Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

RECENZE: Kamasi Washington fanouškům naservíroval další epické album

 
pondělí, 18. února 2019, 18:42

Kamasi Washington je borec… blázen… nebo zkrátka megaloman. Točit tak obsáhlé desky, to se už v dnešním hudebním světě, který čím dál tím víc alba jako taková odsouvá na vedlejší kolej, příliš nevidí. Na 173 minut dlouhý debut Epic navazuje deskou delší o dalších 10 minut. Dostala název Heaven & Earth a je opět naprosto mocným dílem.

Saxofonista Kamasi Washington je zjevením jazzové scény. Usilovně pracuje na tom, aby se o něm jednou mluvilo jako o legendě. Aby byl dáván do stejné linie například s Johnem Coltranem. Právě s ním je často srovnáván, což určitě není zcestné, avšak o kopii jako takové se mluvit nedá. Washington kráčí vlastním směrem. Směrem, který hudebně otevřené hlavy sráží do kolen a žánrové konzervy až popuzuje. Pro někoho génius, pro dalšího možná někdo, kdo staví až na příliš nabubřelých prvcích.

Osobně spadám do první skupiny… Jsem tvorbou tohoto mohutného muzikanta naprosto okouzlen. Debut Epic považuji za jedno z největších jazzových děl vůbec a z novinky nemám pocit, že by se nastavená laťka snížila. Prostě se pokračuje tam, kde se v roce 2015 skončilo (respektive v roce 2017, kdy vyšlo EP Harmony Of Difference). Nechybí tak velmi rozmáchlé kompozice plné až filmových chorálů, nádherné melodie, jazzové jamování, sólové zpěvy… Je to mistrný koktejl, který člověka unáší do jiných sfér. Nutí ho zastavit a poddat se této ohromné nahrávce.

Album je rozdělené na tři celky – Heaven, Earth a The Choice. Osobně preferuji hlavně část Earth, která mi přijde provzdušněnější a zkrátka protkanější silnějšími motivy. Neznamená to, že by první část alba byla špatná, ale když po jednom z pěti vinylů, které v kompletu jsou, sahám, většinou je z části zvané Earth.

Mimochodem když jsem zmínil The Choice, tak to je velmi povedený vtípek. Tento dodatek je totiž skrytým bonusem, ke kterému se musíte dostat s nožem v ruce. Upozorňuji, že řezání do sběratelského kartonu je velmi bolestivé, ale výsledek za to stojí, protože The Choice je velmi vydařený bonus, kterému dominuje krásná verze slavné písně Will You Love Me Tomorrow od Carole King.

Samotné balení alba je na pohled impozantní (vlastním vinylovou verzi, ale věřím, že CD na tom není jinak), ale je třeba k němu přistupovat vyloženě v rukavičkách. V tomto případě je opravdu opatrná manipulace na místě, protože se jinak obávám, že životnost papíru nebude dlouhá… Album Epic bylo v tomto ohledu promyšlené lépe, škoda, že se v nastoleném trendu nepokračovalo.

Kamasi Washington natočil další mistrnou nahrávku, ke které bude radost se vracet a neustále pronikat do jejích tajů. Ostatně pomáhali mu s ní totální muzikantská esa (nechybí ani samotný Thundercat), takže tady se prostě hraje ta nejvyšší škola.

Napsal(a) Václav Votruba | Foto repro vydavatele alba
 


 

Kam dál?

Billie Eilish: Teenagerka, které bude patřit rok 2019, přijede do...

středa, 13. února 2019, 14:00

Billie Eilish, nejdiskutovanější teenager na planetě a hudebnice, které bude podle britského magazínu NME patřit rok 2019....

Fenomenální Bastille už za pár dní v Praze

úterý, 12. února 2019, 05:30

Jedna z nejúspěšnějších britských kapel současnosti Bastille v čele s charismatickým Danem Smithem už za pár dní zahraje v Praze....

Snímek Bohemian Rhapsody se stal nejvýdělečnějším filmem v Česku

čtvrtek, 7. února 2019, 14:58

Film Bohemian Rhapsody za 14 týdnů promítání v České republice vydělal 222,6 milionu korun, čímž překonal dosud nejvýdělečnější...

Orlando Bloom i Tom Holland. Liberec loni přivítal několik filmových...

úterý, 5. února 2019, 17:11

V Liberci se v uplynulém roce vystřídalo hned sedm filmových štábů, vznikaly tu scény pro Spidermana, seriál Carnival Row nebo...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Budějcká Drbna

Do Brna se vrací první česká zlatá olympijská medaile.Vybojoval ji téměř před stoletím Bedřich Šupčík na laně

Poprvé na olympiádě v Paříži vlála na nejvyšším stožáru československá vlajka a hrála se národní hymna 20. července 1924. Zasloužil se o to Bedřich Šupčík z brněnského Sokola, který v čase 7,2 sekundy zvítězil ve šplhu na laně. Lidé si medaili mohou prohlédnout na sportovní výstavě Branky Body Brno mapující historii brněnského sportu.

Brněnská Drbna

Nemocnice v Jablonci, Jilemnici, České Lípě a Liberci dostanou od kraje třicet milionů

Rada kraje schválila částku třicet milionů korun, která poputuje hned do čtyř nemocnic. Nejvíce, přesně polovinu z celé částky dostane Krajská nemocnice v Liberci.

Liberecká Drbna

Žena si na diskotéce odložila kabelku na židli. Její nepozornosti využil zloděj

Dvaačtyřicetiletá žena přišla v neděli o kabelku na šumperské diskotéce. Uvnitř měla peníze, platební kartu, doklady, mobil i klíče.

Olomoucká Drbna

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Jihlavská Drbna

Hradec obměnil vedení fotbalového klubu, je v něm i kouč Škorpil

Vládnoucí koalice v Hradci obměnila představenstvo a dozorčí radu místního druholigového fotbalového klubu. V pětičlenném představenstvu a tříčlenné dozorčí radě je pět nových lidí. Do představenstva například nově zasedl hlavní skaut klubu a bývalý trenér Ladislav Škorpil. Primátor Alexandr Hrabálek (za ODS) řekl, že klub by měl ve druhé lize hrál důstojnou roli tak, aby se po výstavbě nového stadionu dostal do nejvyšší soutěže.

Hradecká Drbna