Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Potrestání prezidenta Zemana? Velezrada v českém právním řádu

 
středa, 28. března 2018, 13:05

V posledních dnech někteří politici označili poslední kroky prezidenta Miloše Zemana za velezradu. Jeho postup v kauze otravy bývalého ruského agenta zakázaným plynem novičok vzbuzuje emoce. Může se však jednat o velezradu? A může být nakonec Miloš Zeman skutečně zbaven úřadu? Podívejme se proto, co to vlastně velezrada je…

Velezrada je jednání, kterého se může dopustit jen a pouze prezident republiky (velezrada a vlastizrada nejsou synonyma). Definice velezrady je obsažena v Ústavním zákonu 71/2012 Sb. „Velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu“. Velezrada je vedle blíže nedefinovaného „hrubého porušení Ústavy, nebo jiné součásti ústavního pořádku“ jediným důvodem, pro který může být prezident zbaven svého úřadu.

Celý proces „odvolání“ prezidenta začíná v Senátu, ten může se souhlasem tří pětin přítomných senátorů navrhnout podaní ústavní žaloby na prezidenta. S ústavní žalobou musí následně vyslovit souhlas Sněmovna tří pětinou většinou všech poslanců. I v této úpravě je vidět slabší postavení Senátu. V krajním případě pro podání žaloby totiž stačí souhlas 17 senátorů (Senát je usnášení schopný při přítomnosti alespoň třetiny, tedy 27 senátorů), zatímco souhlasit musí také alespoň 120 poslanců.

Pokud obě komory s žalobou souhlasí, rozhoduje o ní Ústavní soud. Pokud je prezident uznán vinným, ztrácí svůj úřad a nemůže už v budoucnosti znovu na prezidenta kandidovat. Vedle toho také přichází o nárok na rentu a další materiální požitky, které jinak bývalým prezidentům přísluší.

Ústavní žaloba byla v České historii podána jen jednou, na prezidenta Klause v roce 2013. To však bylo podle staré právní úpravy, podle které stačil jen souhlas Senátu. Tuto žalobu nakonec Ústavní soud zastavil, jelikož už v mezidobí skončil Klausův druhý mandát. Podle nové právní úpravy však již skončení mandátu není důvodem pro zastavení řízení, takže tato situace se již nebude opakovat.

V současné době je podaní žaloby velmi nepravděpodobné z prostých „matematických“ důvodů a není třeba řešit, zdali jsou anebo nejsou důvody pro podání obžaloby. Političtí spojenci Miloše Zemana prostě a jednoduše mají ve Sněmovně více než dostatečné množství křesel pro zablokování žaloby, proto k ní nikdy nedojde.

Napsal(a) Michal Hejl | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

KOMENTÁŘ: Quo vadis ČSSD?

středa, 21. února 2018, 09:52

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček. Delegáti sjezdu tak evidentně volili něco, čemu říkáme zlatá střední cesta. Z hlediska...

KOMENTÁŘ: Proč tradiční média ztrácí svůj vliv?

pondělí, 19. února 2018, 10:02

V poslední době několikrát zvítězili kandidáti, proti kterým byl ve většině mainstreamových médií veden rozhodný odpor....

KOMENTÁŘ: Dostanou vysloužilé panely druhou šanci?

středa, 14. února 2018, 09:54

V minulém komentáři jsem se zaměřil na otázku výroby a složení fotovoltaiky. Dnes budu v ekologické tematice pokračovat a...

GLOSA: Otcovská dovolená v českém podání je klasický kočkopes

sobota, 3. února 2018, 20:16

Otcovská dovolená je nesystémový, populistický nesmysl. Abychom si rozuměli: Nemluvím o potenciálním efektivním řešení, které by...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Přelom března a dubna bude patřit psím hrdinům

Tak jako každý rok, tak i letos můžete nominovat psa ať už vlastního nebo z okolí, který zachránil někomu život nebo zdraví. Anketa Statečné psí srdce bude vybírat a odměňovat už po deváté.

Budějcká Drbna

FOLKLORNÍ TIPY NA VÍKEND: Krojové plesy, košt pálenek a kysaného zelí, otevřené sklepy

Dnes vám výjimečně nenabídnu přehled toho nejlepšího, co nás čeká v Brně. Důvod je jednoduchý - tomto víkendu se po celé jižní Moravě rozehrají cimbálové muziky a lidé budou mít šanci zažít kus opravdového jihomoravského folkloru. Co nás tedy čeká?

Brněnská Drbna

Po jedenácti domácích výhrách přišla prohra. Tygři padli s Litvínovem 2:3

Jedenáctkrát v řadě se liberečtí hokejisté na domácím ledě radovali z vítězství. Až páteční utkání s Litvínovem přineslo změnu. Liberečtí přitom v první třetině otočili na 2:1 a zdálo se, že jdou za další výhrou.

Liberecká Drbna

Dopravní nehoda dvou vozidel zablokovala provoz na téměř dvě hodiny

V pátek 18. ledna před sedmou hodinou ranní došlo na ulici Husova v Jeseníku ke srážce dvou aut. Příčinou nehody byla ledovka.

Olomoucká Drbna

Kamenný hospic by mohl získat pozemek v Brodě. Záměr má podporu většiny zastupitelů

Havlíčkův Brod zřejmě převede na Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy pozemek nutný na stavbu prvního kamenného hospice na Vysočině. Smlouvu u budoucí darovací smlouvě bude schvalovat městské zastupitelstvo 11. února. Podle místostarosty Libora Honzárka (TOP 09) by hospic mohl být postavený za několik málo let.

Jihlavská Drbna

V Královéhradeckém kraji mírně ubylo respiračních onemocnění a chřipek

V Královéhradeckém kraji v tomto týdnu mírně ubylo akutních respiračních onemocnění a chřipky. Hygienici evidovali 971 nemocných v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, což bylo o pět procent méně než 1027 nemocných v minulém týdnu. V kraji se zatím objevily dva případy klinicky závažného onemocnění chřipkou, uvedli hradečtí hygienici na webu.

Hradecká Drbna