Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

KOMENTÁŘ: Quo vadis ČSSD?

 
středa, 21. února 2018, 09:52

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček. Delegáti sjezdu tak evidentně volili něco, čemu říkáme zlatá střední cesta. Z hlediska blízké budoucnosti strany kandidáti nabízeli tři varianty. Jiří Zimola byl pro vstup do vlády bez jakýchkoliv podmínek. Milan Chovanec byl spíše proti vstupu do vlády, respektive proti vstupu do vlády vedené Andrejem Babišem. Hamáček byl někdy mezi nimi. Hamáček je vůbec celkově zástupcem středu v sociální demokracii a pravděpodobně nebude příliš vadit ani progresivnímu, ani konzervativnímu křídlu strany.

Podle vyjádření Hamáčka se určitě bude o nějaké formě spolupráce s Babišem jednat. Vládu, ve které by působil trestně stíhaný politik, prý považuje za „velký problém“. Tato formulace říká mnoho. Nabízí se tak několik možností. Babiš podle svých vyjádření preferuje jednobarevnou menšinovou vládu. Tato možnost je pro něj nejvýhodnější, protože to znamená, že ve vládě bude mít pouze poslušné a loajální ministry. Naproti tomu není jasné, proč by na toto aranžmá měla přistoupit ČSSD? Podporou vlády spojí svou budoucnost s ANO, ale zároveň nebude moci výrazněji kroky této vlády ovlivnit. ČSSD navíc není v situaci KSČM, či SPD, jejichž vstup do vlády by pravděpodobně vedl k negativní reakci jak zahraničních vlád, tak trhů.

Účast ve vládě s Babišem?

Jakýmsi kompromisem by pak mohla být účast buď „odborníků“ přímo na ministerských postech, nebo straníků na pozicích náměstků. Takovéto aranžmá by v českých poměrech bylo novinkou a je otázkou, jak by ho straníci a veřejnost přijali? V jakémkoliv uspořádaní ale bude pozice koaličních partnerů velmi slabá, jelikož ANO bude moci podporu hledat i u jiných stran. Babiš tak bude moci prosazovat pravicové návrhy s pravicovými stranami a levicové s levicovými. V podobné situaci se již ocitli US-DEU a KDU-ČSL v Paroubkově vládě. A účast v této vládě US-DEU zcela zničila.

Strana samotná není v dobré situaci. Finance strany zaznamenaly v parlamentních volbách velkou ránu a letošní volby do Senátu budou znamenat další zásah (za každého senátora dostává strana ročně 820 tisíc Kč a ČSSD bude obhajovat 13 mandátů). Navíc pokud Nejvyšší soud potvrdí rozhodnutí nižších soudů ve sporu strany s právníkem Altnerem, tak bude ČSSD možná nucena kvůli stomilionovým závazkům prodat Lidový dům.

Politicky je na tom strana také špatně. Velkou část jejího tradičního elektorátu přebraly ANO a SPD. A typický městský liberální volič, kterého vzývají progresivisté jako Dienstibier, volí pravicové strany, případně Piráty. V době, kdy se loajalita voličů po celém světě stále snižuje, se už nedá spoléhat na zavedenou značku, zvláště v situaci, kdy si velká část voličů přeje změnu.

Kdo má rád Chovance i Dienstbiera?

Strana dlouhodobě trpí vnitřním pnutím, které ji činí špatně čitelnou. A je otázkou, zdali v dnešní polarizované době existuje prostor pro strany s takto širokým ideologickým záběrem. Minimálně je těžké si představit voliče, který by měl například rád zároveň Chovance a Dienstbiera. Na druhou stranu si ČSSD nemůže dovolit ztratit žádné další voliče, k čemuž by vnitrostranická čistka nepochybně vedla. Situace ČSSD skutečně není dobrá, ale nesmíme zapomenout na to, že ODS také mnozí v roce 2013 prorokovali zánik, ale strana byla v loňských volbách druhou nejsilnější stranou a stále je na (mírném) vzestupu.

Napsal(a) Michal Hejl | Foto Facebook ČSSD
 


 

Kam dál?

KOMENTÁŘ: Proč tradiční média ztrácí svůj vliv?

pondělí, 19. února 2018, 10:02

V poslední době několikrát zvítězili kandidáti, proti kterým byl ve většině mainstreamových médií veden rozhodný odpor....

KOMENTÁŘ: Dostanou vysloužilé panely druhou šanci?

středa, 14. února 2018, 09:54

V minulém komentáři jsem se zaměřil na otázku výroby a složení fotovoltaiky. Dnes budu v ekologické tematice pokračovat a...

Republika exekucí: špatné dluhy jsou důsledkem mizerné výuky finanční...

středa, 14. února 2018, 09:36

Úterní zpráva o tom, že v České republice má každý desátý člověk nad 15 let vážné problémy s exekucemi, působí na první pohled...

GLOSA: Otcovská dovolená v českém podání je klasický kočkopes

sobota, 3. února 2018, 20:16

Otcovská dovolená je nesystémový, populistický nesmysl. Abychom si rozuměli: Nemluvím o potenciálním efektivním řešení, které by...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Město by mělo příští rok za provoz letiště zaplatit 72 milionů korun. Částka je podle koalice neúnosná

Budějce by měly příští rok platit na provoz letiště v Plané 72 milionů korun. Je to téměř o 50 milionů korun více než letos. Radniční koalici se zdá navýšení částky neúnosné, a proto o ní chce jednat s Jihočeským krajem. Primátor Jiří Svoboda nevyloučil, že by město mohlo akciovou společnost opustit.

Budějcká Drbna

FOTO/VIDEO: V Hodoníně u Kunštátu zpřístupnili památník romského holokaustu

Muzeum romské kultury dnes zpřístupnilo Památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku, kde býval za války tzv. cikánský tábor. Otevření se uskutečnilo při příležitosti pietního shromáždění k uctění památky obětí holokaustu. Ředitelka muzea Jana Horváthová ČTK řekla, že začínají také tři výstavy. Nabídnou archeologické nálezy z bývalého tábora v Letech na Písecku, studentské práce na téma holokaustu nebo výstavu o genocidě.

Brněnská Drbna

Jablonecká ODS by ráda za primátora Jiřího Čeřovského a chce vyjednávat o nové koalici

V Jablonci se nyní řeší, co bude dál. Zatímco primátor Milan Kroupa sdělil, že o vytvoření nové koalice nestojí, strana ODS, která volby vyhrála, chce o nové koalici vyjednávat.

Liberecká Drbna

Seniorka zavolala policii, protože si myslela, že jí někdo vykradl byt. Podle strážníků měla vidiny

Včera večer vyjížděli olomoučtí strážníci do jednoho z bytových domů na Nové Ulici na oznámení seniorky o tom, že u ní v bytě došlo ke krádeži elektrospotřebičů ze strany jejich rodinných příslušníků.

Olomoucká Drbna

Sedmnáctiletý chlapec se asi nemohl dočkat řidičáku, usedl proto za volant. Chytili ho policisté

Policisté prováděli v neděli 18. srpna v Dobroníně kontroly řidičů. Zastavili také osobní auto značky Peugeot. Překvapením bylo, když zjistili, že jeho řidiči je teprve sedmnáct let.

Jihlavská Drbna

Nemocnice v Trutnově si pořídila magnetickou rezonanci za téměř 40 miliónů

Magnetickou rezonanci pro krajskou Oblastní nemocnici Náchod dodá společnost Siemens Healthcare za 39,9 milionu korun s DPH. Součástí ceny je i 8,5 milionu korun za pozáruční servis. Pacientům by rezonance měla začít sloužit v lednu příštího roku. Řekl to první náměstek hejtmana Martin Červíček (ODS). Dodavatele rezonance nemocnice vybrala ve třetím tendru, předchozí dvě soutěže nemocnice z různých důvodů zrušila.

Hradecká Drbna