Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jak sníh komplikuje pohyb zrakově postiženým? A dokážou si vůbec užívat zimní radovánky?

 
čtvrtek, 14. února 2019, 15:11

Vánice, neexistující chodníky a náledí. To s sebou běžně přináší zimní období. Jak se ale v podobném počasí pohybují a orientují lidé slabozrací nebo nevidomí? Podle ředitelky liberecké Tyflocentra Anny Burianové se zvládají poprat s každou nástrahou a zimu si dokonce užívat.

Představte si, že v zimě vyrazíte ven. Kvůli náledí sledujete pečlivě každý krok, vyhýbáte se zamrzlým loužím, uskakujete před projíždějícími auty, a teď to zkuste se zavázanýma očima. A přesto lidé se zrakovým postižením mohou fungovat i v tak obtížných podmínkách.

Komplikuje sníh a námraza pohyb osobám se zrakovým postižením?
Samozřejmě takový povrch může být pro nevidomého člověka poměrně náročný. Díky slepecké holi umí poznat určité nerovnosti jako jsou výmoly, okraj zdi nebo třeba obrubníky, ale jen těžko rozezná zamrzlý povrch. Někteří naši klienti také využívají pomůcky v podobě nesmeků.

A jak je to u lidí slabozrakých?
Tito lidé vnímají skrze svou sítnici různě, vnímají třeba jen určité stíny nebo jen některé barvy. Když je hodně sněhu nebo zuří vánice, označují takové situace souhrnně jako bílá tma. Ta ovšem nemusí nastat pouze v zimě ale třeba i v létě za hodně slunných dnů. Takto mi například klientka popisovala, že když se chce dostat s košem ke kontejnerům, vyjde z domu, ujde několik metrů a podle barev je schopná popelnice najít. Když ale panuje bílá tma, rozezná kontejnery například na vzdálenost dvou kroků.

Pes dokáže upozornit na silnici i visící větve

V zimě často neexistují jasné hranice chodníků a prostředí ovlivňují i sněhové mantinely, jak to zrakově postižení zvládají?
To samozřejmě je problém. Co se týká starších klientů, tak ti samozřejmě v takové době omezují svůj pohyb venku a pokud někam musí, mohou požádat o doprovod, ať již v naší organizaci nebo u někoho blízkého. Zároveň je ale spousta mladých aktivních lidí, kteří se i v zimě běžně pohybují venku, jako i v jiných situacích je zde vítaným pomocníkem pes. Ten je speciálně vycvičen a hlásí různé překážky včetně těch, které ohrožují člověka ze shora, jako například větve stromů.

Když se člověk v zimě zachumlá do šály, čepice a kapuce, kolikrát téměř nic neslyší. Ovlivňuje to nějak vaše klienty?
Popravdě jsem si nevšimla, že by lidé se zrakovým postižením třeba nenosili čepici. Podle mého, když se venku pohybují, vyhodnocují různé situace na základě více aspektů. Nefunguje to ve stylu „Když nevidím, tak jen poslouchám.“

Nevyhýbají se ani zimním sportům, dokonce mají mezi s sebou i mistry

I nevidomí a slabozrací lidé rádi sportují. Často je lidé potkávají třeba na běžeckých závodech, věnují se tito lidé sportování i v zimě?
Určitě ano. Dokáží si skvěle užívat například běžecké lyžování, kdy je doprovází trasér. Mezi naše klientky patří i nevidomá slečna, která byla svého času mistryní ČR ve sjezdovém lyžování. Ačkoli si to my umíme jen stěží představit, ona se pustí ze svahu a skrze sluchátka a se nechá navigovat. Musí to být neskutečný adrenalin. Osobně mám k podobným lidem velký respekt. Ačkoli to totiž vypadá, že mají mantinely a velká omezení, vždycky se najdou lidé, kteří tyto hranice bourají a posouvají.

Když budeme chtít nevidomému člověku pomoci, například ho převést přes silnici, jak to máme udělat správně?
Určitě je dobré oslovit dotyčného dostatečně brzy. Někdy si lidé myslí, že nevidomí mají extrémně zbystřené smysly a vytuší vše, co se kolem nich děje. I mně osobně se ale stalo, že jsme přišla ke klientovi až příliš blízko, promluvila jsem a on leknutím nadskočil. Poté co osobu oslovíme, měli bychom jí nabídnout rámě nebo ruku, nikdy bychom neměli člověka za sebou táhnout nebo ho naopak před sebou tlačit. Dobré je také upozornit na překážky jako jsou schody nebo obrubník.

Pokud takový člověk pomoc odmítne, neměli by si to lidé brát nijak osobně. Mnoho osob se zrakovým postižením je velmi samostatných a jsou zvyklí se pohybovat samy. To ale neznamená, že bychom neměli pomoc nabídnout, jistě je to potěší a velmi často docení, ačkoli nabídku třeba nevyužijí.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto ilustrační foto, zdroj: FEL ČVUT
 


 

Kam dál?

Finále rychle uteklo. Ani jsem nestačila být ve stresu, říká druhá...

čtvrtek, 14. února 2019, 14:37

Vysočina není jen krajem jeřabin, brambor a úspěšných sportovců. V tomto kraji bydlí také krásné ženy. Důkazem je letošní ročník...

Bezhotovostní placení brzy vytlačí hotovost. Platba kartou je...

úterý, 12. února 2019, 08:22

„Až na nějaké výjimky budou do dvou dekád všechny platby elektronické.“ Takovou vizi má Miroslav Lukeš, který necelých osm let...

Online projektové řízení se vyplatí už firmě s deseti zaměstnanci,...

pondělí, 11. února 2019, 13:57

Píšete si pracovní úkoly na lístečky, které si lepíte na monitor počítače, nebo si vedete poznámkový blok či excelovou tabulku?...

Konopí není třeba tabuizovat, pomáhá člověku dlouhou řadu let

úterý, 29. ledna 2019, 09:28

Před 2. světovou válkou byla Česká republika konopnou velmocí a vyvážela širokou škálu produktů. Teď se tato plodina vrací do...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Černé auto, klobouky a zbraně. Narozeninovou oslavu ve stylu Mafie řešili policisté

Budějčtí policisté mají za sebou hon na mafiány. V sobotu před polednem totiž někdo nahlásil dva muže s klobouky a zbraněmi, kteří stojí před domem s pečovatelskou službou. Jejich auto mělo naložit starší dámu a odjet do centra. Nakonec se ale ukázalo, že šlo jen o tematickou narozeninovou oslavu.

Budějcká Drbna

Opilého muže museli zpacifikovat strážníci, cestou na záchytku mlátil hlavou do sanitky

Teprve devatenáctiletý muž se dostal do hledáčku strážníků, kteří v neděli odpoledne kontrolovali Královopolskou ulici. Namol opilý mladík začal bez důvodu strážníkům nadávat, čímž si vysloužil cestu na záchytku.

Brněnská Drbna

Přes dvě třetiny elektrické energie v kraji pochází z alternativních zdrojů

Ačkoliv energie z alternativních zdrojů v České republice nezahrnuje velkou část z celkově vyrobené elektřiny, v Libereckém kraji zastupují tyto zdroje významnou roli. Nejvýznamnější jsou pak solární elektrárny.

Liberecká Drbna

Řidič hasičské cisterny u soudu přiznal vinu a projevil lítost za tragickou nehodu u Libivé

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček přiznal dnes u šumperského soudu vinu a projevil lítost za loňskou tragickou nehodu při zásahu na Šumpersku.

Olomoucká Drbna

Devátý ročník Jihlavské 24 MTB ovládl Martin Palásek, najel téměř 430 kilometrů

Absolutním vítězem letošního devátého ročníku čtyřiadvacetihodinového závodu horských kol v Jihlavě se stal Martin Palásek před Radkem Musilem a Jiřím Čáslavou. Palásek dokázal ujet 51 kol měřících přes osm kilometrů. S celkovou délkou 428,4 kilometru ale rekord závodu z roku 2016 nepokořil. Tehdy dokázal Tomáš Kozák ujet 442 kilometrů.

Jihlavská Drbna

Expedice Monoxylon III vyrazila na plavbu po řeckých ostrovech

Členové mezinárodní archeologické expedice Monoxylon III o víkendu z Archeoparku Všestary u Hradce Králové vypravili na cestu dlabaný člun, ve kterém se budou plavit po řeckých ostrovech. Vlastní plavba z řecké pevniny na ostrov Kréta začne 25. května a měla by trvat do 11. června. "Expedice po dvou letech příprav vstoupila do své poslední a nejdůležitější části," řekl archeolog a organizátor expedice Radomír Tichý.

Hradecká Drbna