Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Potrestání prezidenta Zemana? Velezrada v českém právním řádu

 
středa, 28. března 2018, 13:05

V posledních dnech někteří politici označili poslední kroky prezidenta Miloše Zemana za velezradu. Jeho postup v kauze otravy bývalého ruského agenta zakázaným plynem novičok vzbuzuje emoce. Může se však jednat o velezradu? A může být nakonec Miloš Zeman skutečně zbaven úřadu? Podívejme se proto, co to vlastně velezrada je…

Velezrada je jednání, kterého se může dopustit jen a pouze prezident republiky (velezrada a vlastizrada nejsou synonyma). Definice velezrady je obsažena v Ústavním zákonu 71/2012 Sb. „Velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu“. Velezrada je vedle blíže nedefinovaného „hrubého porušení Ústavy, nebo jiné součásti ústavního pořádku“ jediným důvodem, pro který může být prezident zbaven svého úřadu.

Celý proces „odvolání“ prezidenta začíná v Senátu, ten může se souhlasem tří pětin přítomných senátorů navrhnout podaní ústavní žaloby na prezidenta. S ústavní žalobou musí následně vyslovit souhlas Sněmovna tří pětinou většinou všech poslanců. I v této úpravě je vidět slabší postavení Senátu. V krajním případě pro podání žaloby totiž stačí souhlas 17 senátorů (Senát je usnášení schopný při přítomnosti alespoň třetiny, tedy 27 senátorů), zatímco souhlasit musí také alespoň 120 poslanců.

Pokud obě komory s žalobou souhlasí, rozhoduje o ní Ústavní soud. Pokud je prezident uznán vinným, ztrácí svůj úřad a nemůže už v budoucnosti znovu na prezidenta kandidovat. Vedle toho také přichází o nárok na rentu a další materiální požitky, které jinak bývalým prezidentům přísluší.

Ústavní žaloba byla v České historii podána jen jednou, na prezidenta Klause v roce 2013. To však bylo podle staré právní úpravy, podle které stačil jen souhlas Senátu. Tuto žalobu nakonec Ústavní soud zastavil, jelikož už v mezidobí skončil Klausův druhý mandát. Podle nové právní úpravy však již skončení mandátu není důvodem pro zastavení řízení, takže tato situace se již nebude opakovat.

V současné době je podaní žaloby velmi nepravděpodobné z prostých „matematických“ důvodů a není třeba řešit, zdali jsou anebo nejsou důvody pro podání obžaloby. Političtí spojenci Miloše Zemana prostě a jednoduše mají ve Sněmovně více než dostatečné množství křesel pro zablokování žaloby, proto k ní nikdy nedojde.

Napsal(a) Michal Hejl | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

KOMENTÁŘ: Drbna splnila pětiletku, těší se na další

neděle, 25. února 2018, 10:43

My Češi máme dokonalý smysl pro humor. Mnohdy je ironický, místy sarkastický a k naturalismu také nemá úplně daleko. Jinak si...

KOMENTÁŘ: Quo vadis ČSSD?

středa, 21. února 2018, 09:52

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček. Delegáti sjezdu tak evidentně volili něco, čemu říkáme zlatá střední cesta. Z hlediska...

KOMENTÁŘ: Proč tradiční média ztrácí svůj vliv?

pondělí, 19. února 2018, 10:02

V poslední době několikrát zvítězili kandidáti, proti kterým byl ve většině mainstreamových médií veden rozhodný odpor....

KOMENTÁŘ: Dostanou vysloužilé panely druhou šanci?

středa, 14. února 2018, 09:54

V minulém komentáři jsem se zaměřil na otázku výroby a složení fotovoltaiky. Dnes budu v ekologické tematice pokračovat a...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Počet nakažených klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou mírně stoupl

Během tohoto týdne stoupl počet nahlášených onemocnění přenášených klíšťaty. U klíšťové encefalitidy se jedná o čtyři případy. Dvacet nových případů přibylo u lymeské boreliózy. Oproti loňskému roku se stále jedná o nižší čísla. Nejvyšší počet nemocných klíšťovou encefalitidou je na Českobudějovicku, Jindřichohradecku a Českokrumlovsku.

Budějcká Drbna

Jak se proměnila jižní Morava od Sametové revoluce? Proměna průmyslu a dramatický nárůst teploty

Od pádu totality v roce 1989 se v Jihomoravském kraji zvýšil počet obyvatel téměř o 43.000 na zhruba 1,19 milionu, zvýšila se průměrná teplota v létě až o tři stupně a změnila se ekonomická struktura regionu.

Brněnská Drbna

Konec prázdnin bude horký, nový školní rok přinese ochlazení

Závěr letošního srpna bude teplý. Průměrná teplota v příštím týdnu bude kolem 28 stupňů Celsia. S příchodem školního roku se zhruba o šest stupňů ochladí. Srážkově budou příští čtyři týdny průměrné. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Liberecká Drbna

Muž spadl z žebříku a zranil se. Nadýchal jeden a půl promile

Ve čtvrtek 22. srpna 2019 o půl desáté dopoledne došlo v Mostkovicích k pracovnímu úrazu sedmatřicetiletého dělníka. Tomu na nezpevněném povrchu podklouzl žebřík a muž se zřítil z výšky asi tří metrů na zem. Se zraněním skončil v prostějovské nemocnici. Policistům muž nadýchal 1,53 promile.

Olomoucká Drbna

Silně opilá řidička nezvládla couvání, přejela obrubník a narazila do stromu

To, že alkohol za volant nepatří, si zřejmě neuvědomila osmapadesátiletá žena z Havlíčkova Brodu. Ta s téměř třemi promile nastoupila do vozu a účinky opilosti se začaly okamžitě projevovat. Při couvání po parkovišti totiž přejela obrubník a narazila do stromu.

Jihlavská Drbna

Malšovický most nevydržel čistý ani dva měsíce. Vandalové ho posprejovali

Na boj s vandaly vydá město každoročně desítky tisíc korun. Bohužel, situace se nezlepšuje. Malšovický most, který město nechalo vyčistit v červnu od sprejerů opět někdo počmáral.

Hradecká Drbna