Volnej Kulcajk přetváří trička na trenky, baví mě hravost, říká autorka Martina Strouhalová
Martina Strouhalová je designérka z Jablonce nad Nisou, která v minulosti vyráběla šperky. Ty se dostaly i na taková místa, jako je módní přehlídka Made in Jablonec. Nyní se ale pustila do šití trenýrek s názvem Volnej Kulcajk.
Jak váš projekt Volnej Kulcajk vznikl?
Vše začalo tím, že můj přítel si stěžoval na nedostatek trenek, tak jako většina mužů. Mně se nechtělo kupovat nové trenky a tak jsem se rozhodla je doma ušít ze starých triček. Trenky pak dostal k vánocům a byl s nimi spokojený.
Co vlastně znamená to jméno Kulcajk?
Je to takový rodinný termín. Když jsme s dědečkem hráli karty, říkali jsme místo kulí kulcajk. A já si myslím, že k trenkám to pěkně sedí.
Jak dlouho už tedy trenky šijete?
Je to přibližně rok. Za tu dobu jsem jich udělala přes pět set. Postupně si tvořím i klientelu, protože mnoho lidí se ke mně vrací. Jednou si například u mě kluk koupil trenky, pak se vrátil a koupil si všechny ve své velikosti.
Jak se vám daří prosadit, když současná nabídka spodního prádla je obrovská?
Myslím, že hlavním důvodem je pohodlnost a zejména materiál. Já kupuji sice starší, ale kvalitní trika ze zahraničí. Sice už byla několikrát vypraná, ale právě díky tomu mohu vidět, že stále drží materiál i barva.
Šijete tedy pouze ze starých triček?
Až na výjimky ano. Po nové látce sahám pouze v případě, že vyrábím trenýrky na přání s konkrétním motivem.
Kolik trenýrek ušijete z jednoho trička?
Tady je to spíše naopak. Na jedny trenky spotřebuji dvě trička. Ale záleží na pestrosti a kombinaci u každého konkrétního kusu. Každopádně nikdy nedělám jednobarevné.
Co kus, to originál
Takže jsou každé jiné? Děláte i dámské trenýrky, třeba na spaní?
Ano, každý kus je originál. Lidé baví hravost a o to se také snažím. Je pravda, že požadavky od dam mám, ale zatím se do toho pouštět nebudu. Momentálně bych ráda vyzkoušela využít u pánských trenek i staré košile, jelikož mladší ročníky upřednostňují tyto pevnější materiály. Zároveň bych chtěla zkusit zapojit do výroby folklorní motivy, protože se nyní hodně objevují.
A jak jste se dostala k šití jako takovému, když jste původně návrhářka šperků?
Šití mě vlastně provází od malička. Maminka mě naučila vyrábět si oblečky na panenky a postupně jsem se učila i na šlapacím stroji. V dospělosti pak člověk potřebuje v domácnosti každou chvilku něco ušít.
Navrhovala jste šperky a nyní šijete, jak to bude do budoucna?
To teprve uvidím. Každopádně se nacházíme v bižuterním a textilním kraji, takže to záleží na aktuálním nápadu a situaci. Naučila jsem se neřešit, co bude za pár let.
Štítky Volnej Kulcajk, Martina Strouhalová, trenky, móda,
Kam dál?

Po večerech jsem se učil tvořit mobilní aplikace, které začaly...
pondělí, 17. září 2018, 11:14
Mobilní telefony jsou jako černá skříňka. Máme v nich „schované“ celé naše životy a jen málokdo si dokáže představit jeden jediný...

Zabránit nelegální tvorbě jde těžko, ale trend lze obrátit a s...
sobota, 15. září 2018, 22:11
Michal Škapa známější pod pseudonymem TRON je jedním z nejvýraznějších autorů spojených s českou graffiti scénou. Řadí se do...

Současný stav městské zeleně v centru Prahy je tragický, říká...
sobota, 15. září 2018, 13:25
Šest let pracoval Institut plánování a rozvoje města na novém metropolitním plánu. Od roku 2023 by měl určovat výstavbu v Praze....

Zajímá mě, jak naše zaměstnance naplňuje jejich práce, říká online...
pondělí, 3. září 2018, 09:27
Pokud se říká, že muži nedokážou dělat více věcí najednou, tak to rozhodně neplatí pro online podnikatele Michala Hardyna. Ten...
Nejčtenější články
Nejnovější články
Čtěte také
O čem píšou další Drbny

Město chce zdražit nájem v městských bytech. Za metr čtvereční zaplatíme až 120 korun
Za pronájem bytů, které vlastní město, si s největší pravděpodobností připlatíme. Ceny bytů v okolí Budějc v posledních letech stouply a nájem za byt ve vlastnictví města je tak výrazně nižší, než je standartní. Důvodem zdražování je ale také nutnost budoucích oprav bytového fondu. Někteří lidé si tak připlatí více než 50 korun za metr čtvereční.

TIPY NA VÍKEND: Masopust v Brně, párty před uzavřením muzea, španělské a latinskoamerické filmy
Další pracovní týden je úspěšně za námi a nás čeká víkend! Jak strávit čas aktivně, bez potřeby jezdit za hranice města či kraje? Máme pro vás pár tipů!

Letošní investice Jablonce přesáhnou 370 milionů, nejvíce peněz půjde do výstavby pavilonu intenzivní péče
Pokračování ve výstavbě pavilonu intenzivní péče v areálu jablonecké nemocnice bude letošní největší investiční akcí města. Město na ni vyčlenilo více než 145 milionů korun. Peníze ale půjdou i na rozšíření školky nebo například výstavbu kanalizace.

FOTO: Na radnici vítali prvního Olomoučánka letošního roku
Ve čtvrtek 21. února byl na radnici oficiálně přivítán první letošní občánek tohoto roku, Josef Spurný. Narodil se 1. ledna tři minuty po čtvrt na šest vpodvečer.

Programovat a obsluhovat CNC stroje umí nejlépe studenti z Ledče nad Sázavou
Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Ledeč nad Sázavou pořádala ve dnech 19. – 20. února krajskou/regionální soutěž Kovo junior 2019 v rámci celostátní přehlídky České ručičky pro žáky maturitního oboru mechanik seřizovač – programování a obsluha CNC obráběcích strojů. V konkurenci šestnácti soutěžících si nejlépe vedl Miroslav Váňa z pořádající školy, který navíc společně s Bartolomějem Pacalem získali prvenství také mezi družstvy. Soutěž proběhla pod patronací radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jany Fialové.

SOUTĚŽ: Bio Central nabídne festival španělských filmů "La Película". Vyhrajte vstupenky!
Již potřinácté se v Bio Centralu uskuteční filmová přehlídka nejnovějších počinů španělské kinematografie a výjimečných snímků z filmové historie. Chybět nebudou ani nejvýraznější filmy zemí Latinské Ameriky. Hradecká Drbna si pro své čtenáře připravila soutěž o 3x2 vstupenky na snímek Němý.