Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Problém jménem sociální bydlení: Z eráru peníze tečou, jen nikdo neví kam

 
úterý, 1. května 2018, 09:37

60 miliard a nic. Ve svých komentářích se čas od času opírám o výsledky kontrol a auditů Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), jehož činnost je velmi důležitá. Ačkoliv závěrečné zprávy z kontrol nejsou pro daňového poplatníka příjemným čtením, neměly by zapadnout. To platí i o kontrole Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), konkrétně kontrole nástrojů na podporu sociálního bydlení a boj proti sociálnímu vyloučení.

Jak upozorňuje NKÚ, ačkoliv šlo z peněz daňových poplatníků do oblasti podpory bydlení za uplynulých pět let skoro 60 miliard Kč, problém se stále prohluboval – vzrostl počet sociálně vyloučených lokalit (v roce 2006 jich bylo 310, v roce 2016 již více než 600). 

Jádro problému je totiž ve stávají praxi. MPSV sice má v gesci řadu nástrojů a institucí, které jsou za zlepšení neutěšeného stavu zodpovědné, neexistuje ale centralizovaná databáze, kde by bylo možné dohledat ucelený přehled informací o poskytování a čerpání pomoci. Proto dochází k izolovaným vztahům „stát-občan-platba“, bez provázanosti na další oblasti.

Podobné je to bohužel i s kontrolovanými nástroji. NKÚ upozorňuje, že: „Kontrola ukázala, že například u příspěvku na bydlení a sociální práci nemá sociální pracovník přehled, kdo v dané lokalitě pobírá příspěvek na bydlení, a nemůže vyhodnotit, zdali by v určitých případech nebyla vhodná jeho pomoc.“ Často se tak pomoc nedostává k těm, kdo by ji skutečně potřebovali, protože stát nedokáže informace o těchto osobách efektivně předat těm, komu za tuto pomoc v sociálně vyloučených lokalitách platí. Na neprovázanost nástrojů přitom odborná veřejnost upozorňuje dlouhodobě. Bohužel však stále čekáme na zákon o sociálním bydlení.

Největší část prostředků na podporu bydlení MPSV rozděluje prostřednictvím příspěvku a doplatku na bydlení, na kterých mezi lety 2012 až 2016 padlo celkem 54,3 miliardy korun. Výsledky? Tristní. Z kontroly plyne, že tato forma podpory „snižuje množství lidí ohrožených chudobou, příčinu problému řešit nepomáhají. Z kontroly vyplynulo, že ani jedna z těchto dávek příjemce nemotivuje - osoba bez příjmů dostává více než osoba s určitými příjmy, zároveň příspěvek a doplatek na bydlení stát vyplácí po neomezenou dobu. V neposlední řadě se ukázalo, že stále existují možnosti, jak v rámci této pomoci čerpat více peněz, než na kolik by měl mít příjemce skutečně nárok.“ I proto je obchodování se sociálním bydlením tak dobrý byznys pro ty, kdo na něj mají dost silný žaludek.

V sociálně vyloučených lokalitách je jedním z nejdůležitějších pilířů zlepšení situace funkční systém sociálních služeb. Na podporu této oblasti poskytlo MPSV v letech 2012 až 2016 dotace ve výši 4,3 miliardy korun. Výsledky? Neznáme. NKÚ totiž konstatuje, že „dopad těchto dotací resort nevyhodnocoval, ačkoliv k tomu měl k dispozici potřebné informace“.

NKU pak kritizuje i další oblasti, jako třeba sociální práce -  současná legislativa je nevyhovující, jednotlivé instituce nemají jasně dané kompetence a MPSV od roku 2012 připravuje zákon o sociálních pracovnících, který zatím nebyl přijat.

Není to tedy tak, že by na boj se sociálně vyloučenými lokalitami nebo podporu sociálního bydlení nebylo dost peněz. Peníze jsou a není jich zrovna málo. Problém je v tom, že MPSV ve své úloze koordinátora těchto aktivit naprosto selhává. A dokud se situace nezlepší, obchodníci s chudobou si budou mnout ruce.

Napsal(a) Aleš Rod | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

KOMENTÁŘ: Kauza Cambridge Analytica zahltila média. Kdo další zachází...

čtvrtek, 26. dubna 2018, 11:11

Pravděpodobně nikdo nepřehlédnul kauzu úniku dat z Facebooku, která se neoprávněně dostala do rukou firmě Cambridge Analytica....

Potrestání prezidenta Zemana? Velezrada v českém právním řádu

středa, 28. března 2018, 13:05

V posledních dnech někteří politici označili poslední kroky prezidenta Miloše Zemana za velezradu. Jeho postup v kauze otravy...

KOMENTÁŘ: Quo vadis ČSSD?

středa, 21. února 2018, 09:52

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček. Delegáti sjezdu tak evidentně volili něco, čemu říkáme zlatá střední cesta. Z hlediska...

KOMENTÁŘ: Proč tradiční média ztrácí svůj vliv?

pondělí, 19. února 2018, 10:02

V poslední době několikrát zvítězili kandidáti, proti kterým byl ve většině mainstreamových médií veden rozhodný odpor....

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Přelom března a dubna bude patřit psím hrdinům

Tak jako každý rok, tak i letos můžete nominovat psa ať už vlastního nebo z okolí, který zachránil někomu život nebo zdraví. Anketa Statečné psí srdce bude vybírat a odměňovat už po deváté.

Budějcká Drbna

FOLKLORNÍ TIPY NA VÍKEND: Krojové plesy, košt pálenek a kysaného zelí, otevřené sklepy

Dnes vám výjimečně nenabídnu přehled toho nejlepšího, co nás čeká v Brně. Důvod je jednoduchý - tomto víkendu se po celé jižní Moravě rozehrají cimbálové muziky a lidé budou mít šanci zažít kus opravdového jihomoravského folkloru. Co nás tedy čeká?

Brněnská Drbna

Po jedenácti domácích výhrách přišla prohra. Tygři padli s Litvínovem 2:3

Jedenáctkrát v řadě se liberečtí hokejisté na domácím ledě radovali z vítězství. Až páteční utkání s Litvínovem přineslo změnu. Liberečtí přitom v první třetině otočili na 2:1 a zdálo se, že jdou za další výhrou.

Liberecká Drbna

Dopravní nehoda dvou vozidel zablokovala provoz na téměř dvě hodiny

V pátek 18. ledna před sedmou hodinou ranní došlo na ulici Husova v Jeseníku ke srážce dvou aut. Příčinou nehody byla ledovka.

Olomoucká Drbna

Kamenný hospic by mohl získat pozemek v Brodě. Záměr má podporu většiny zastupitelů

Havlíčkův Brod zřejmě převede na Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy pozemek nutný na stavbu prvního kamenného hospice na Vysočině. Smlouvu u budoucí darovací smlouvě bude schvalovat městské zastupitelstvo 11. února. Podle místostarosty Libora Honzárka (TOP 09) by hospic mohl být postavený za několik málo let.

Jihlavská Drbna

V Královéhradeckém kraji mírně ubylo respiračních onemocnění a chřipek

V Královéhradeckém kraji v tomto týdnu mírně ubylo akutních respiračních onemocnění a chřipky. Hygienici evidovali 971 nemocných v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, což bylo o pět procent méně než 1027 nemocných v minulém týdnu. V kraji se zatím objevily dva případy klinicky závažného onemocnění chřipkou, uvedli hradečtí hygienici na webu.

Hradecká Drbna