Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Problém jménem sociální bydlení: Z eráru peníze tečou, jen nikdo neví kam

 
úterý, 1. května 2018, 09:37

60 miliard a nic. Ve svých komentářích se čas od času opírám o výsledky kontrol a auditů Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), jehož činnost je velmi důležitá. Ačkoliv závěrečné zprávy z kontrol nejsou pro daňového poplatníka příjemným čtením, neměly by zapadnout. To platí i o kontrole Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), konkrétně kontrole nástrojů na podporu sociálního bydlení a boj proti sociálnímu vyloučení.

Jak upozorňuje NKÚ, ačkoliv šlo z peněz daňových poplatníků do oblasti podpory bydlení za uplynulých pět let skoro 60 miliard Kč, problém se stále prohluboval – vzrostl počet sociálně vyloučených lokalit (v roce 2006 jich bylo 310, v roce 2016 již více než 600). 

Jádro problému je totiž ve stávají praxi. MPSV sice má v gesci řadu nástrojů a institucí, které jsou za zlepšení neutěšeného stavu zodpovědné, neexistuje ale centralizovaná databáze, kde by bylo možné dohledat ucelený přehled informací o poskytování a čerpání pomoci. Proto dochází k izolovaným vztahům „stát-občan-platba“, bez provázanosti na další oblasti.

Podobné je to bohužel i s kontrolovanými nástroji. NKÚ upozorňuje, že: „Kontrola ukázala, že například u příspěvku na bydlení a sociální práci nemá sociální pracovník přehled, kdo v dané lokalitě pobírá příspěvek na bydlení, a nemůže vyhodnotit, zdali by v určitých případech nebyla vhodná jeho pomoc.“ Často se tak pomoc nedostává k těm, kdo by ji skutečně potřebovali, protože stát nedokáže informace o těchto osobách efektivně předat těm, komu za tuto pomoc v sociálně vyloučených lokalitách platí. Na neprovázanost nástrojů přitom odborná veřejnost upozorňuje dlouhodobě. Bohužel však stále čekáme na zákon o sociálním bydlení.

Největší část prostředků na podporu bydlení MPSV rozděluje prostřednictvím příspěvku a doplatku na bydlení, na kterých mezi lety 2012 až 2016 padlo celkem 54,3 miliardy korun. Výsledky? Tristní. Z kontroly plyne, že tato forma podpory „snižuje množství lidí ohrožených chudobou, příčinu problému řešit nepomáhají. Z kontroly vyplynulo, že ani jedna z těchto dávek příjemce nemotivuje - osoba bez příjmů dostává více než osoba s určitými příjmy, zároveň příspěvek a doplatek na bydlení stát vyplácí po neomezenou dobu. V neposlední řadě se ukázalo, že stále existují možnosti, jak v rámci této pomoci čerpat více peněz, než na kolik by měl mít příjemce skutečně nárok.“ I proto je obchodování se sociálním bydlením tak dobrý byznys pro ty, kdo na něj mají dost silný žaludek.

V sociálně vyloučených lokalitách je jedním z nejdůležitějších pilířů zlepšení situace funkční systém sociálních služeb. Na podporu této oblasti poskytlo MPSV v letech 2012 až 2016 dotace ve výši 4,3 miliardy korun. Výsledky? Neznáme. NKÚ totiž konstatuje, že „dopad těchto dotací resort nevyhodnocoval, ačkoliv k tomu měl k dispozici potřebné informace“.

NKU pak kritizuje i další oblasti, jako třeba sociální práce -  současná legislativa je nevyhovující, jednotlivé instituce nemají jasně dané kompetence a MPSV od roku 2012 připravuje zákon o sociálních pracovnících, který zatím nebyl přijat.

Není to tedy tak, že by na boj se sociálně vyloučenými lokalitami nebo podporu sociálního bydlení nebylo dost peněz. Peníze jsou a není jich zrovna málo. Problém je v tom, že MPSV ve své úloze koordinátora těchto aktivit naprosto selhává. A dokud se situace nezlepší, obchodníci s chudobou si budou mnout ruce.

Napsal(a) Aleš Rod | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

KOMENTÁŘ: Kauza Cambridge Analytica zahltila média. Kdo další zachází...

čtvrtek, 26. dubna 2018, 11:11

Pravděpodobně nikdo nepřehlédnul kauzu úniku dat z Facebooku, která se neoprávněně dostala do rukou firmě Cambridge Analytica....

Potrestání prezidenta Zemana? Velezrada v českém právním řádu

středa, 28. března 2018, 13:05

V posledních dnech někteří politici označili poslední kroky prezidenta Miloše Zemana za velezradu. Jeho postup v kauze otravy...

KOMENTÁŘ: Drbna splnila pětiletku, těší se na další

neděle, 25. února 2018, 10:43

My Češi máme dokonalý smysl pro humor. Mnohdy je ironický, místy sarkastický a k naturalismu také nemá úplně daleko. Jinak si...

KOMENTÁŘ: Quo vadis ČSSD?

středa, 21. února 2018, 09:52

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček. Delegáti sjezdu tak evidentně volili něco, čemu říkáme zlatá střední cesta. Z hlediska...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Muž na Prachaticku týral svou přítelkyni. Zaútočil na ni pěstmi a nožem

Prachatičtí kriminalisté zahájili trestní stíhání dvaatřicetiletého muže z Nymburska, který měl týrat svou přítelkyni. S tou žil ve společné domácnosti. V průběhu pěti měsíců ji bil pěstmi a minimálně ve dvou případech sáhl po noži.

Budějcká Drbna

VIDEO: Zmatený řidič na D1 couval v protisměru za plného provozu dálnice

Velmi nebezpečný hazard se svým životem i životy ostatních rozehrál v pátek 14. června řidič na 226. kilometru D1. Muž totiž začal za plného provozu couvat do protisměru frekventované dálnice. Policisté z Vyškova tak museli z bezpečnostních důvodů zcela uzavřít dopravu.

Brněnská Drbna

V Bedřichově mají další atrakci pro turisty. Sjezdová trať pro cyklisty může v zimě fungovat na skicross

Bedřichov rozšířil nabídku pro turisty o cyklistickou sjezdovou trať s překážkami a zatáčkami. Určená je hlavně pro děti a mládež a není příliš složitá.

Liberecká Drbna

Matka s dcerou z obchodu v Přerově ukradly bižuterii. Hrozí jim vysoká pokuta

Včera odpoledne vyjížděli přerovští strážníci k oznámené krádeži v jednom z tamních marketů.

Olomoucká Drbna

Poslední červnový týden přinese vedra, ve středu má být 36 stupňů

Poslední červnový týden přinese nadprůměrné teploty. Spíš tepleji než obvykle bude i v prvních třech týdnech prázdnin. Množství srážek v přeháňkách a bouřkách se bude mezi různými místy značně lišit, jejich úhrn by měl být blízko dlouhodobému průměru.

Jihlavská Drbna

Pořídit si auto podle svých představ nebylo nikdy jednodušší a rychlejší. Driveto Klub nabízí alternativu k „operákům“

O klasické pořizování automobilu je stále menší zájem. V kurzu jsou operativní leasingy, které ovšem zájemcům určují řadu striktně nastavených pravidel. A to například pevně danou dobu pronájmu. To a řada dalších omezení se ale netýká Driveto Klubu, který většinu těchto pravidel odstraňuje. Driveto je v současnosti jedinou společností na českém trhu, která podobnou službu nabízí. Veškeré vyřizování navíc probíhá on-line a bez zbytečného papírování.

Hradecká Drbna