Počasí dnes11 °C, zítra10 °C
Úterý 16. dubna 2024  |  Svátek má Irena
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

Trhy čekají na řecké volby

Evropská centrální banka včera definitivně opustila bludný kruh zklamaných očekávání, ve kterém se pohybovala minimálně poslední dva roky.

ECB trhy výrazně pozitivně překvapila naposledy v létě 2012, když představila mechanismus OMT (outright monetary transactions). Ten ve finále efektivně zastavil šíření napětí napříč finančními trhy eurozóny. Tentokrát ECB oznámila překvapivě vysoký objem klasického kvantitativního uvolňování (QE).

ECB by měla svoji bilanci rozšířit do podzimu 2016 přibližně o 1,1 bilionu euro (o poznání více než většina odhadů). Pozitivním překvapením pro trhy je také poměrně jasná transparentní cesta k navýšení bilance prostřednictvím pravidelných měsíčních nákupů (60 mld. euro). A co je možná nejdůležitější, překvapivě vysoký objem ECB doplnila závazkem v případě potřeby udělat ještě víc - tedy program eventuálně navýšit a natáhnout, dokud nebude vidět, že se inflace blíží zpátky ke 2 %. Zklamáním pak mohla být především skutečnost, že rizika spojená se skoupenými cennými papíry zůstanou nakonec z velké části na bedrech národních centrálních bank (nikoliv ECB). To jakoby trochu podkopávalo důvěru bankovní rady v dlouhodobou trvanlivost projektu eura.

Trhy ale věnovaly primární pozornost překvapivému objemu celého balíku, a proto šly prudce dolů výnosy nejen německých dluhopisů, ale i velké části periferií. Na eurodolaru ani žádné dilema vzniknout nemohlo, protože jak překvapivý objem QE, tak odsunutí rizik do bilancí národních centrálních bank jsou faktory, které dál podřezávají větev pod společnou evropskou měnou. Euro je navíc dál přirozeně nervózní z nadcházejících řeckých voleb, a včera tak v součtu ztratilo skoro 3 %.

V Evropě se naopak daří tomu, co v dnešní době super-levného eura ještě nese alespoň nějaký výnos - tedy i velké části střední Evropy. Polský zlotý včera posílil o více než 1,5 % a dobře se vedlo i české koruně. Výrazně silnější akce ECB totiž v tuto chvíli snižuje pravděpodobnost, že bude ČNB muset v dohledné době znovu oslabit intervenční kurz.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

jabures@csob.cz

Štítky Evropská centrální banka, Eurozóna, Jan Bureš, Česká národní banka, Evropa, střední Evropa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Trhy čekají na řecké volby  |  Blogy a komentáře  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.