Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

(NE)OBYČEJNÍ: Liberecký sprejer Uplne Mimo, jeho graffiti mají v sobě příběhy i vtip

 
čtvrtek, 15. srpna 2019, 10:21

Jeho malby zná určitě každý Liberečák. Co Liberečák, graffiti sprejera Uplne Mimo přesahují hranice Liberce. Tvoření má už za ty roky v malíku, graffiti a pouliční umění ho ale fascinovalo už od mládí.

Je to umělec, je to sprejer. Jestli je to Honza, Pepa nebo Jarda, nevím a ani se to nepokouším zjistit. Aspoň to má svoje kouzlo. Vystupuje prostě pod pseudonymem Uplne Mimo. Třeba je to týpek, co jste ho před chvílí potkali na ulici, kdo ví.

O umění se zajímal od malička. „Cokoliv vizuálního mě lákalo už od dětství, ale umění bylo vždy jen někde uzavřené, buď v knize, na zámku nebo v galerii. Ale tenkrát, když mi bylo asi 12, se začalo cosi objevovat na zdech, venku v ulici, jen tak. Fascinovalo mě to a toužil jsem zjistit, kdo za tím stojí, jak na to a přidat taky trošku do mlýna,“ vypráví liberecký umělec.

Lákalo ho i to, že sprejování je něco, co se nesmí

Přiznává, že ze začátku tak jako spoustu puberťáků ho lákalo i to, že sprejování je něco, co se „nesmí“. Ovlivnily ho ale i tehdejší časopisy jako Poplife nebo Board. A protože kreslení mu šlo ze všeho nejlíp, není velký překvapení, že šel na umělku. „Vystudoval jsem uměleckou školu se zaměřením na šperk a získal tím trochu podrobnější náhled na umění a k tomu tisíce hodin kresby, za což jsem hrozně vděčný,“ říká Uplne Mimo. 

Graffiti se nedá oficiálně studovat, není na to škola kromě té v ulici a v tom je ta krása, říká liberecký sprejer. Graffiti je jeden z několika radikálních uměleckých směrů, ať už jde o techniku, nebo o kontroverzní formu projevu.

Postupně se vypracoval a začaly mu přibývat i nabídky. Je tak jedním z mála sprejerů, který se může tímto uměním dokonce živit. „Byla to ale dlouhá cestu,“ upozorňuje. Mezi jeho zakázky patří třeba i wallride na JBC 4X Revelations.

„Jsem rád, že mohu už sedmým rokem ovlivňovat vizuál tak velké akce, jako je právě JBC 4X Revelations. To je zrovna jedna z těch zakázek, kde mi je blízká cílovka a zaměření. To se pak dělá samo. Některé zakázky neměly tak hladký průběh, ale nikdy bych nedělal něco, co se mi příčí, to prostě nejde.“ A jestli si nechá kecat do toho, co a jak malovat? Se zákazníky je to obvykle kompromis. Nastíní pár konceptů jak jejich potřebu nejlíp vyřešit a pak už to nechají na něm.

Je jasné, že ke sprejerství patří i obrovské a nekonečné téma legálu, ilegálu. Někdo maluje na jen schválené a vybrané plochy, někdo se naopak pouští do tvorby na jakémkoliv místě. Uplne Mimo to komentuje slovy: „Graffiti na legálních plochách, jsou graffiti jen z podstaty věci. Byl to takový boom, že legální malování přijít muselo. Dalo by se říct, že to je tak trochu jiný směr, který by měl potlačit ten ilegál, ale to se nejspíš nepovede. Nicméně ty ryzí graffiti jsou právě především ty nechtěné, nenáviděné a pro mnoho lidí ošklivé. Což je ale subjektivní.“

Malovat z 15metrové plošiny je skvělý adrenalin

A stejně jako legál nebo ilegál se řeší třeba i malování na památky. A Uplne Mimo na to má jasnej názor. „Jiné jakékoliv umění v ulici respektuji. Samotní sprejeři těžce nesou, když jim někdo „krosne“ věc.“ Vedle toho se mu líbí i mural (velkoformátová malba). Prý je skvělej adrenalin, malovat z 15metrové plošiny. Vymlouvat mu to nebudu, ale chce to asi pěknej kus odvahy. A stejně tak je pěkný oříšek svůj návrh zpracovat v poměru 100:1. „Po dokončení několikadenní malby je to nepopsatelný pocit.“

Inspiraci nachází Uplne Mimo v běžných tématech a příbězích, které ho obklopují, baví nebo štvou. Jeho tvorbu můžete sledovat na Facebooku i na Instagramu.

Krom originálních maleb je ale tenhle libereckej týpek výjimečný ještě něčím jiným. Vedle normálních zdí mu totiž jako malířské plátno občas poslouží i folie, do které si lidé balí… No třeba sváču do práce. “Čas od času si vezmu potravinářskou folii a jdu malovat tam, kde zdi nejsou. Stačí jen dva stromy a dobrý nápad. Dílo má takový jepičí život, po dokončení ho nafotím a odstraním. Příroda už je plasty zahlcena dost,” vypráví Liberečák.

Graffiti – milované i nenáviděné. A jak je to dnes?

V dnešní době se pohled na celou řadu věcí mění. Mít tetování bylo ještě za generace našich babiček a dědečků něco neobvyklého a dnes? Kérku má skoro každej. Ale mění se pohled i na graffiti? „Umění je odjakživa nezměřitelné, hodnocení je subjektivní a u kontroverzních graffiti obzvláště. Zde se posuzuje i jiné hledisko. Lidi se nedokážou dívat na graffiti jinak než tak, jak si myslí, že by měli. Problém je i v našem systému.Lidi si spíše postěžují, než aby napsali, že to graffiti je super a přitom věřím, že jich je určitě víc. Jenže jedna taková nenápadná stížnost znuděného občana se musí bohužel řešit. Nezávidím úředníkům. Mám pocit, že se to děje už jen u nás.“


Leckde v zahraničí se prý ke graffiti přistupuje mnohem otevřeněji. Existují i appky, co vás provedou městem podle muralu od světových graffiti umělců. „Ale tady u nás se bojíme, že to bude kontroverzní, někomu se to nebude líbit a budou to vyhozené peníze. Doufám a už několik let věřím, že ubude znuděných lidí, co si stěžují prostřednictvím internetu a budeme moci procházet městy a obdivovat obrovská umělecká díla, kterým nyní brání billboardy. Momentálně je připravený projekt na mural festival s rozšířenou realitou a hledáme otevřený dveře na úřadech,“ říká umělec.

A dodává: „Co se týká srovnání tetování a graffiti, je to opravdu téměř podobné. Z tetování se stal obrovský business, už jde o úplně něco jiného, což se stává i v graffiti. Ve finále si ale myslím, že ty kontrasty v tomto směru z toho dělají jedinečnou záležitost. Hezké graffiti je natolik hezké, jak je ošklivé, ošklivé. Málokteré umění má tak rozdílné strany mince. Nechápu proč se tím lidi trápí. Proč mají neustálou potřebu měnit něco, na co nemají právo a naopak. Umění musí být svobodné!“

Pokud jste si celou dobu lámali hlavu s tím, co znamená Uplne Mimo a kde se vzalo, tak to rozhodně není o tom, že tenhle Liberečák byl tak nějak mimo. „Uplne Mimo má dávný původ z rodinného počítače, kde jsem měl složku se svýma čmáranicema a tak jsem ji příznačně pojmenoval UM.“

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto Denisa Albaniová
 


 

Kam dál?

(NE)OBYČEJNÍ: Všichni jste blázni, jenom já jsem letadlo, říká...

středa, 31. července 2019, 14:03

Kenny má jednu z nejznámějších tváří v Olomouci. Pokud je vám podle fotky povědomý, ale pořád tak nějak nevíte, kam ho zařadit,...

(NE)OBYČEJNÍ: Sedm hodin na padáku. Paraglidingu propadla Jana už...

pondělí, 29. července 2019, 16:07

Spatřit svět z ptačí perspektivy patří mezi nejneuvěřitelnější zážitky. A mnoho lidí takovým pohledům propadne. Stejně tak i Jana...

(NE)OBYČEJNÍ: Olomoucký vědec, který patentoval látku s...

čtvrtek, 18. července 2019, 14:00

Gabriel Gonzalez v Olomouci studuje doktorský program Experimentální biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého....

(NE)OBYČEJNÍ: Když dáváme trhák, tak je až za 60 korun, říká vedoucí...

pátek, 7. června 2019, 08:33

Když projíždíte Dolní Cerekví na Jihlavsku, tak možná hodně z vás překvapí to, že tahle poměrně malá obec má svoje vlastní kino....

 
 
 

O čem píšou další Drbny

FOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v rámci pochodu za práva zvířat

V Praze se včera sešli milovníci a ochránci zvířat ze všech koutů České republiky. Uskutečnil se zde historicky první ročník The Official Animal Right March , tedy pochodu za práva zvířat, kterého se zúčastnily stovky lidí.

Budějcká Drbna

Hudba za každého počasí! Na posledním City Pikniku vystoupí Mirai a Xindl X

Na poslední letošní hudební piknik Hitrádia City Brno přijedou tentokrát kapela Mirai a Xindl X. Poslední City Piknik letošního roku proběhne v parku na Slovanském náměstí ve středu 21. srpna a vstupné bude jako vždy zdarma.

Brněnská Drbna

Modernizace teplárenské sítě se v Liberci protáhne, o zajištění tepla se ale lidé bát nemusí

Kvůli změnám v projektu se protáhne plánovaná modernizace teplárenské sítě. Skončí tak zhruba o tři týdny déle. Protáhnou se tak i uzavírky.

Liberecká Drbna

První školní den zpříjemní dětem zábavná akce S úsměvem do školy

Dá se říct, že se v Přerově už stalo tradicí přivítat nový školní rok akcí S úsměvem do školy. Ta se v prostoru pod loděnicí koná už čtvrtým rokem a je příslibem mnoha zážitků.

Olomoucká Drbna

Sedm lidí se zranilo během nehody u Markvartic. Na místě musel přistávat i vrtulník

Záchranné složky dnes v podvečer zaměstnala další vážná nehoda. Stala se v katastru Markvartic, střetla se zde dvě vozidla. Výsledkem je sedm zraněných lidí.

Jihlavská Drbna

Město plánuje stavbu za 120 miliónů. Stavět se má už příští rok

V Hradci Králové se chystá jedna z největších investicí v posledních letech. Příštíí rok by mohla být zahájena stavba nového zázemí odlehčovací služby v Honkově ulici za zhruba 120 milionů korun. Budova by měla být hotová a v provozu v roce 2021.

Hradecká Drbna