Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Legislativní návrhy budu studovat doma, ale už teď mířím do Bruselu na setkání s Nigelem Faragem, říká Petr Mach

 
čtvrtek, 29. května 2014, 09:42

Letošní eurovolby přinesly Straně svobodných občanů, kterou před pěti lety založil právě Petr Mach, historický úspěch - první překonání magické pětiprocentí hranice, Machovi samotnému pak křeslo europoslance. Svou práci si v Evropském parlamentu má v plánu odpracovat, přestěhovat se ale nehodlá, zapojit se chce hlavně do domácí politiky. "Nechci se stát od reality odtrženým člověkem, který žije jen v bruselských chodbách," řekl Malostranské Drbně. Rozhovor probíhal za přítomnosti tiskové mluvčí strany Svobodných občanů Kateřiny Kašparové.

Začněme od začátku - jaké, dle Vás, byly nejsilnější stránky předvolební kampaně Strany svobodných občanů?

"Byli jsme v ulicích, měli jsme srozumitelné heslo. To je základ úspěchu."

Doplňuje Kateřina Kašparová, mluvčí Svobodných:
"Opravdu intenzivně se osobně zapojila celá řada našich členů a příznivců. Republiku objíždělo sedm kontaktních týmů - tito lidé trpělivě komunikovali s lidmi v ulicích. Měli jsme skvělého volebního manažera Petra Pořízka, který opravdu pečlivě řídil kampaň. Všem těmto lidem patří obrovský dík! Díky penězům z loňských voleb jsme mohli mít i dostatek billboardů i inzerátů (především na internetu), takže jsme byli opravdu dobře vidět. Byli jsme hodně aktivní i na webu a sociálních sítích. Těch silných stránek naší kampaně prostě bylo hned několik a společně vedly k úspěchu, z něhož se opravdu upřímně radujeme."

Jak Vy osobně vnímáte tak nízkou volební účast v České republice? Znechucenost Evropskou unií? Rezignaci na politiku obecně? Nebo snad vliv počasí?

"Skloubila se desiluze z politiků obecně s pocitem, že Evropský parlament nic nezmění. Výsledkem je rekordně nízká účast."

Nízká volební účast byla komentována kdekým. Souhlasíte s tvrzením některých politologů, že nízká volební účast nahrála do karet právě vaší straně a pomohla tak překonat onu pěti procentní hranici?

"I mnoho našich voličů nešlo k volbám, protože vůbec neuznávají legitimitu Evropského parlamentu, takže těžko říct, komu nízká účast prospěla."

Jaká témata pro Vás budou v Evropském parlamentu klíčová?

"Klíčová budou ta témata, která jsme zdůrazňovali před volbami - záměr zrušit povinnost členství v eurozóně a budeme také hlasovat proti všelijakým směrnicím, které by byly nesmyslné nebo drahé pro české občany."

V jednom z předvolebních rozhovorů tvrdíte, že Váš "hlas tam bude slyšet", jaká tedy bude Vaše strategie pro prosazování priorit?

"Zapojíme se do frakce, která bude schopná podat návrh na změnu Smlouvy o fungování EU, budeme nahlas říkat argumenty, proč by euro mělo být dobrovolné."

Doplňuje Kateřina Kašparová, mluvčí Svobodných:
"Díky úspěchu v těchto volbách budeme mít (doufám) i snazší cestu do českých médií. Coby mimoparlamentní strana jsme to měli opravdu těžké a mnohdy bylo prostě nemožné se s čímkoliv, se sebezajímavější zprávou nebo událostí, někam prosadit. Věřím, že teď nám začnou věnovat větší pozornost - což se ostatně ukázalo hned po volbách, kdy nás bylo všude plno. :)"

Kampaň Strany svobodných občanů byla z části postavena na tzv. euronesmyslech. Jakým způsobem chcete proti nim bojovat, když Evropský parlament nemá kompetenci rušit stávající směrnice? Nebyla vaše kampaň do jisté míry populistická, když jste tvrdili, že "si posvítíte na euronesmysly", které z Vaší pozice europoslance není možné zrušit?

Budeme hlasovat proti všem novým návrhům, které by byly škodlivé pro české občany a firmy. Ty staré nezrušíme, v EU rušení platných směrnic může navrhnout jen Evropská komise.

Doplňuje Kateřina Kašparová, mluvčí Svobodných:
"Naše kampaň měla mj. také upozornit na to, jakými nesmysly se ten zástup nikým nevolených úředníků v Bruselu za obrovské peníze ve skutečnosti zabývá. A všimněte si, že slovo "euronesmysly" začali (už i před volbami) užívat i politici z jiných stran - i to svědčí o tom, že se nám kampaň prostě povedla."

Oproti evropským volbám v roce 2009, kdy euroskeptické strany získaly 9 mandátů, se počet mandátů (pokud budeme počítat i křesla komunistů) snížil na 6. Naproti tomu například ve Spojeném království euroskeptické strany značně posílily. Považujete výsledek českých eurovoleb za neúspěch euroskepticismu v České republice?

"Nepovažuji ODS za euroskeptickou, když hlasovala pro Lisabonskou smlouvu, pro předání dalších pravomocí na Brusel, když hlasovala pro regulátora Barrosa na předsedu Evropské komise."

Dle Vašich tvrzení se nemáte v plánu přestěhovat do Bruselu ani se podílet na práci ve výborech. Nemáte pocit, že tímto může být Váš mandát částečně promařený, když ho nebudete využívat na sto procent - je vůbec reálné (a finančně a časově únosné) tímto způsobem zasahovat do politiky v Bruselu/Štrasburku, pokud tam budete pouze dojíždět?

"Hodlám dělat maximum pro prosazení našich záměrů. Nehodlám jen marnit čas na setkáních, kde nejde nic prosadit, kam se poslanci sjíždí jen zapisovat na prezenční listiny, aby dostali eura navíc."

Vaší devizou v předvolební kampani bylo i to, že působíte jako akademik a vyučujete na vysokých školách. S ohledem na výše položenou otázku - máte v plánu stále přednášet na obou školách, nebo úvazky omezíte?

"Výuku omezím, mám nyní úvazky na dvou školách. Ale chci přednášet dál. Nechci se stát od reality odtrženým člověkem, který žije jen v bruselských chodbách."

Další devizou Strany svobodných občanů je, že ve straně má mladé, chytré a progresivní lidi, s dobrou znalostí cizích jazykům, studijními zkušenostmi ze zahraničí, mnohdy s ekonomickým vzděláním. Chystáte některé z nich využít ve Vašem "europoslaneckém" týmu?

"Určitě ano, využijeme lidi, kteří se osvědčili."

V úterním vysílání ČRo si Ivo Streček, ex-europoslanec z ODS, postěžoval na obtížnost prosazování evropských témat v ČR a do tuzemských médií. O komplikovanější akcentaci těchto témat, tudíž i bariéře, jak "prodat svou práci", hovoří také další poslanci. Vnímáte to jako problém, příp. jak jej budete řešit?

"Pro mě osobně se příležitost k vysvětlování našich postojů určitě zvýší. Je jasné, že momentální zájem médií o Svobodné ochabne, přesto jako poslanec budu mít více možností, jak naše názory říkat."

V miniduelu z 20. 5. 2014 uvádíte, že účast na zasedání v Evropském parlamentu určitě zvýší šance Svobodných do sněmovních voleb. Nemáte ale strach, že někteří voliči mohou rozhodnutí nepřesídlit se do Bruselu vnímat jako účelové, a naopak je to popudí?

"Říkal jsem to i před volbam, že se tam nehodlám stěhovat. A naopak mnoho voličů vyjadřovalo obavy, abych se neztratil někde v Bruselu, že  věří, že se zapojím hlavně do domácí politiky. A to také chci! Svoji práci si v Evropském parlamentu ale odpracuju, jen se tam nehodlám přestěhovat. Legislativní návrhy budu studovat doma, ale na nezbytná setkání budu samozřejmě jezdit."

Koho v Evropském parlamentu považujete za svého nejsilnějšího spojence? A vidíte tam i nějaké soupeře - těžké váhy?

"Naším hlavním spojencem je UKIP Nigela Farage. Soupeřem bude blok evropských socialistů a lidovců, kteří se jako obvykle spojí, aby dál prosazovali své představy o EU."

Jakým způsobem budete své kroky společně s ostatními politickými skupinami koordinovat, pokud budete dojíždět pouze na plenární  zasedání? Nebude to obtížné?

"Už teď mířím do Bruselu na setkání s Nigelem Faragem, takže to nebude tak, že bych do Bruselu nejezdil vůbec. Na důležitá setkání budu jezdit."

Vráťme se do nedělního podvečera až večera - jak jste historický úspěch oslavil?

"Volby jsme sledovali v pražském Autoklubu, tam propukl jásot, když jsme se výsledek dozvěděli. Já dal několik rozhovorů médiím, ale ve dvě v  noci jsme už byli s přítelkyní doma."

Doplňuje Kateřina Kašparová, mluvčí Svobodných:
"Byl to úžasný zážitek, skoro bych řekla euforie. Měla jsem obrovskou radost, že se nám to po pěti letech existence strany povedlo. Je pravda, že místo slavení se musel pan předseda nejprve věnovat novinářům, jejichž zájem nás náhle nebývale vzrostl. Jako mluvčí z toho mám pochopitelně velkou radost a moc se těším na další práci s novináři."

Někteří kritici hovořili o příliš dlouhém čekání Svobodných na volební úspěch. Je ve straně po zisku mandátu v EP cítit náboj energie a pozitivní motivace pro další práci?

"Myslím, že uspět ve volbách po pěti letech existence, bez peněz od tajemných sponzorů, je skvělý úspěch. Nabilo to všechny Svobodné k  dalšímu posunu, ať už v podzimních volbách do obecních zastupitelstev nebo pro budoucí volby do Sněmovny."

Např. Andrej Babiš se nechal slyšet, že komunální volby nejsou pro ANO 2011 až tak moc důležité a chtějí uspět jen ve velkých městech. Co SSO a podzimní komunální a senátní volby - už máte jasno, jak budete postupovat?

"Je to plně v rukou našich členů. Mnozí z nich se na komunální volby chystají,  jiní je budou ignorovat. Vím o řadě velkých i malých měst, kde kandidovat budeme."

Až se Petr Mach za pět let ohlédne, co by za svou prací v EP chtěl, a co naopak nechtěl vidět? Pokud tedy nečekáte, že se do té doby EU podaří rozpustit... :)

"To by bylo nejlepší, kdyby se EU do té doby rozpadla a členské země zjistily, že mohou mít volný obchod a volné cestování bez balastu  byrokracie, dotací a nařizování. Budu celou dobu zdůrazňovat, že to je náš cíl. Mít Evropu dobrovolné spolupráce, ne Evropu byrokracie."

Autor: Michaela Lenc

 


 

Komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.
 

Napište nám

Nejčtenější

  • KOMENTÁŘ: Hromadné žaloby – dostane problém...

  • Český hokej zasáhla smutná zpráva. Při...

  • Otec hledá vodáky, kteří ve Větřní na...

  • Zvláštní zábava na Blue Style Prima Festu....

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

DRBNA HISTORIČKA: Sochu Jana Žižky v Táboře nechtěli, tak skončila v Českých Budějovicích

Na snímku pořízeném kolem 9. května 1959 stojí na prostranství ulic Novohradské a Žižkovy jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova. Zatím na zemi. Podstavec byl přivezen ze Žižkova náměstí později. Původně byla tato socha odhalena před radnicí na Masarykově náměstí dne 6. října 1951 u příležitostí Dne Československé armády, a přitom bylo Masarykovo náměstí přejmenováno na Žižkovo.

Budějcká Drbna

Mějte s naším premiérem trpělivost, on sám je migrant, píše Žít Brno italskému premiérovi

Vedení brněnského hnutí Žít Brno dnes ráno pořádně rozvířilo debaty ve společnosti. Vedení hnutí prohlásilo, že by rádo ragovalo na výzvu italského premiéra a pozvalo do Brna několik desítek migrantů z Afriky zachráněných ve Středozemním moři. Český premiér Andrej Babiš to přitom v nedávné době na půdě EU rázně odmítl a nazval cestou do pekel. Žít Brno posílá italskému premiérovi Giuseppe Contemu také dopis, jehož plné znění si můžete přečíst níže.

Brněnská Drbna

Festival Benátská! s Impulsem letos láká na Nohavicu nebo Guano Apes, startuje za týden

Již po šestadvacáté se opět rozběhla mašinérie příprav, aby pak návštěvníci dostali správný servis a notnou porci dobré hudby v podání jak zahraničních, tak i tuzemských kapel a interpretů. Těch se za uplynulé roky na pódiích festivalu Benátská! s Impulsem vystřídalo mnoho - Bryan Adams, Gary Moore, Nightwish, Status Quo, Die Happy, Sabaton, James, Suzi Quatro, Scorpions, Kabát, Jaromír Nohavica, Dan Landa, Chinaski a mnoho dalších.

Liberecká Drbna

PŘEHLED: Podívejte se, kudy se bude vozit odpad z demolice mostu v Komenského ulici

Vedení města Olomouce připravilo seznam tras pro odvoz stavební suti a zeminy z různých míst stavby protipovodňových opatření u řeky Moravy v Olomouci. Vzhledem k tomu, že začala demolice mostu v Komenského ulici, lze očekávat významné množství odpadního materiálu. Podívejte se, kudy bude materiál ze staveniště odvážen.

Olomoucká Drbna

Minidokument Highjump: Prostě se rozběhni a skoč

Cliffdivingové závody Desperados Highjump slaví letos devatenácté výročí svého založení. Letní akce, kterou založila parta kamarádů, které bavilo skákat do vody v hřiměždickém lomu u Příbrami, se zapsala na mapu důležitých evropských, ale i světových závodů tohoto atraktivní sportu.

Jihlavská Drbna

Zaměstnavatel neodvedl téměř 3 milióny korun. Nesrovnalosti zjistila kontrola z finančního úřadu

Policisté z hradeckého oddělení hospodářské kriminality v těchto dnech obvinili dva muže ve věku 40 a 49 let. Viní je z trestného činu neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby.

Hradecká Drbna