Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik Kodras

 
sobota, 20. července 2019, 13:07

Na trénování "obyčejných lidí" už mu nezbývá čas. Spolu se svým týmem se plně věnuje profesionálním sportovcům. Pod rukama už mu prošla taková jména jako Jirka Novotný, Milan Gulaš, Tomáš Sivok nebo Roman Will. I když je budějčák Dominik Kodras na první pohled sympaťák, v posilovně z něj jde strach. Výsledky se pak ale zaručeně dostaví.

Dominik se před pár dny vrátil z Ameriky. „Byl jsem tam dá se říct pracovně. V Kanadě jsem loni na semináři potkal fajn lidi, kteří dělají to samé co já. Oslovili mě a díky tomu jsem získal stáž. První byla v Arizoně u trenéra profesionálních hokejistů. Měl jsem možnost trénovat Austona Matthewse, jeden z top tři hráčů NHL, jednička draftu 2016, superstar, jeden z nejlépe vydělávajících hokejistů, kde bylo skvělý pozorovat, jak tihle kluci makají. Pak jsem byl v Detroitu, kde má můj kolega tréninkové centrum, kam dochází hlavně profesionální fotbalisti a fotbalistky,“ popisuje Kodras.

Rozdíl v trénování českých a amerických sportovců je prý obrovský. „V Americe jsou v přípravě daleko před námi. A myslím, že bude ještě dlouho trvat, než je doženeme. Tam je opravdu vidět, že i když je tam většina sportovců extrémně talentovaných, ví, že musí makat, aby dostali angažmá. Starají se o sebe, investují do sebe, protože ví, že se jim to několikanásobně vrátí,“ vysvětluje a dodává: „Ale díky tomu, že někteří mladí trenéři u nás jezdí do zahraničí a učí se tam, se už i tady dají najít kluci, kteří se té sportovní přípravě věnují. Ale je jich pořád málo.“

Trénování „obyčejných lidí“ už se Dominik v podstatě nevěnuje. Není na to totiž čas. Celou kapacitu mu zabírají profesionální sportovci.  „Je mi hrozně nepříjemný, když musím odmítat lidi. Ale den má jen 24 hodin. U nás už to funguje tak, že ti kluci (profesionální sportovci pozn. redakce) si to mezi sebou řeknou a na základě toho nás pak vyhledávají další a další,“ vysvětluje situaci. „Sport mi byl vždycky hrozně blízký a práce s těmi sportovci je prostě nejvíc co může být. Oni chtějí sami, je nemusíš nutit a jdou tam stranou ty věci, které řeší obyčejná populace,“ vysvětluje, proč se rozhodl věnovat zrovna profíkům.

Dominik Kodras


Narodil se v Českých Budějovicích. Trénování se věnuje přes čtyři roky, zhruba rok se věnuje profi sportovcům. Rukama mu prošli například Jiří Novotný, Milan Gulaš, Roman Will, Jiří Kladrubský, Jindřich Staněk, Nicolas Penner, Josef Talafous, Martin Michek, Lukáš Pokorný, Petr Kváča, Luboš Rob, Dominik Kubalík, Jan Růžička, Tomáš Egert, karatisté z TJ Karate ČB, jednotlivci z AC Sparta Praha, SK Slavia Praha, HC Motor, SK Dynamo, medailista z evropského šampionátu v powerliftingu Martin Prokop a další. Je trenérem pro hráčskou hokejovou agenturu ALVO Sports.

Aktuálně služby Dominika a jeho týmu vyhledávají nejvíce hokejisté. „V hokeji je totiž zakořeněný, že cvičení je obrovskou součástí toho sportu. U fotbalu to třeba tak ještě není, i když jsem hrozně rád, že hodně kluků z Dynama už k nám taky chodí,“ říká.

Se sportovci se zaměřuje především na sportovní výkon. Každý má jiné problémy, někde je limitujícím faktorem vysoké množství tuku, jindy zase zdravotní problémy. Nedílnou součástí je podle Kodrase ale také psychika. „Jakmile jsou kluci třeba rychlejší, obratnější, víc si věří a ty výkony jdou nahoru. Ale znám i spoustu lidí, kteří byli maximálně fyzicky připravení a nedokázali uspět, protože je limitovala hlava. Proto si myslím, že sportovní psychologie je důležitou součástí sportu. V zahraničí už je to úplně normální a myslím, že brzy to začne být i tady. Trénuji třeba i lidi z TJ Karate a ti už mají svého psychologa,“ popisuje.

S klienty pomáhají Dominikovi Kamil Hejdušek, Martin Held a David Skřivánek. „Aktuálně ukončujeme přípravu kluků, Milana Gulaše, Romana Willa, Petra Kváči, Luboše Roba, Jana Růžičky, Lukáše Pokorného, kteří teď budou odjíždět do svých klubů. Odjel Nicolas Penner, pak nás čeká příprava inseason plánů. A samozřejmě se chystáme na další semináře a stáže. Někteří kluci odjíždějí do zahraničí, takže pokud bude třeba, vyrazíme za nimi i tam,“ uzavírá Dominik.

Napsal(a) Elmira Talířová | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější...

středa, 17. července 2019, 13:32

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele...

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí...

pondělí, 15. července 2019, 18:26

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před...

Touha vlastnit auto dnes už není tak silná. Lidé chtějí jen tankovat...

středa, 10. července 2019, 11:24

Jak se v zemi, kde dominují bazary a touha vlastnit, daří operativním leasingům a dalším formám dlouhodobého pronájmu aut? O tom...

Nemám kuchařský idol, nechci nikoho kopírovat, říká sedmnáctiletá...

středa, 26. června 2019, 08:00

Když se ostatní učili počítat, Kristína již zkoušela vařit jeden z nejtěžších gastronomických úkonů, který kombinuje spoustu...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

V Suchém Vrbném bude upraven vodovod a kanalizace. Práce potrvají do příštího roku

V Suchém Vrbném začnou v září práce na obnově vodovodu a kanalizace. Pracovat se začne v ulici Československých legií už v září. Náklady vyjdou na tři miliony korun a hotovo by mělo být do dubna příštího roku.

Budějcká Drbna

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 000 lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Brněnská Drbna

Invazi vojsk připomene ve středu pietní akce u liberecké radnice

Každoročně si město Liberec připomíná události 21. srpna a ani letošní 51.výročí nebude výjimkou. Pietní akce opět proběhne u pomníku vedle schodů liberecké radnice.

Liberecká Drbna

Pořadatelé připravili pro třetí ročník Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje několik novinek

Třetí ročník Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje se letos nese ve znamení změn. Pořadatelé připravili hned několik originálních kategorií.

Olomoucká Drbna

Do ulic Jihlavy vyjel „dokumentární" trolejbus. Festival bude klást důraz na ekologii

Jihlavskými ulicemi ode dneška znovu jezdí festivalový autobus. Upozorňuje na nadcházející 23. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který začne 24. října. Výzdobu navrhl Juraj Horváth. Jeho grafika nechává prostor fantazii, i když odkazuje na ochranu životního prostředí, kterou se festival letos inspiruje. Proto bude jeho součástí výsadba 23 ovocných stromů, které budou základem budoucího festivalového sadu.

Jihlavská Drbna

FOTO: A jsou fuč. Schody do nebe už jsou minulostí

Budova, které byla několik desítek let trnem v oku, zmizela. Vybydlený panelák, který dostal podle netypického tvaru přezdívku Schody do nebe, je fuč. Demoliční práce tak skončily. A za pár měsíců začne nová výstavba hotelového komplexu.

Hradecká Drbna