Počasí dnes16 °C, zítra20 °C
Čtvrtek 28. března 2024  |  Svátek má Soňa
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

Glosa dne: Fed po roce a půl zahrál na jestřábí notu

Už opravdu dlouho se nestalo, že by se uvnitř výboru řízení měnové politiky v USA (tedy FOMC) objevil disident, který by nesouhlasil s komentářem Fedu, proto, že vyznívá příliš jestřábím tónem.

A právě tento překvapivý scénář nastal při včerejším zasedání Fedu, když jedna z holubic v jeho vedení (N. Kocherlakota) se odmítl podepsat pod čerstvé rozhodnutí americké centrální banky, neboť se jí zdálo (měnově) příliš přísné resp. optimistické.

Z komentáře z jednání FOMC totiž vyplývá, že Fed nejenže bez většího vysvětlování ukončil program měnové expanze, ale navíc významně vylepšil svůj pohled na ekonomiku. To se týká především amerického trhu práce, kde Fed aktuálně vidí solidní zisky, které potupně vedou k tomu, že nedostatečné využití (lidských) zdrojů na trhu práce mizí. Zajímavé přitom je, že obdobné jestřábí signály lze najít i v pasáži komentáře věnované inflaci, kdy FOMC přiznává, že inflace díky cenám energií zůstane nízká, avšak na druhou stranu pravděpodobnost toho, že inflace permanentně skončí pod 2 %, dále v průběhu tohoto roku klesá. Zběžná analýza poměrně jestřábího komentáře vydaného včera večer Fedem samozřejmě implikuje otázku toho, jak daleko můžeme být od skutečně prvního zvýšení oficiálních úrokových sazeb v USA. A v tomto bodě se Fedu přece jenom podařilo celé načasování tohoto kroku zamlžit, když na různých místech komentáře FOMC používá dokonce různé fráze vystihující načasování tohoto kroku (jednou je zde “considerable time” a jindy zase “some time”).

Ať tak či onak Fed dal jasně na srozuměnou, že nyní bude velmi bedlivě sledovat příchozí data a podle toho upraví načasování prvního zvýšení úroků. Bráno z pohledu dřívějších výroků členů FOMC, jsme od tohoto kroku vzdáleni 2 až 12 měsíců. Podle nás pak stále platí zhruba střední hodnota tohoto rozmezí, což implikuje, že by oficiální úrokové sazby v USA mohly jít vzhůru (již) v průběhu druhého čtvrtletí 2015.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

jcermak@csob.cz
Foto: archives.cf

Štítky Federální rezervní systém, USA, Federal Open Market Committee, inflace, Jan Čermák, Československá obchodní banka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Glosa dne: Fed po roce a půl zahrál na jestřábí notu  |  Blogy a komentáře  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.