Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Experti: Stát v dopravě rozhýbal legislativu, musí ale pokračovat

 
sobota, 22. června 2019, 16:33

Ministerstvo dopravy za roční fungování současné vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhýbalo legislativu k urychlení dopravních staveb, musí v tom však pokračovat. Samotná výstavba je stále pomalá. Tak hodnotí působení vlády v dopravě dopravní experti. Odborníci uvedli, že současného ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) čeká v následujícím období spousta práce.

Současná vláda začala úřadovat před rokem na konci června. Do konce dubna byl v čele resortu dopravy Dan Ťok, který byl ministrem dopravy už od prosince 2014. Na jaře ho vystřídal Vladimír Kremlík.

Nejpozitivněji dopravní odborníci hodnotili posun v legislativě, která by měla urychlit dopravní výstavbu. Jde především o novelu zákona o urychlení dopravních staveb a připravovaný stavební zákon, které by měly zjednodušit zejména úřední proces přípravy staveb, například snadnějším výkupem pozemků. "Je to však jen začátek, další změny musí následovat a budou muset být ještě razantnější," uvedl předseda Dopravní sekce Hospodářské komory Emanuel Šíp.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák ovšem poukázal na problémy s přípravou staveb, kterou podle něj brzdí procesní chyby nebo špatná vyjednávání s majiteli pozemků. I přesto podle něj ministerstvo dopravy za poslední rok odvedlo velký kus práce. Šíp doufá, že procesní problémy vyřeší nové vedení Ředitelství silnic a dálnic, kde Pavol Kováčik v květnu vystřídal na pozici generálního ředitele Jana Kroupu.

Jedním z dalších cílů vlády bylo zprovoznit 210 kilometrů dálnic, a to včetně 100 kilometrů D1. To je však vzhledem k současnému tempu podle Hanáka těžko splnitelný cíl, reálnější je podle něj spíše 50 kilometrů nových dálnic. D1 pak za novou dálnici nepovažuje. Hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda k tomu uvedl, že Česko ve výstavbě nadále zaostává za okolními státy a neumí využít svůj hospodářský růst. Loni byly v Česku otevřeny čtyři kilometry dálnic, letos by to mělo být 26 kilometrů.

Odborníci naopak ocenili pokrok v přípravách vysokorychlostních železnic, kde stát v současnosti zpracovává studie proveditelnosti několika tratí. "Sice je to teprve začátek, ale konečně se pro to začalo něco dělat," podotkl Šíp. Posun v přípravě rychlodráh zmínil i hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček, podle kterého jsou však přípravy stále pomalé a poukázal na termín stavby první rychlotratě v roce 2025. "To výborně ilustruje, jak nízké cíle si na ministerstvu stanovují," uvedl. Podle Hanáka by vláda měla na železnici věnovat větší zastání nákladní dopravě.

Pochybnosti zůstávají kolem spuštění nového mýtného systému od roku 2020. Ten připravuje konsorcium CzechToll/SkyToll, které uspělo v tendru, ovšem konkurenční společnost Kapsch, která je současným provozovatelem mýta, se snaží ještě výsledek tendru zvrátit u soudu. "Současná situace pouze zvyšuje nejistotu mezi dopravci," řekl k tomu Hanák.

Celkové hodnocení expertů prvního roku vlády v dopravě je proměnlivé. V některých ohledech, jako je právě legislativa, podle nich nastal posun, v praxi jsou však výsledky zatím pomalé. Podle Kovandy by vláda neměla tříštit svůj zájem o projekty typu Dunaj Odra Labe a zaměřit se na výraznější změny ve výstavbě dálnic a železnic.

Napsal(a) ČTK | Foto Dominik Svoboda

Štítky ČR, vláda, Babiš, doprava

 


 

Kam dál?

Názory politologů na působení ČSSD ve vládě se liší

sobota, 22. června 2019, 14:57

Kdyby ČSSD zůstala v opozici, rozpory uvnitř strany by ji neminuly, poněvadž by pak mnozí mohli namítat, že strana měla do vlády...

VIDEO: Čaputová vyjádřila pochopení lidem protestujícím proti Babišovi

pátek, 21. června 2019, 12:54

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila na čtvrtečním koncertu v Praze na její počest pochopení lidem, kteří v Česku...

Pražští zastupitelé opět jednali do rána

pátek, 21. června 2019, 08:57

Jednání pražského zastupitelstva se opět protáhlo do rána, zastupitelé se sešli ve čtvrtek v 9:00 a primátor Zdeněk Hřib (Piráti)...

Policie obvinila kvůli prodeji bytů v Praze 1 na 30 lidí

pondělí, 17. června 2019, 23:19

Policie obvinila kvůli prodeji městských bytů v Praze 1 přes 30 lidí. Jsou mezi nimi zejména členové bývalého vedení městské...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

FOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v rámci pochodu za práva zvířat

V Praze se včera sešli milovníci a ochránci zvířat ze všech koutů České republiky. Uskutečnil se zde historicky první ročník The Official Animal Right March , tedy pochodu za práva zvířat, kterého se zúčastnily stovky lidí.

Budějcká Drbna

Hudba za každého počasí! Na posledním City Pikniku vystoupí Mirai a Xindl X

Na poslední letošní hudební piknik Hitrádia City Brno přijedou tentokrát kapela Mirai a Xindl X. Poslední City Piknik letošního roku proběhne v parku na Slovanském náměstí ve středu 21. srpna a vstupné bude jako vždy zdarma.

Brněnská Drbna

Modernizace teplárenské sítě se v Liberci protáhne, o zajištění tepla se ale lidé bát nemusí

Kvůli změnám v projektu se protáhne plánovaná modernizace teplárenské sítě. Skončí tak zhruba o tři týdny déle. Protáhnou se tak i uzavírky.

Liberecká Drbna

První školní den zpříjemní dětem zábavná akce S úsměvem do školy

Dá se říct, že se v Přerově už stalo tradicí přivítat nový školní rok akcí S úsměvem do školy. Ta se v prostoru pod loděnicí koná už čtvrtým rokem a je příslibem mnoha zážitků.

Olomoucká Drbna

Poprvé bez bodu. Vysočina prohrála na hřišti Varnsdorfu 2:1 a klesla na druhou příčku

Vysočina v pátém kole nového ligového ročníku utrpěla první porážku. A příliš nepřekvapí, že se tak stalo na neoblíbeném stadiónu FK Varnsdorf. Po porážce 2:1 klesli Jihlavané na druhou příčku, na první Pardubice ztrácí bod.

Jihlavská Drbna

Město plánuje stavbu za 120 miliónů. Stavět se má už příští rok

V Hradci Králové se chystá jedna z největších investicí v posledních letech. Příštíí rok by mohla být zahájena stavba nového zázemí odlehčovací služby v Honkově ulici za zhruba 120 milionů korun. Budova by měla být hotová a v provozu v roce 2021.

Hradecká Drbna