Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Potrestání prezidenta Zemana? Velezrada v českém právním řádu

 
středa, 28. března 2018, 13:05

V posledních dnech někteří politici označili poslední kroky prezidenta Miloše Zemana za velezradu. Jeho postup v kauze otravy bývalého ruského agenta zakázaným plynem novičok vzbuzuje emoce. Může se však jednat o velezradu? A může být nakonec Miloš Zeman skutečně zbaven úřadu? Podívejme se proto, co to vlastně velezrada je…

Velezrada je jednání, kterého se může dopustit jen a pouze prezident republiky (velezrada a vlastizrada nejsou synonyma). Definice velezrady je obsažena v Ústavním zákonu 71/2012 Sb. „Velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu“. Velezrada je vedle blíže nedefinovaného „hrubého porušení Ústavy, nebo jiné součásti ústavního pořádku“ jediným důvodem, pro který může být prezident zbaven svého úřadu.

Celý proces „odvolání“ prezidenta začíná v Senátu, ten může se souhlasem tří pětin přítomných senátorů navrhnout podaní ústavní žaloby na prezidenta. S ústavní žalobou musí následně vyslovit souhlas Sněmovna tří pětinou většinou všech poslanců. I v této úpravě je vidět slabší postavení Senátu. V krajním případě pro podání žaloby totiž stačí souhlas 17 senátorů (Senát je usnášení schopný při přítomnosti alespoň třetiny, tedy 27 senátorů), zatímco souhlasit musí také alespoň 120 poslanců.

Pokud obě komory s žalobou souhlasí, rozhoduje o ní Ústavní soud. Pokud je prezident uznán vinným, ztrácí svůj úřad a nemůže už v budoucnosti znovu na prezidenta kandidovat. Vedle toho také přichází o nárok na rentu a další materiální požitky, které jinak bývalým prezidentům přísluší.

Ústavní žaloba byla v České historii podána jen jednou, na prezidenta Klause v roce 2013. To však bylo podle staré právní úpravy, podle které stačil jen souhlas Senátu. Tuto žalobu nakonec Ústavní soud zastavil, jelikož už v mezidobí skončil Klausův druhý mandát. Podle nové právní úpravy však již skončení mandátu není důvodem pro zastavení řízení, takže tato situace se již nebude opakovat.

V současné době je podaní žaloby velmi nepravděpodobné z prostých „matematických“ důvodů a není třeba řešit, zdali jsou anebo nejsou důvody pro podání obžaloby. Političtí spojenci Miloše Zemana prostě a jednoduše mají ve Sněmovně více než dostatečné množství křesel pro zablokování žaloby, proto k ní nikdy nedojde.

Napsal(a) Michal Hejl | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

KOMENTÁŘ: Drbna splnila pětiletku, těší se na další

neděle, 25. února 2018, 10:43

My Češi máme dokonalý smysl pro humor. Mnohdy je ironický, místy sarkastický a k naturalismu také nemá úplně daleko. Jinak si...

KOMENTÁŘ: Quo vadis ČSSD?

středa, 21. února 2018, 09:52

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček. Delegáti sjezdu tak evidentně volili něco, čemu říkáme zlatá střední cesta. Z hlediska...

KOMENTÁŘ: Proč tradiční média ztrácí svůj vliv?

pondělí, 19. února 2018, 10:02

V poslední době několikrát zvítězili kandidáti, proti kterým byl ve většině mainstreamových médií veden rozhodný odpor....

KOMENTÁŘ: Dostanou vysloužilé panely druhou šanci?

středa, 14. února 2018, 09:54

V minulém komentáři jsem se zaměřil na otázku výroby a složení fotovoltaiky. Dnes budu v ekologické tematice pokračovat a...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Muž na Prachaticku týral svou přítelkyni. Zaútočil na ni pěstmi a nožem

Prachatičtí kriminalisté zahájili trestní stíhání dvaatřicetiletého muže z Nymburska, který měl týrat svou přítelkyni. S tou žil ve společné domácnosti. V průběhu pěti měsíců ji bil pěstmi a minimálně ve dvou případech sáhl po noži.

Budějcká Drbna

VIDEO: Zmatený řidič na D1 couval v protisměru za plného provozu dálnice

Velmi nebezpečný hazard se svým životem i životy ostatních rozehrál v pátek 14. června řidič na 226. kilometru D1. Muž totiž začal za plného provozu couvat do protisměru frekventované dálnice. Policisté z Vyškova tak museli z bezpečnostních důvodů zcela uzavřít dopravu.

Brněnská Drbna

V Bedřichově mají další atrakci pro turisty. Sjezdová trať pro cyklisty může v zimě fungovat na skicross

Bedřichov rozšířil nabídku pro turisty o cyklistickou sjezdovou trať s překážkami a zatáčkami. Určená je hlavně pro děti a mládež a není příliš složitá.

Liberecká Drbna

Matka s dcerou z obchodu v Přerově ukradly bižuterii. Hrozí jim vysoká pokuta

Včera odpoledne vyjížděli přerovští strážníci k oznámené krádeži v jednom z tamních marketů.

Olomoucká Drbna

Poslední červnový týden přinese vedra, ve středu má být 36 stupňů

Poslední červnový týden přinese nadprůměrné teploty. Spíš tepleji než obvykle bude i v prvních třech týdnech prázdnin. Množství srážek v přeháňkách a bouřkách se bude mezi různými místy značně lišit, jejich úhrn by měl být blízko dlouhodobému průměru.

Jihlavská Drbna

Pořídit si auto podle svých představ nebylo nikdy jednodušší a rychlejší. Driveto Klub nabízí alternativu k „operákům“

O klasické pořizování automobilu je stále menší zájem. V kurzu jsou operativní leasingy, které ovšem zájemcům určují řadu striktně nastavených pravidel. A to například pevně danou dobu pronájmu. To a řada dalších omezení se ale netýká Driveto Klubu, který většinu těchto pravidel odstraňuje. Driveto je v současnosti jedinou společností na českém trhu, která podobnou službu nabízí. Veškeré vyřizování navíc probíhá on-line a bez zbytečného papírování.

Hradecká Drbna