravná publikace, na které se autorskými příspěvky podíleli Polívkovi přátelé Arnošt Goldflam, Jan Hřebejk, Milan Lasica nebo Pavel Liška. Přispěla také hercova dcera Anna Polívková a jeho bývalá manželka Chantal Poullain. „Je to krásné, když vychází knížka a člověk si evokuje věci, které se mu stávaly,“ komentoval křest Bolek Polívka. „Ta poslední část, poslední období po krásném mládí a skvělé dospělosti by se dala popsat jako ‚vypadáš dobře‘“.

Kniha obsahuje přes dvě stovky fotografií, některé jsou z osobního archivu, na ostatních se podílela celá řada současných fotografů

Kromě textů je v knize také přes dvě stě fotografií zachycujících momenty hercova profesního i osobního života. Část z nich pochází z rodinného archivu, zbytek pak v průběhu let pořídili fotografové František Poláček, Jef Kratochvíl či dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma. „Všechno je otázka náhody. Já měl možnost se s Bolkem potkat, ještě když studoval tady na JAMU. Moje fotky jsou tedy z té doby, kdy jsem fotil Bolka a jeho krásné spolužačky,“ řekl dnes fotograf Rostislav Košťál, jehož fotografie jsou v knize také hojně zastoupeny.

Křtu se účastnili také hercovi přátelé. Herec, dabér a rozhlasový moderátor Zdeněk Junák, který celým křtem prováděl, uvedl, že Polívku rád oslovuje jako profesora. Učil ho totiž pantomimu a klauniádu. „Za těch sedmdesát let z Bolečka vyrostl šikovný mládenec, vynikající herec, mim, klaun, a taky dobrý člověk,“ vzpomínal Junák. Kromě něj byl přítomný také brněnský radní pro kulturu Marek Fišer, který herci jménem města Brna popřál vše nejlepší k narozeninám a zmínil, že jeviště Divadla Bolka Polívky projde menší rekonstrukcí, která by měla proběhnout během prázdnin.

Jsem obklopen samými skvělými lidmi, kteří mi dodávají energii. Zkrátka potřebuji být u té jiskry, říká Bolek Polívka

Knihu dnes ve Vaňkovce pokřtil také Juraj Groch, jehož nápadem byla realizace jubilejní knihy. „Děkuji, Bolku, že sis našel čas, o který jsem tě obral. A doufám, že se tady za dalších deset let potkáme,“ řekl dle Polívkových slov kapitán ‚projektu kniha‘. Jejím kmotrem je herec Michal Isteník.

Celému křtu příhlížely přibližně tři stovky lidí. Někteří z nich si potom nechali podepsat jak novou knihu, tak i fotografie, na kterých jsou s hercem zvěčněni. Většina z těch, co si poctivě vystála frontu na podpis, oslovovala Polívku familiárně a vzpomínala, jak se s hercem potkala i několik desítek let nazpět.

Zatím to jde, ještě nekulhám,“ smál se Bolek, zatímco už přibližně hodinu a půl seděl u stolku, kde rozdával autogramy. I přes nekonečnou frontu vyhověl všem. „Přece bych je nemohl poslat pryč, co by si pak měli myslet?“ uzavřel Bolek Polívka, který se s lidmi ochotně fotil a každému potřásl rukou.

Napsal(a) Sára Davidová | Foto Sára Davidová
 


 

Kam dál?

Ministerstvo kultury bude 14 dní bez ministra, uvedl Babiš

čtvrtek, 25. července 2019, 09:42

Ministerstvo kultury bude zhruba dva týdny bez ministra. Premiér Andrej Babiš (ANO) nechce nikoho pověřit jeho vedením poté, co...

Dva koncerty kapely Rammstein neměly podle Prahy 10 povolení

úterý, 23. července 2019, 10:09

Sinobo Stadium v pražských Vršovicích neměl podle prvního místostarosty Prahy 10 Filipa Humplíka (ODS) potřebné povolení pro dva...

Lví král v tuzemských kinech porazil Spider-Mana

pondělí, 22. července 2019, 16:11

V čele víkendové návštěvnosti českých kin vystřídal další kapitolu filmové série Spider-Man: Homecoming snímek Lví král od studia...

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

neděle, 21. července 2019, 19:03

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

V Suchém Vrbném bude upraven vodovod a kanalizace. Práce potrvají do příštího roku

V Suchém Vrbném začnou v září práce na obnově vodovodu a kanalizace. Pracovat se začne v ulici Československých legií už v září. Náklady vyjdou na tři miliony korun a hotovo by mělo být do dubna příštího roku.

Budějcká Drbna

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 000 lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Brněnská Drbna

Invazi vojsk připomene ve středu pietní akce u liberecké radnice

Každoročně si město Liberec připomíná události 21. srpna a ani letošní 51.výročí nebude výjimkou. Pietní akce opět proběhne u pomníku vedle schodů liberecké radnice.

Liberecká Drbna

Pořadatelé připravili pro třetí ročník Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje několik novinek

Třetí ročník Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje se letos nese ve znamení změn. Pořadatelé připravili hned několik originálních kategorií.

Olomoucká Drbna

Do ulic Jihlavy vyjel „dokumentární" trolejbus. Festival bude klást důraz na ekologii

Jihlavskými ulicemi ode dneška znovu jezdí festivalový autobus. Upozorňuje na nadcházející 23. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který začne 24. října. Výzdobu navrhl Juraj Horváth. Jeho grafika nechává prostor fantazii, i když odkazuje na ochranu životního prostředí, kterou se festival letos inspiruje. Proto bude jeho součástí výsadba 23 ovocných stromů, které budou základem budoucího festivalového sadu.

Jihlavská Drbna

FOTO: A jsou fuč. Schody do nebe už jsou minulostí

Budova, které byla několik desítek let trnem v oku, zmizela. Vybydlený panelák, který dostal podle netypického tvaru přezdívku Schody do nebe, je fuč. Demoliční práce tak skončily. A za pár měsíců začne nová výstavba hotelového komplexu.

Hradecká Drbna