Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Český objev může přepsat dějiny medicíny a vydělat desítky miliard

 
čtvrtek, 19. července 2018, 14:15

Čeští vývojáři ze společnosti Riocath Global si nechali patentovat unikátní typ katetru, který by měl být pro pacienty výrazně šetrnější. Navíc minimalizuje riziko infekce, například při vyšetření močových cest. Na unikátním technickém řešení se podíleli i odborníci z Ústavu organické chemie a biochemie nebo Centrum polymerních systémů při Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

MUDr. Miroslav Svoboda, spoluautor vynálezu a generální ředitel Riocath Global, v rozhovoru pro HlídacíPes.org přirovnává ekonomický potenciál svého objevu k Wichterlovu vynálezu dioptrické čočky či objevu anitvirotik na HIV týmem profesora Holého.

Proč si myslíte, že projekt Riocath má srovnatelný potenciál?
Každá z těch věcí je naprosto jedinečná, takže je nelze přímo srovnávat, ale v určitých ohledech je zde podobnost zřejmá. Nemáme potřebu chvástat se, stále stojíme nohama pevně na zemi, ale samozřejmě si uvědomujeme potenciál, který s sebou celý projekt nese. Vynález hydrofilních gelů, ze kterých se dnes vyrábí kontaktní čočky, byl bezesporu zásadní, ale jeho využití je poměrně úzké. Oproti tomu ta naše věc je uplatnitelná v daleko širším spektru. Už nyní víme o stovkách aplikací v humánní medicíně a u té veterinární to je obdobné. Kdybych pak měl uvést urinární katetr jako příklad jednoho z potenciálních využití naší konstrukce, tak už jen v jeho případě se jedná o zcela revoluční událost, protože při správném využití by se mohl snížit výskyt takzvaných nozokomiálních infekcí až o desítky procent oproti aktuálnímu stavu, což je zcela zásadní faktor, na který je třeba brát zřetel.

Převratný objev zrozený v současných českých podmínkách. Navíc ho chcete v tuzemsku i dotáhnout do praxe. Zní to trochu neuvěřitelně…
Je to pokus o odpověď na všechny ty řeči, jak v prostředí České republiky se už nedá nic kloudného vymyslet, jelikož tu chybí nezbytný kapitál a nemáme ani žádné Silicon Valley plné špičkových technologií, což má prý být pro úspěch zcela klíčové. Dle mého názoru ale na materiální podpoře vůbec nezáleží, protože již samotná vize je zcela nosná. Dobrý nápad je bezesporu základem a následná houževnatost při cestě za jeho naplněním je už věc sekundární. Finance, politika a transformace vize do praxe jsou faktory, s nimiž samozřejmě musíme počítat, ale zatím se nám je daří obstarávat ryze privátně, a proto je náš projekt těžko srovnatelný jak s Wichterlem, tak s Holým.

Žádná pomoc od státu nebyla?
Pracujeme výhradně s našimi prostředky nebo s penězi našich investorů, ale rozhodně to v tuto chvíli nejsou žádné astronomické částky. Do této chvíle jsme nedostali žádné dotace a ani nám nikdo nic nedaroval. Jsme ale velice vděční za úzkou spolupráci s renomovanými vědeckými institucemi. Nesmírně si ceníme jejich expertíz, které pro nás mají obrovský význam, ale za které zatím také řádně platíme. Třeba tomu bude v budoucnu jinak a podpory se nám dostane, ale zatím jsem zcela spokojen s tím, jak se celá věc vyvíjí. Prioritou pro nás je udržet plnou kontrolu nad globálním šířením. Projekt rozhodně nechceme prodat pod cenou jako tomu bylo v případě doktora Wichterleho, kdy jsme se za socialismu doslova nechali oškubat Američany. Sice jsme vymysleli něco naprosto geniálního, ale následně jsme si nechali vnutit absolutně nesmyslnou hru, která se nám stala i osudnou. Tuto chybu rozhodně nehodláme opakovat.

Roční obrat? Desítky miliard korun

V čem je převratnost vašeho vynálezu?
V zásadě se jedná o dvouplášťovou hadičku, u které její vnější vrstva plynule přechází ve vrstvu vnitřní. Při postupném vysouvání se na vrcholu hadičky přeměňuje vnitřní část ve vnější plášť, a tudíž se hadička prodlužuje. Smysl tohoto mechanismu spočívá v tom, že běžné hadičky, které se zavádí do těla člověka, se třou o vnitřní strukturu organismu, což vyvolává podráždění a rovněž vzniká možnost zanesení mikrobů. Naše hadičky vnitřní strukturu organismu kopírují, postupným vybalováním naléhají na celý její obvod, díky čemuž okolní prostředí nedráždí a hlavně pak tedy nemohou zanést bakterie způsobující infekci.

Uváděl jste jako příklad močový katetr. Jak velký je český trh? Jak velký je ten evropský? A jak velký je ten světový, kam předpokládám, že byste rádi prorazili.
Jednotlivé segmenty mají své cílové skupiny, od kterých se pak odvíjí i samotný trh. Jinak tomu není ani v případě močového katetru, u kterého máme pět typových okruhů tříděných dle dostupných indikací. První z nich je katetr pro kolemoperační péči, který potenciálně může snížit výskyt zmiňovaných nozokomiálních infekcí až o 40%. V České republice dojde ročně k zhruba sto sedmdesáti šesti tisícům operací a minimálně u 50% z nich pacient podstoupí katetrizaci, což z ekonomického hlediska možná není nikterak lukrativní číslo, ale když vezmeme v potaz to, že v současnosti stále velká část pacientů trpí následnými infekcemi, tak fakt, že jim to ulehčí od pooperační hospitalizace, kterou je kvůli infekci nutné prodloužit, je zcela zásadní. Navíc v některých případech se prostý infekt může i rozšířit, například se dostane skrz krevní oběh až do srdce, a to je pak daleko větší problém. Stejně to funguje na celém světě, polovina operovaných potřebuje močový katetr, takže se to dá snadno násobit. Už jen když si vezmeme Evropskou unii, tak to vynásobíme padesáti a dostaneme poměrně konkrétní představu.

Když tyto údaje převedeme na peníze, o jaké sumě se bavíme?
Katetry tohoto typu se cenově pohybují mezi pětapadesáti až sto sedmdesáti korunami za kus. My bychom se chtěli pohybovat tak nějak okolo středu, takže je to v řádu miliard ročně, když vezmeme v potaz pouze Evropskou unii, kde budeme v prvním kroku certifikováni všude.

Jaké jsou další typové okruhy močových katetrů?
Druhým typem jsou katetry určené pro takzvanou intermitentní katetrizaci. To je typ katetrizace, kterou si většinou sami na sobě provádí lidé s poškozenou míchou (paraplegici a hlavně semikvadruplegici). Tito lidé následkem svého hendikepu nemohou ovládat svěrače zadržující moč, a ty se tedy samovolně spasticky sevřou, jelikož v nich nedochází k inervaci. Pro vyprázdnění je tedy nutná autokatetrizace, kterou je třeba provést pětkrát až sedmkrát denně, což ročně činí tisíc osm set až dva tisíce šest set katetrizací na jednu osobu. Ke každé katetrizaci je nutné užít nový katetr, a jen u nás v České republice je zhruba dvanáct a půl tisíce lidí s tímto druhem postižení. Světově je tato skupina největším spotřebitelem katetrů vůbec. V rozvinuté části světa je těchto jedinců asi milion a půl, takže se dostáváme až k neuvěřitelným číslům, která zůstávají za hranicemi selského rozumu i po redukci o všechny rizikové faktory, kterými jsou například potenciální falzifikáty.

Zkuste alespoň nastínit, o jaké sumy jde.
Řádově by jen tato aplikace mohla vytvářet roční obrat v desítkách miliard korun ročně.

Nejsme první, koho to napadlo. Ale nám to funguje!

Kdy hodláte vstoupit na trh?
Již tento rok, ale jen s určitými zdravotnickými prostředky, jež spadají do nejméně rizikové třídy, u které není nutné podstupovat složité klinické testování a následnou certifikaci, ale stačí jen základní logicky nezbytné testy, na jejichž základě si my už můžeme dovolit samotný prodej. Jde například o naši unikátní modifikaci rektální rourky pro kojence.

Jak to v současnosti vypadá s patentovou ochranou?
Nyní jsme těsně před vydáním Evropského patentu, tudíž se nacházíme na té nejvyšší úrovni ochrany průmyslového vlastnictví. Cesta vedla přes tři kroky, kdy byla třikrát podána přihláška, ale vždy jsme nakonec přišli s novým textem, který ten původní natolik překonával, že bylo nutné přihlášku stáhnout a podat novou. O finální verzi se nakonec postarala jedna z podle mě top pěti patentových kanceláří, o níž jsme se dozvěděli na základě doporučení Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, kterým právě tato kancelář zhotovuje jejich patentová podání. Řekl bych, že naše patentová přihláška je už plně komplexní, takže si prakticky můžeme být jistí tím, že náš patent nebude možné obejít legitimní cestou. Zajímavé je také to, že v průběhu uplynulých šesti let jsme si udělali řadu rešerší, během kterých jsme objevili osmnáct patentů, jež se tomu našemu patentu značně podobaly. Tedy až na jeden detail. Jim to prostě nefungovalo.

Hovořil jste o Evropském patentu. Jak to bude se zbytkem světa?
Kromě Evropského patentu jsme požádali i o globální ochranu formou takzvaného PCT, což je databáze, která navazuje na primární podání patentu a měla by nám garantovat globální prioritu. V určitém časovém horizontu můžeme začít žádat o národní patenty v jednotlivých zemích a priorita vždy bude zpětně vztažena k datu podání té původní fungující přihlášky. Z tohoto hlediska jsme tedy v nějaké rozvojové fázi, ale máme právo již zmiňované globální priority, takže už je jen otázkou, do jaké míry bude efektivní ho fakticky využít.

V průmyslově rozvinutém světě to určitě smysl mít bude, ale ještě nás čeká dlouhá cesta, protože například v Americe nestačí mít jen americký patent, ale je třeba zřídit si ochranu i v jednotlivých státech. Koncepce je tedy jasná, zaleží ale také na tom, jaké partnery po prodeji licencí získáme, jelikož právě oni by si pak měli zařídit specifický místní patent. My jim předáme know-how, ale samotné fungování už pak bude na nich, a proto je natolik důležité vybrat si správné partnery. V dnešním světě má stejně největší potenciál ochrany časový náskok, tudíž je klíčová rychlost, kterou se náš nápad bude šířit.

Inspirace Volskwagenem

Kolik jste doposud investovali?
Zhruba padesát milionů korun. Tedy pokud se bavíme čistě jen o penězích, protože když jsem založil akciovou společnost, tak jsem přes polovinu akcií rozdal současným kolegům, od kterých jsem chtěl nějakou práci a platil jsem za ni právě těmi akciemi, jejichž hodnota je momentálně mnohonásobně vyšší, dokonce stále roste, a to poměrně závratnou rychlostí.

Sháníte nyní investora, nebo jste zabezpečeni? Jsou vaše akcie volně dostupné?
Aktuálně jsme zabezpečeni a s akciemi se obchoduje pouze v poolu stávajících akcionářů. Nedávno jsme s vypětím všech sil vyčlenili jeden balíček akcií, jelikož se nám jeví účelné nabídnout desetiprocentní podíl na firmě jednomu vysoce renomovanému výrobci z Německa. Spolupráce je pro nás lukrativní zejména proto, že jsou pro nás schopni zhotovovat kvalitní výrobky prakticky ihned, a to až do doby, kdy postavíme vlastní výrobní kapacitu tady u nás. Další záležitostí je restrukturalizace projektu do podoby holdingu, v rámci kterého jsme vyčlenili několik spin-off společností, do nichž jsme vždy umístili i licenci na konkrétní produkty, o kterých víme, že je nemá smysl šířit v rámci generální licence.

U těchto spin-off společností bychom chtěli zprvu emitovat jednoroční obligace, u kterých bude následná možnost konverze do akcií. Záleží hlavně na tom, jestli si získáme důvěru ze strany věřitelů, ale zatím nevidím důvod o tom pochybovat, jelikož vše plánujeme zařídit tak, aby to bylo pro zájemce enormně výhodné. V horizontu zhruba dvou až čtyř let bychom pak chtěli jít s celým projektem na burzu a oslovit tak širší spektrum drobných investorů. Moc by se nám líbilo zaměřit se na běžné české rodiny obdobně, jako se to povedlo Volkswagenu v Německu, kde každá standardní rodina má ve svém portfoliu pár akcií toho koncernu.

Jaké ohlasy vyvolala nedávná tisková konference? Ozval se vám nějaký nový potenciální investor?
Já byl nadmíru spokojen. Davy nám sice přede dveřmi nestojí, ale rozhodně si nestěžujeme. Ozývá se nám dost lidí.

Co se týče nejbohatších Čechů, registrovali jste zájem někoho z nich?
Nedávno se nám ozval pan Zahradníček (Michal Zahradníček založil několik společností v oborech informačních technologií, biomedicíny a energetiky. Tyto společnosti mají mezinárodní působnost – pozn. red.) s nápadem, že bychom mohli vytvořit společný podnik pro kardiovaskulární indikace. Zatím jsme pro to připravili nějaké první podklady a nyní se tedy uvidí, co z toho bude. Dříve jsme také jednali s bankou PPF pana Petra Kellnera. Jednání byla vstřícná, ale nemohli jsme přistoupit na podmínky, které nám byly nabídnuty. V podstatě bychom celý projekt odevzdali a nechali si jen několikaprocentní podíl, což je běžná praxe, které plně rozumím, jelikož v těchto kruzích stačí pouhý náznak altruismu a hned by to okolí mohlo brát jako projev slabosti. V naší situaci jsme však na tuto nabídku rozhodně přistoupit nemohli. Zůstává pro nás prioritou jít po vlastní ose.


Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.

Napsal(a) Ondřej Neumann | Foto Foter.com | Zdroj hlidacipes.org
 


 

Kam dál?

Etický byznys funguje. Respekt a úcta je základ, říká...

středa, 11. července 2018, 12:31

Slyšeli jste už o Family Bakery? Již z názvu je patrné, že se jedná o rodinnou firmu. Pod tímto sympatickým názvem rozjela svůj...

Jednotné obaly cigaret? Neefektivní regulace, která omezuje svobodu...

neděle, 1. července 2018, 11:00

Tabákový průmysl zažívá těžké časy. Zdravotnické organizace stále častěji prosazují regulace, které mají spotřebitele odradit od...

Mít Zemana na Frekvenci 1 je čest, ale útočit na novináře by neměl,...

pondělí, 25. června 2018, 08:53

„Zásadně ovlivnil podobu českého mediálního světa“. I tato slova zazněla v okamžiku, když letos v dubnu prezident mediální...

Proč nenabídl úřad trenýrky k odprodeji také veřejnosti? Nejednalo se...

pondělí, 25. června 2018, 08:40

Pálení trenýrek prezidentem Milošem Zemanem vzbudilo vášně mezi širokou veřejností. Redakci Drbny ale zaujalo, jak nestandardně...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Musel jsem se otáčet a shánět zboží, kde se dalo, říká majitel drogerie na Lidické třídě

Drogerie na Lidické třídě je jedna z mála prodejen, kde seženete téměř vše, na co si vzpomenete. Funguje už neuvěřitelných 53 let. Její majitel Miroslav Česal trávil v počátcích soukromého podnikání prací i dvanáct hodin denně. Teď stojí v čele prodejny jeho děti, sám ale říká, že chuť do práce ho neopouští.

Budějcká Drbna

TIPY NA TÝDEN: Adam Naas, Fashion days, Jelen a Míša Tučná, Das Filmfest a Virunga

Jak bojujete s podzimním splínem? Základem je dostatek vitamínů, a poté už můžete bez obav protančit na parketu celou noc. Pokud vás už skolila podzimní chřipka, tak filmový večer bude dobrý nápad.

Brněnská Drbna
Aktualizováno před 10 hodinami

PÁTRÁNÍ: V lesích nad Hejnicemi pátrají po seniorovi. Může mu jít o život

Od sobotního večera se pohřešuje sedmdesátiletý muž z Hejnic. Podle posledních informací by se měl pohybovat v lesích nad Hejnicemi, nejspíš kolem Viničné cesty. Senior nemá léky a může být ohrožen na životě.

Liberecká Drbna
Aktualizováno před 8 hodinami

AKTUÁLNĚ: Chodec, kterého dnes srazilo osobní auto, zemřel

Na silnici mezi Prostějovem a Určicemi se dnes před půl osmou večer stala vážná nehoda. Auto zde srazilo chodce, který je svým zraněním podlehl. Policie na dané silnici řídí dopravu kyvadlově jedním jízdním pruhem. Na místě kromě policie zasahovali také záchranáři.

Olomoucká Drbna

Drogerii na Romana Havelky navštívil zloděj. Vzal skoro 80 kartáčků, pronesl je pod oblečením

Poměrně neobvyklou krádež nyní řeší jihlavští policisté. Zatím neznámý zloděj ukradl v drogerii na ulici Romana Havelky v Jihlavě téměř 80 zubních kartáčků značky Curaprox.

Jihlavská Drbna

Zlín pod staronovým koučem Svobodou vyhrál v Hradci Králové

Hokejisté Zlína poprvé pod vedením staronového trenéra Roberta Svobody vyhráli ve 12. kole extraligy na ledě Hradce Králové 6:5 a ukončili sérii tří porážek. Gólem a třemi asistencemi se na tom podílel útočník Antonín Honejsek, tři branky dali hosté v přesilových hrách. Mountfield prohrál doma počtvrté v sezoně a spekuluje se o tom, že by u týmu mohl skončit trenér Tomáš Martinec, kterého by mohl nahradit Vladimír Růžička!

Hradecká Drbna